Czym jest winsrv.exe? Czy powinienem go usunąć?

Winsrv.exe – złośliwy plik odpowiedzialna za uruchamianie złośliwych aktywności na komputerze

Winsrv.exe to złośliwy plik należący do rodziny robaków komputerowych oraz trojanów IRC SdBot.bhk. Ten plik wykonywalny jest używany do uruchamiania malware na komputerze bądź do sprawdzania działania ich komponentów. Znalezienie tego pliku w systemie wymaga skanu komputera zaufanym antywirusem.

Złośliwy plik może dostać się do systemu jako koń trojański – znaczy to że może wyglądać jak pożyteczna aplikacja bądź jej aktualizacja. Winsrv.exe wykorzystuje nazwę usługi Windows, by obejść zabezpieczenia komputera. Złośliwy plik jest ulokowany w folderze %WinDir% oraz natychmiast uruchamia złośliwą aktywność.

Zazwyczaj, po ataku malware, użytkownicy zauważają dziwne działanie komputera, na przykład:

  • Brak odpowiedzi programów;
  • Zalewanie przeglądarki przez reklamy;
  • Instalacja nieznanych programów i rozszerzeń przeglądarki;
  • Przekierowania na bardzo podejrzane strony;
  • Brak dostępu do plików z powodu nieznanych rozszerzeń;
  • Usunięte pliki.

Plik winsrv.exe tworzy wpis w autostarcie oraz uruchamia się za każdym razem, gdy użytkownik uruchomi zainfekowany komputer. Dodatkowo, plik ten tworzy proces w Menedżerze Zadań. Nie zaleca się jednak kończyć tego zadania ani usuwać pojedynczego pliku.

Jak wspomnieliśmy na początku, plik winsrv.exe jest powiązany z malware. Przez to ta aplikacja musi zostać usunięta wraz ze złośliwą aplikacją. Chcemy zwrócić uwagę, że znalezienie tych plików jest bardzo trudne – powinieneś nie próbować tego robić samemu.

Winsrv.exe może wykorzystywać nazwy prawdziwych plików Windows bądź umieszczać złośliwy kod w prawdziwe procesy. Przez to, możesz przypadkowo usunąć złe pliki. W takim wypadku spowodujesz więcej szkód niż malware.

Musisz usunąć winsrv.exe wraz z cyberzagrożeniem korzystając z zaufanego programu do usuwania malware. Najpierw jednak uruchom system w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci, ponieważ niektóre komponenty wirusa mogą blokować działanie antywirusa.

Zalecamy usunąć winsrv.exe oraz naprawić uszkodzenia aplikacją FortectIntego. Ten anty-malware może pozbyć się wirusa, naprawić uszkodzone wpisy rejestru oraz wyeliminować inne szkody spowodowane przez malware.

Metody wykorzystywane do rozpowszechniania malware

Złośliwe programy mogą być rozpowszechniane na różne sposoby, lecz zazwyczaj cyberataki wymagają nieświadomej współpracy użytkownika. Zazwyczaj, wirusy komputerowe dostają się do systemu, gdy użytkownicy:

  • otwierają złośliwe załączniki mailowe;
  • pobierają nielegalne bądź fałszywe oprogramowanie;
  • instalują fałszywe aktualizacje oprogramowania;
  • klikają na wyładowane malware'ami reklamy.

Z powodu następujących metod użytkownikom zaleca się ostrożność przy klikaniu i pobieraniu treści w sieci. Ważne jest też posiadanie zaktualizowanego systemu operacyjnego – niektóre cyberzagrożenia mogą korzystać z zestawów exploitów, które atakują urządzenia z pomocą luk zabezpieczeń w przedawnionym oprogramowaniu.

Poprawny sposób na usunięcie winsrv.exe

Jak już zapewne wiesz, usuwanie winsrv.exe wymaga podejścia z kilku punktów widzenia. Znalezienie tego pliku w systemie oznacza, że masz do czynienia z robakiem komputerowym bądź trojanem. Jedynym sposobem na bezpieczne pozbycie się cyberzagrożenia jest wykorzystanie programu do usuwania malware.

Zalecamy jedno z następujących narzędzi do usunięcia pliku winsrv.exe: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Jeśli malware zapobiega instalacji bądź uruchomieniu programów ochronnych, powinieneś uruchomić komputer w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci. Pomoże on ywłączyć wirusa i uruchomić anty-malware.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Alice Woods
Alice Woods

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj