Czym jest Winrmsrv.exe? Czy powinienem go usunąć?

Winrmsrv.exe to plik wykonywalny stworzony przez Microsoft, który może wskazywać również na infekcję malware kopiącym kryptowaluty

Winrmsrv.exe to proces w tle. Użytkownicy mogą zobaczyć, że jest uruchomiony w ich systemie Windows, gdy otworzą Menedżera zadań. Plik wykonywalny został opracowany przez firmę Microsoft, a jego typowa lokalizacja to folder C:\Windows\system32\. Niemniej jednak, wielu użytkowników zaczęło skarżyć się na to, że ich Zapora blokuje połączenie przychodzące z Winrmsrv.exe – pyta o zgodę na zbieranie informacji. Jako developer wyświetla się jednak Microsoft, więc użytkownicy są zdezorientowani nie wiedząc czy plik jest prawidłowy, czy też nie.

Prawda jest taka, że Winrmsrv.exe może być nieszkodliwy lub może być Trojanem , który na zainfekowanym komputerze działa jako malware do kopania kryptowalut. Użytkownicy, którzy natknęli się na powiadomienie Zapory, powinni natychmiast uniemożliwić połączenie. Jednakże, jeśli Winrmsrv.exe działa już w tle i powoduje w systemie lagi lub inne problemy, powinieneś poświęcić chwilę, by upewnić się, że plik nie jest związany z malware.

Nazwa Winrmsrv.exe 
Typ Plik systemowy Windows (prawidłowy); Trojan/program do kopania kryptowalut (złośliwy)
Infiltracja  Trojany są zazwyczaj pobierane ze złośliwych stron internetowych, które przechowują pirackie aplikacje/cracki do oprogramowania lub poprzez załączniki/hiperłącza w mailach-pułapkach
Objawy Prawidłowy plik wykonywalny systemu Windows nie powinien powodować żadnych problemów. Wersja malware tego pliku to komponent działań związanych z kopaniem kryptowalut, który może prowadzić do wysokiego zużycia procesora przez niektóre procesy w tle, spowolnienia pracy komputera, awarii systemu, BSOD, itp.
Podpis  Oryginalny plik podpisany jest certyfikatem Microsoftu; wersja złośliwa nie posiada cyfrowego podpisu

Powiązane

malware 

Trojan:Win32/CoinMiner.C!rfn, IDP.Generic.5b85ceb558ba.3.2, Win64:Trojan-gen
Zakończenie Aby pozbyć się malware, powinieneś przeskanować swój komputer renomowanym oprogramowaniem anty-malware

Odzyskiwanie 

& optymalizacja

Malware może uszkodzić wybrane komponenty systemu Windows lub zmienić ustawienia. By cofnąć zmiany i naprawić uszkodzenia spowodowane przez wirusy, możesz przeskanować swoje urządzenie za pomocą FortectIntego

Chcielibyśmy zaznaczyć, że usuwanie Winrmsrv.exe lub zakończenie procesu nie powinno mieć miejsca, jeśli plik jest prawidłowym plikiem podpisanym przez Microsoft. Jeśli wyłączysz niezbędny plik, który jest wymagany dla normalnej pracy systemu Windows, możesz zacząć mieć problemy ze stabilnością systemu, błędami, lagami, awariami, itd. Jeżeli masz wątpliwości, sprawdź czy plik jest cyfrowo podpisany i czy znajduje się w folderze Windows32:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na proces Winrmsrv i wybierz Właściwości

  • W karcie Ogólne sprawdź lokalizację pliku – powinno to być C:\Windows\System32

  • Wybierz kartę Podpisy cyfrowe u góry

  • Kliknij na dostarczony podpis i wybierz Szczegóły

  • Wybierz Wyświetl certyfikat

Jeśli trzy ostatnie kroki nie mogą być wykonane, ponieważ nie ma wpisu na ''Liście podpisów'', istnieje duża szansa na to, że masz do czynienia z wirusem Winrmsrv.exe. Jak widać, przestępcy internetowi używają nazwy Microsoft, by uniknąć podejrzeń wśród użytkowników, choć fałszywy plik nie ma nic wspólnego z plikiem prawidłowym.

Choć może istnieć wiele różnych rodzajów malware powiązanych z Trojanem Winrmsrv.exe, najbardziej prawdopodobnym typem jest cryptominer – to malware nielegalnie wykorzystuje zasoby komputera do kopania kryptowalut dla podmiotów stanowiących zagrożenie. W większości przypadków wirus wykorzystuje moc procesora lub GPU do wykonywania obliczeń matematycznych, co sprawia, że sprzęt pracuje niemalże ze swoją pełną mocą. Z tego powodu użytkownicy mogą ucierpieć w wyniku wyższych rachunków za prąd czy niezdolności do korzystania z komputera przy zadaniach wymagających wysokiego użycia procesora lub GPU, takich jak granie, czy nawet oglądanie filmów w HD.

Najgorsze jest to, że wirus Winrmsrv.exe może nawet wyłączyć zabezpieczenia systemu Windows (np. jeden użytkownik zauważył, że usługa Windows Update została zakończona), odinstalować oprogramowanie anty-malware i pobrać inne złośliwe oprogramowanie w tle. W związku z tym użytkownicy mogą nieświadomie ujawniać wrażliwe dane cyberprzestępcom lub ich pliki mogą zostać zaszyfrowane przez ransomware.

Dlatego też, aby usunąć Trojana Winrmsrv.exe ze swojego komputera, powinieneś przeskanować urządzenie za pomocą renomowanego oprogramowania anty-malware, takiego jak SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Zauważ, że malware może także uszkodzić wybrane pliki systemu Windows, a w konsekwencji powodować awarie systemu, błędy, nieprawidłowe działanie aplikacji, lagi i inne problemy. Jeśli masz problemy już po usunięciu wirusa Winrmsrv.exe, powinieneś użyć narzędzia do naprawy komputera FortectIntego, aby naprawić swoje urządzenie.

Trojany mogą być rozpowszechniane za pomocą różnych metod

Koń trojański jest rodzajem malware, które może reprezentować wiele różnych zagrożeń – jego nazwa wywodzi się od sposobu, w jaki zostaje on zainstalowany na obranym za cel systemie. Nazwa pochodzi oryginalnie z historii ze starożytnej Grecji, kiedy to Odyseusz obmyślił plan dostania się do miasta Troja ukrywając się w środku drewnianego konia. Podobnie jak w tej historii, Trojan udaje jakiś rodzaj nieszkodliwej aplikacji lub załącznik, który – po otwarciu – infekuje komputer malware. Ładunek może się jednak znacznie różnić, a Trojany mogą być zaprogramowane tak, by robić na komputerze różne rzeczy, w tym rejestrować naciśnięcia klawiszy, robić zrzuty ekranu, kierować użytkowników na złośliwe witryny, wydobywać kryptowalutę, itd.

Aby ochronić się przed Trojanami, musisz mieć świadomość sztuczek, jakie złośliwe podmioty wykorzystują, by oszukać użytkowników i skłonić ich do zainstalowania malware, zamiast pożądanej aplikacji. Oto dwie najpopularniejsze metody dystrybucji koni trojańskich:

  • Uważaj na maile z phishingiem. Stanowiące zagrożenie podmioty zazwyczaj wykorzystują już istniejący botnet do wysyłania maili z phishingiem do tysięcy użytkowników. Zazwyczaj dołączany jest dokument-pułapka z osadzonym w nim makro lub bezpośrednio w mailu wstawiany jest złośliwy link. Wykorzystanie inżynierii społecznej sprawia, że wielu użytkowników daje się nabrać, otwierając załącznik lub klikając na hiperłącza, które wywołują proces infekcji komputera. Dlatego też nigdy nie zezwalaj na uruchomienie makr, jeśli zostaniesz o to poproszony (głównie ''Zezwalaj na treść''), ani nie klikaj na osadzone linki.

  • Nie pobieraj nielegalnego oprogramowania. Cracki, loadery, przepakowane instalatory, pirackie programy i podobne narzędzia są często załadowane malware – jedna z najbardziej znanych rodzin ransomware, Djvu, wykorzystuje tę metodę odnosząc przy tym olbrzymie sukcesy. Choć niektóre z takich pobrań mogą zainstalować to, czego oczekiwałeś, dodatkowe dane zostaną wstawione w tle i nawet tego nie zauważysz. Jeśli w systemie nie jest uruchomiony anty-wirus, takie Trojany mogą działać miesiącami lub nawet latami, zanim zostaną wykryte.

Sposoby na pozbycie się wirusa Winrmsrv.exe

Podczas gdy Trojany mogą reprezentować wiele różnych rodzajów malware, a ich funkcje mogą się różnić, głównym typem malware powiązanym z wirusem Winrmsrv.exe jest cryptojacker, którego zadaniem jest złośliwe wydobywanie kryptowalut . Nie tylko spowolni on działanie komputera, tak że ciężko będzie z niego korzystać, ale może także spowodować instalację innego złośliwego oprogramowania. By usunąć Winrmsrv.exe ze swojego urządzenia, będziesz musiał przeskanować je oprogramowaniem anty-malware, które powoli zlokalizować wszystkie złośliwe komponenty i zakończyć ich działanie w jednym momencie.

Pamiętaj, że nie powinno się usuwać Winrmsrv.exe jeśli plik jest prawidłowy (np. podpisany przez Microsoft), ponieważ może to spowodować nieprawidłowe działanie systemu operacyjnego Windows. Jeśli masz wątpliwości odnośnie tego, czy plik jest prawidłowy, powinieneś polegać na oprogramowaniu zabezpieczającym. Niemniej jednak nie należy pozwalać na uruchamianie Winrmsrv.exe przez Zaporę ogniową, ponieważ nie jest to typowe żądanie przesyłane przez prawidłowy plik Windows.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj