Usuń wirusa BlackBit (wirus) - Zawiera Instrukcje Odzyskiwania

Instrukcja usuwania wirusa BlackBit

Czym jest BlackBit ransomware?

Twórcy ransomware BlackBit grożą usunięciem zaszyfrowanych danych, jeśli okup nie zostanie zapłacony

Ransomware BlackBit

Ransomware to niebezpieczny wirus, który może blokować pliki osobiste użytkowników, takie jak zdjęcia, filmy i dokumenty, wykorzystując w tym celu skomplikowane algorytmy szyfrowania. Takie infekcje mogą spowodować trwałą utratę danych, ponieważ odszyfrowanie rzadko jest możliwe bez pomocy ze strony cyberprzestępców.

Badacze złośliwego oprogramowania odkryli niedawno ransomware BlackBit, które jest identyczną kopią innego ransomware o nazwie Loki Locker. Zmienia tapetę pulpitu i modyfikuje dotknięte infekcją pliki, dołączając do nich rozszerzenie .BlackBit, adres e-mail spystar@onionmail.org oraz identyfikatory ofiary.

Jeśli plik nazywał się wcześniej obraz.jpg, to po zaszyfrowaniu będzie wyglądał mniej więcej tak: [spystar@onionmail.org][identyfikator ofiary]obraz.jpg.BlackBit. Wkrótce potem na komputerze generowane są dwie notatki z żądaniem okupu: „info.hta” oraz „Restore-My-Files.txt”.

NAZWA BlackBit
TYP Ransomware, kryptowirus, złośliwe oprogramowanie blokujące pliki
DYSTRYBUCJA Załączniki e-maili, platformy do udostępniania P2P, luki w oprogramowaniu
ROZSZERZENIE PLIKU .BlackBit
ŻĄDANIE OKUPU info.hta, Restore-My-Files.txt, tapeta pulpitu
ODZYSKIWANIE PLIKÓW Jeśli nie masz kopii zapasowych, odzyskanie plików jest niemalże niemożliwe
USUWANIE MALWARE

Przeskanuj swój komputer za pomocą oprogramowania anty-malware, by wyeliminować złośliwe pliki. To ich nie przywróci.

NAPRAWA SYSTEMU Można uniknąć ponownej instalacji systemu Windows, korzystając z narzędzia do konserwacji, FortectIntego, które może naprawić uszkodzone pliki

Żądanie okupu

Żądanie okupu to wiadomość od cyberprzestępców. Zazwyczaj wyjaśniają oni na piśmie, co stało się z danymi użytkowników oraz co powinni oni zrobić, aby odzyskać swoje dane. Pełna treść notatki z żądaniem okupu info.hta wygląda następująco:

BLACK BIT

Wszystkie Twoje pliki zostały zaszyfrowane przez BLACKBIT!

29d,23:45:51 – MOŻESZ UTRACIĆ WSZYSTKIE SWOJE PLIKI

Wszystkie Twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem na Twoim komputerze.

Jeśli chcesz je przywrócić, wyślij e-mail na adres spystar@onionmail.org

Za odszyfrowanie musisz zapłacić w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko się z nami skontaktujesz. Po dokonaniu przez Ciebie płatności, wyślemy Ci narzędzie deszyfrujące.

Masz 48 godzin (2 dni) na to, aby się z nami skontaktować lub nam zapłacić. Po tym czasie będziesz musiał zapłacić dwa razy więcej.

Jeśli nie otrzymasz od nas odpowiedzi w ciągu 24 godzin (1 dzień), napisz na ten e-mail: spystar1@onionmail.com

Twój unikalny identyfikator to: –

Czas na odzyskanie Twoich plików jest OGRANICZONY!
•Jeśli skończy się czas, a Ty nam nie zapłacisz, wszystkie Twoje pliki zostaną USUNIĘTE, a Twój dysk twardy zostanie poważnie USZKODZONY.
•Część Twoich danych zostanie utracona 2 dnia.
•Możesz zyskać więcej czasu na dokonanie płatności. Po prostu do nas napisz.
•TO NIE JEST ŻART! Możesz czekać, aż skończy się czas i patrzeć, jak Twoje pliki zostają usunięte 🙂

Na czym polega nasza gwarancja odszyfrowania?
•Przed dokonaniem płatności możesz wysłać nam do 3 plików testowych do bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików nie może przekraczać 2 MB (niezarchiwizowane), a pliki nie mogą zawierać cennych informacji (bazy danych, kopie zapasowe, duże pliki excel, itp.).

Uwaga!
•NIE płać przed odszyfrowaniem plików testowych.
•NIE ufaj żadnemu pośrednikowi. Nie pomoże Ci, a Ty możesz paść ofiarą oszustwa. Po prostu skontaktuj się z nami za pośrednictwem maila, a my pomożemy Ci na każdym kroku.
•NIE odpowiadaj na żadne inne maile. TYLKO te dwa adresy e-mail mogą Ci pomóc.
•Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.
•Nie próbuj odszyfrować swoich danych, korzystając z oprogramowania stron trzecich, ponieważ może to spowodować trwałą utratę danych.
•Odszyfrowanie Twoich plików za pomocą osób trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją cenę do naszej) lub możesz paść ofiarą oszustwa.

Malware blokujące pliki zostawia również krótszą notatkę, Restore-My-Files.txt:

!!!Wszystkie Twoje pliki są zaszyfrowane!!!
Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: spystar@onionmail.org
Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez 24 godziny, wyślij e-mail na ten adres: spystar1@onionmail.com
Możesz również skontaktować się z nami przez Telegram: @Spystar_Support
Wszystkie Twoje pliki zostaną utracone w czwartek, 20 października 2022 o 9:51:06.
Twój IDENTYFIKATOR SYSTEMU: –
!!!Usunięcie „Cpriv.BlackBit” spowoduje trwałą utratę danych.

Cyberprzestępcy próbują wywrzeć na ofiarach presję w każdy możliwy sposób, aby jak najszybciej im zapłaciły. Stworzyli nawet zegar, który odlicza czas. Użytkownicy dostają dwa dni na zapłatę. Po dwóch dniach cena za klucz deszyfrujący podwaja się. W notatce nie jest podana kwota okupu, co oznacza, że negocjuje się ją prywatnie.

Przestępcy grożą, że w przypadku braku kontaktu usuną część danych po dwóch dniach. Twierdzą również, że jeśli skończy się czas, to usuną wszystkie dane i poważnie uszkodzą dysk twardy. Choć może to brzmieć strasznie, zdecydowanie odradzamy kontaktowanie się z nimi, ponieważ nie można im ufać.

Chcą oni, aby zapłacić okup w kryptowalucie (Bitcoinie), bo zapewnia im to anonimowość. Jest to jednak dla Ciebie ryzykowne. Wiele ofiar poprzednich ataków ransomware mówi, że po dokonaniu płatności nigdy nie otrzymały obiecanych narzędzi deszyfrujących. Mimo że odszyfrowanie bez pomocy cyberprzestępców jest niemalże niemożliwe, sugerujemy, aby wypróbować najpierw rozwiązania do odzyskiwania innych firm, bo w niektórych przypadkach może być to pomocne.

Żądanie okupu od BlackBit

Metody dystrybucji

Ransomware można rozprzestrzeniać za pomocą różnych metod. W większości przypadków użytkownicy zostają zainfekowani, ponieważ instalowali oprogramowanie z crackiem pobrane ze stron z torrentami lub z platform do udostępniania plików P2P. Takie działanie jest nielegalne, więc jest nieuregulowane. Nie da się stwierdzić, czy pobierane przez Ciebie pakiety nie zawierają żadnych złośliwych plików.

Najlepiej jest korzystać z oficjalnych sklepów internetowych lub stron developerów. Może być to kosztowne, ale na dłuższą metę stanowi to oszczędność, bo Twój system będzie działać płynnie. Poza tym istnieje mnóstwo darmowych aplikacji do wyboru, więc powinieneś być w stanie znaleźć coś, co odpowiada Twoim potrzebom.

Innym popularnym kanałem wykorzystywanym przez cyberprzestępców jest e-mail. Wykorzystują oni zazwyczaj socjotechnikę, aby stworzyć maile, które wyglądają jak pilne lub ważne wiadomości od znanych firm. Zawierają one zainfekowane załączniki lub złośliwe linki. Zaleca się otwieranie załączników wiadomości e-mail wysłanych tylko przez nadawców, których znasz.

I na koniec – wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest aktualizowanie systemu operacyjnego i oprogramowania. Hakerzy mogą wykorzystać luki w oprogramowaniu, by dostarczyć złośliwe programy. Developerzy regularnie publikują łatki bezpieczeństwa, które należy instalować natychmiast, aby zapobiec niechcianym zdarzeniom.

Usuń intruza ze swojego komputera

Jeśli spróbujesz najpierw odzyskać dane, może to spowodować ich trwałą utratę. Może to również zaszyfrować Twoje pliki po raz drugi. Ten proces nie ustanie, dopóki nie usuniesz złośliwych plików, które go powodują. Nie powinieneś próbować samodzielnie usuwać złośliwego programu. Użyj narzędzi anty-malware, takich jak SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes, aby przeskanować swój system.

To oprogramowanie zabezpieczające powinno znaleźć wszystkie powiązane pliki i wpisy oraz usunąć je automatycznie. Automatyczne usuwanie jest najlepszą opcją, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko pozostawienia niektórych śladów. Malware może uniemożliwić Ci korzystanie z oprogramowania antywirusowego, wyłączając je. W takim przypadku powinieneś najpierw przejść do Trybu awaryjnego:

Odzyskiwanie plików przy pomocy oprogramowania innych firm

Tylko hakerzy posiadają klucz odszyfrowywania, który może odblokować Twoje pliki, więc jeśli nie zrobiłeś wcześniej ich kopii zapasowej, to prawdopodobnie utraciłeś swoje pliki na zawsze. Możesz spróbować użyć oprogramowania do odzyskiwania danych, ale programy innych firm nie zawsze mogą odszyfrować pliki. Sugerujemy przynajmniej wypróbować tę metodę. Przed kontynuacją musisz skopiować uszkodzone pliki na dysk USB lub inny nośnik. Pamiętaj – rób to tylko wtedy, gdy usunąłeś już ransomware BlackBit.

Po ataku system operacyjny zostaje uszkodzony

Po infekcji złośliwym oprogramowaniem można spodziewać się problemów z wydajnością, stabilnością i użytecznością, aż do sytuacji, w której konieczna będzie ponowna pełna instalacja systemu Windows. Te rodzaje infekcji mogą zmienić bazę danych rejestru systemu Windows, uszkadzać ważne elementy rozruchowe i inne sekcje, usunąć lub uszkodzić pliki DLL, itp. Kiedy plik systemowy zostanie uszkodzony przez malware, oprogramowanie antywirusowe nie jest w stanie tego naprawić.

Dlatego opracowano FortectIntego. Ten program może naprawić wiele szkód wywołanych przez infekcję tego typu. Błędy niebieskiego ekranu , zawieszanie się, błędy rejestru, uszkodzone biblioteki DLL, itp. mogą całkowicie uniemożliwić korzystanie z komputera. Używając tego narzędzia konserwacyjnego, możesz uniknąć ponownej instalacji systemu Windows.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach