Czym jest CCXProcess.exe? Czy powinienem go usunąć?

CCXProcess.exe – część pakietu Adobe Creative Cloud, która może powodować problemy z wydajnością komputera

CCXProcess.exe to nazwa procesu, który można znaleźć w tle komputera z systemem Windows. Zazwczaj można go zaobserwować w Menedżerze zadań i posiada kilka dołączonych instancji plików cscript.exe lub conhost.exe. Plik jest częścią Adobe Creative Cloud – zestawu aplikacji, które zapewniają użytkownikom dostęp do edycji wideo, tworzenia stron internetowych, fotografii i innych funkcji. Proces CCXProcess.exe może więc należeć do Premiere Pro, Lightroom Classic, After Effects lub innych aplikacji.

Większość osób zauważyła, że proces powoduje znaczące problemy z wydajnością, ponieważ kilka instancji zużywa dużą ilość procesora lub pamięci. Może to wskazywać na któryś z następujących problemów: 

 • brak kompatybilności oprogramowania Adobe z rozwiązaniami zabezpieczającymi AVG,
 • infekcja wirusem, znana również jako cryptojacker.
Nazwa CCXProcess.exe
Typ Proces aplikacji (w niektórych przypadkach infekcja złośliwym oprogramowaniem)
Platforma Windows
Powiązany program Adobe Creative Cloud – dziesiątki aplikacji należących do Adobe
Lokalizacja Oryginalną lokalizacją powinien być folder C:\Program Files (x86), a dokładnie C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Creative Cloud Experience
Powiązania Mogą być również obecne procesy cscript.exe lub conhost.exe
Problemy Wiele instancji procesów działających w tle i zużywających duże ilości zasobów procesora/pamięci RAM
Eliminacja Możesz zatrzymać ten proces odinstalowując powiązany program lub przeskanować urządzenie za pomocą oprogramowania zabezpieczającego, by pozbyć się malware
Naprawa systemu  Jeśli twój komputer nie działa optymalnie, zalecamy przeskanować go za pomocą FortectIntego

Użytkownicy zgłaszali, że CCXProcess.exe uruchamiał kilka procesów podrzędnych – czasami nawet do 200 instancji. Taka ilość jest bez wątpienia nieakceptowalna i natychmiast wskazuje na to, że coś jest nie tak. W innych przypadkach użytkownicy mówili, że proces blokował wszystko, co jest podłączone do Internetu (czyli wszystkie aplikacje korzystające z przepustowości, np. przeglądarkę Google Chrome) i zawieszał komputer.

Takie zachowanie komputera może natychmiast wzbudzić podejrzenia użytkowników, którzy uznają, że CCXProcess.exe to wirus. Jednak technicy obsługi klienta Adobe zgłaszali, że istnieje znany błąd dotyczący interakcji między oprogramowaniem AVG a aplikacjami Adobe. W związku z tym, że nie zalecamy pozostawiania twojego komputera bez ochrony, powinieneś zainstalować alternatywny program zabezpieczający – polecamy SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes – i zobaczyć, czy to rozwiązało problem.

Należy jednak pamiętać, że każdy plik wykonywalny można nazwać w dowolny sposób, co oznacza, że cyberprzestępcy mogą uruchomić na komputerze złośliwy proces i nazwać go CCXProcess.exe, by uniknąć podejrzeń wśród użytkowników. Procesy w tle, które wykorzystują duże ilości procesora, karty graficznej lub pamięci RAM mogą być powiązane z malware do kopania kryptowalut.

Te złośliwe programy wykorzystują zasoby komputera do obliczania skomplikowanych matematycznych algorytmów, tworząc w tym procesie kryptowalutę. Następnie jest ona natychmiastowo przenoszona do krypto-portfeli cyberprzestępców.

W takim przypadku usunięcie wirusa CCXProcess.exe byłoby konieczne, ponieważ mógłbyś odnieść znaczne straty finansowe, nie móc normalnie korzystać z komputera oraz ucierpieć na skutek ataków dodatkowego złośliwego oprogramowania. Proces działa w tle, więc może umożliwić atakującym dostarczenie dodatkowych ładunków lub modułów i w konsekwencji wykraść twoje dane logowania, dane bankowości, wykorzystać twój komputer do przesyłania spamu, zaszyfrować twoje pliki i nie tylko.

Podsumowując, oto kilka sposobów na usunięcie CCXProcess.exe z twojego systemu – musisz odinstalować pakiet aplikacji Adobe, zastosować naprawę rejestru systemu Windows, zainstalować inne oprogramowanie zabezpieczające lub sprawdzić czy na komputerze nie ma złośliwego oprogramowania. W każdym razie należy podjąć działanie i natychmiast rozwiązać problem. Następnie zalecamy sprawdzenie systemu za pomocą FortectIntego, by upewnić się, że komputer z systemem Windows działa bez powodowania awarii, opóźnień i innych problemów po infekcji (jeśli taka miała miejsce).

Możesz uniknąć infiltracji złośliwym oprogramowaniem zachowując uważność online

Na twoim komputerze z systemem Windows uruchomionych jest wiele procesów – większość z nich można zobaczyć w Menedżerze zadań. Większość użytkowników nie zna celu każdego z tych procesów – i nie ma takiej potrzeby. Prawda jest taka, że większość złośliwych procesów byłaby uruchomiona po cichu w tle, nie powodując zbyt wielu symptomów u zwykłych użytkowników. Malware do kopania kryptowalut jest najłatwiejsze do wyłapania, ponieważ zwiększone zużycie zasobów znacznie zmniejsza wydajność zainfekowanego komputera i niemalże uniemożliwia jego działanie (przy pracy procesora na poziomie 90-100%).

Jeśli nie masz pewności do czego służy dany proces, zawsze możesz wyszukać go w Internecie. Jak wcześniej wspomniano, ciężko powiedzieć czy proces jest wiarygodny czy nie, ponieważ niektóre złośliwe oprogramowanie wykorzystuje pliki wykonywalne podpisane cyfrowo – nawet jeśli aplikacje zabezpieczające mogą zostać przez to oszukane. Niemniej jednak zawsze ważne jest, by mieć przez cały czas zainstalowaną aplikację zabezpieczającą i aktualizować ją.

Istnieje kilka wskazówek od ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, które mogą pomóc ci uniknąć malware:

 • nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników w wiadomościach e-mail ani nie klikaj na wbudowane hiperłącza/przyciski;
 • nie pobieraj pirackich programów ani cracków do oprogramowania;
 • użyj jednorazowego hasła do każdego ze swoich kont i upewnij się, że jest złożone;
 • regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane programy;
 • nie daj się zwieść fałszywym aktualizacjom, które mogą pojawiać się na losowych stronach – szczególnie powszechne jest oszustwo związane z wtyczką Adobe Flash.

Poradź sobie z problemami z procesem CCXProcess.exe lub usuń go, jeśli jest częścią złośliwego oprogramowania

Usunięcie CCXProcess.exe jest konieczne, jeśli rzeczywiście jest częścią złośliwego oprogramowania. Pierwszą czerwoną flagą jest to, że jest obecny nawet, jeśli nie masz zainstalowanego Adobe Creative Cloud. Z tego względu powinieneś natychmiast zainstalować SpyHunter 5Combo Cleaner, Malwarebytes lub inne zaawansowane narzędzie zabezpieczające i przeprowadzić pełne skanowanie systemu. Jeśli rzeczywiście znaleziono złośliwe oprogramowanie, zalecamy też skorzystanie z FortectIntego, by naprawić problemy z rejestrem systemu Windows i przywrócić komputer do normalnego stanu.

Jeśli masz już zainstalowany AVG i chcesz naprawić ten problem, nie ma powodu, by usuwać CCXProcess.exe z komputera. Możesz zamiast tego zastosować poprawkę w rejestrze, choć pamiętaj, że powinni to robić tylko zaawansowani użytkownicy. Jeśli nie czujesz się pewnie, odinstaluj AVG lub Adobe Creative Cloud. W przeciwnym razie, wykonaj następujące kroki:

 • Wpisz regedit w wyszukiwarce Windows i wciśnij Enter.
 • Przejdź do następującej lokalizacji: 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Adobe

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu prawego okienka, wybierz Nowy > Klucz i nazwij go „CCXWelcome”.
 • Pod tym kluczem utwórz wpis wartości o nazwie „Disabled” (wpisz DWORD(32-bit), wartość ustawiona na 0).
 • Uruchom ponownie komputer.

Ostrzeżenie: najpierw wykonaj kopię zapasową rejestru.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj