Czym jest rundll32.exe? Czy powinienem go usunąć?

Rundll32.exe file – prawdziwy proces wykorzystywany do umieszczania bibliotek .dll w pamięci

Rundll32.exe to proces systemu Microsoft Windows OS, który nie wpływa negatywnie na wydajność systemu. Wręcz przeciwnie – oryginalny plik jest odpowiedzialny za ładowanie i uruchamianie plików dynamicznej biblioteki linków (.dll). Wiele osób jednak zgłasza rundll32.exe jako wirusa. Gdy niektórzy zetknęli się z wiadomością obwieszczającą „Kod błędu: rundll32.exe” podczas przeglądania Chrome'a, Firefoksa, IE lub Edge, inni zobaczyli liczne procesy Rundll32.exe w Menedżerze Zadań oraz stałe, wysokie zużycie procesora przez rzeczony plik. Takie i podobne funkcje mogą wskazywać na fakt, że twój komputer jest zainfekowany potencjalnie niepożądaną aplikację, adware'm, spyware'm, trojanem, keyloggerem, kopaczem kryptowaluty bądź inną infekcją.

Nazwa rundll32.exe
Autor Microsoft
Znajdowany w Menedżerze Zadań
Powiązany z explorer.exe
Poziom zagrożenia Prawie żaden
Sprawdzanie zaufania pliku Aby upewnić się, że plik Rundll32 jest bezpieczny, uruchomFortectIntego 

Oryginalna wersja pliku Rundll32.exe jest we wszystkich wersjach systemu Windows i działa poprzez wykonywanie funkcji eksportowanych z określonych bibliotek DLL. Innymi słowy, pomaga wykonywać pliki DLL i umieszcza ich biblioteki w pamięci systemu. Pod żadnym pozorem nie powinieneś wyłączać tego procesu, ponieważ jest on kluczowy do prawidłowego działania systemu.

Jeżeli jednak zauwazyłeś kilka procesów Rundll32.exe w Menedżerze Zadań systemu bądź informację „Kod błędu: rundll32.exe” pop-up pojawiającą się podczas przeglądania sieci, zalecamy sprawdzenie systemu z pomocą FortectIntego bądź innym profesjonalnym anty-malware. Najpewniej ostatnio zainstalowałeś program freeware i przypadkowo wyraziłeś zgodę na instalację dodatkowych komponentów.

Wirus rundll32.exe może być wywoływany przez reklamowe rozszerzenie przeglądarki, które poza Rundll32.exe może spowodować następujące efekty uboczne:

  • Przesadna liczba agresywnych reklam;
  • Irytujące reklamy;
  • Spowolnienia przeglądarki;
  • Przekierowania na nieznane / podejrzane strony internetowe;
  • Awarie systemu, itd.

WAŻNE: infekcja adware nie jest najgorsza. Plik rundll32.exe jest często celem hakerów, którzy chcą ukryć pod jego nazwą poważne infekcje komputerowe typu spyware, keyloggery, trojany i inne. Obecnie, hakerzy preferują pod nazwami oficjalnych plików systemowych ukrywać kopacze kryptowaluty..

Prawdziwy plik rundll32.exe znajduje się zazwyczaj w folderze C:\Windows\System32. Jeśli podejrzewasz, że wirus lub malware mógł przeją plik, sprawdź jego lokalizację. Jeśli plik nie znajduje się w folderze System32, powinieneś go jak najszybciej usunąć. W tym celu skorzystaj z zaufanego antywirusa z zaktualizowanymi bazami – w przeciwnym wypadku wirus zacznie pobierać kolejne malware na komputer.

Główne techniki rozpowszechniania malware

Większość prawidłowych plików systemowych znajduje się domyślnie w systemie i nie może być pobranych w formie instalatorów. W wypadku przejęcia plików, takie komponenty są zwykle naprawiane poprzez instalację bądź korzystanie z profesjonalnych optymalizatorów, takich jak FortectIntego.

Malware podszywający się pod jeden z plików systemowych może jednak wniknąć do systemu na wiele sposobów. Jedną z głównych technik dystrybucyjnych malware jest bundling oprogramowania. W celach monetyzacyjnych, deweloperzy darmowych aplikacji uzupełniają swoje produkty wieloma rozszerzeniami przeglądarki, dodatkami i paskami narzędzi, podróżujących jako domyślne komponenty. W konsekwencji, jeśli użytkownik wybierze instalację szybką, wyrazi zgodę na instalację całej paczki. Aby zapobiec adware'om oraz porywaczom przeglądarki w systemie, musisz wybrać instalację Zaawansowaną oraz odznaczyć niechciane komponenty.

Bardziej szkodliwe infekcje komputerowe są zwykle rozpowszechniane poprzez zestawy exploitów, złośliwe załączniki mailowe, zainfekowane linki, strony phishingowe, fałszywe prośby o aktualizację, nielegalne oprogramowanie itd. Choć nie ma stuprocentowo pewnej ochrony przed poważnymi infekcjami komputerowymi, posiadanie aktualnego systemu oraz profesjonalnego programu anty-malware, zwykle wystarczy do radzenia sobie z infekcjami.

Poradnik eliminacji malware'owej wersji Rundll32.exe

Oryginalny plik Rundll32.exe nie powinien być wyłączany ani modyfikowany. Usunięcie Rundll32.exe może powodować poważne problemy systemu, a nawet awarie. Jeśli jednak podejrzewasz, że plik ten został przechwycony, powinieneś przeskanować do programem anty-malware. Nie ma sposobu na usunięcie wirusa Rundll32.exe ręcznie.

Pierwszym objawem wirusa Rundll32.exe jest zwiększone zużycie komputera. Poza tym, liczne procesu mogą działać w Menedżerze Zadań, a żaden z nich nie może być zakończony. Na koniec, ogólne spowolnienie, awarie i zawieszanie się to typowe objawy malware'a Rundll32.exe.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj