Czym jest rundll32.exe? Czy powinienem go usunąć?

stworzone przez Gabriel E. Hall - -
rundll32.exe

Plik Rundll32.exe jest często celem hakerów

Rundll32.exe to proces systemu Windows nie wpływający negatywnie na wydajność systemu. Oryginalny plik jest odpowiedzialny za ładowanie i uruchamianie plików dynamicznych bibliotek (.dll). Wiele ludzi mówi jednak, że rundll32.exe jest wirusem. Niektórzy użytkownicy zetknęli się z wiadomością mówiącą o „Kodzie błędu: rundll32.exe” podczas korzystania z Chrome'a, Firefoksa, IE lub Edge. Inni zauważyli wiele procesów Rundll32.exe w Menedżerze Zadań oraz stale wysokie zużycie procesora przez Rundll32.exe. Takie i podobne zachowanie pliku może wskazywać na infekcję komputera potencjalnie niepożądaną aplikacją, adwarem, spywarem, trojanem,keyloggerem, kopaczem kryptowaluty bądź też inną infekcją.

Orginalna wersja pliku Rundll32.exe jest we wszystkich wersjach systemu Windows oraz działa poprzez wykorzystywanie funkcji wyeksportowanej ze specyficznego modułu DLL. W skrócie, pomaga to uruchamiać pliki bibliotek oraz umieszczać je w pamięci systemu. Pod żadnym pozorem nie powinieneś wyłączać tego procesu – jest on niezbędny do prawidłowego działania systemu. Jeśli jednak zauważyłeś kilka procesów Rundll32.exe w Menedżerze Zadań Windows lub błąd o kosdzia rundll32.exe podczas przeglądania sieci, zalecamy sprawdzić system z pomocą Reimage bądź innego profesjonalnego programu anty-malware. Najpewniej zainstalowałeś aplikację freeware i przypadkowo zgodziłeś się na instalację jej dodatków.

Wirus rundll32.exe może zostać wywołany przez rozszerzenie opierające się na reklamach, które poza reklamami Rundll32.exe może spowodować następujące efekty uboczne:

 • Przesadna liczba reklam;
 • Irytujące, agresywne reklamy;
 • Spowolnienie przeglądarki;
 • Przekierowania na nieznane/podejrzane strony;
 • Zawieszanie się systemu itd.

WAŻNE: infekcja adware nie jest najgorszym, co może się  przytrafić. Plik rundll32.exe jest często celem hakerów, którzy próbują ukrywać pod jego nazwą poważniejsze infekcje, jak spyware, keyloggery, trojany i inne. Obecnie, hakerzy preferują ukrywanie kopaczy kryptowaluty pod przykrywką plików operacyjnych systemu.

Plik rundll32.exe zazwyczaj znajduje się w folderze C:\Windows\System32. Jeśli podejrzewasz, że wirus bądź malware mógł przechwycić plik, usuń natychmiastowo rundll32.exe. W tym celu użyj zaufanego antywirusa z zaktualizowaną bazą. W przeciwnym wypadku możesz skończyć z większą liczbą malware w komputerze.

Główne techniki rozprowadzania malware

Większość prawdziwych plików systemowych Windows jest domyślnie wbudowanych i nie można ich pobrać jako samodzielne instalatory. W wyniku uszkodzenia, komponenty te są zwykle naprawiane poprzez instalacją aktualizacji bądź profesjonalne narzędzia optymalizacyjne takie, jak Reimage.

Malware udające pliki systemowe może jednak dostać się do systemu na kilka sposobów. Jedną z głównych technik dystrybucji takich programów jest bundling. W celach monetyzacyjnych deweloperzy freeware uzupełniają instalator swojego produktu o wiele rozszerzeń przeglądarek, dodatków i pasków narzędzi, oznaczonych w instalatorze jako komponenty opcjonalne do zainstalowania. W konsekwencji, jeśli użytkownik zdecyduje się na instalację Szybką, wyraża zgodę na instalację całego zestawu. By zapobiec atakowi adware w systemie, wybór instalacji Zaawansowanej oraz odznaczenie dodatkowych komponentów jest wręcz obowiązkiem.

Bardziej szkodliwe infekcje są rozpowszechniane w formie zestawów exploitów, złośliwych załączników, zainfekowanych linków, stron phishingowych, fałszywego wsparcia technicznego, nielegalnie zainstalowanych aplikacji itd. Chociaż nie istnieje coś takiego, jak stuprocentowa ochrona, utrzymanie komputera zaktualizowanego oraz wykorzystanie odpowiedniego programu anty-malware powinno wystarczyć do ograniczenia infekcji.

Poradnik usuwania Rundll32.exe

Oryginalny plik Rundll32.exe nie powinien zostać usunięty ani zmodyfikowany. Skasowanie Rundll32.exe może spowodować poważną awarię systemu. Jeśli jednak podejrzewasz, że plik został przejęty, przeskanuj system programem anty-malware. Nie istnieje sposób na ręczne usunięcie wirusa Rundll32.exe.

Pierwszą oznaką tego wirusa jest wzrost zużycia procesora. Poza tym, w Menedżerze Zadań zaczyna działać kilka procesów, z których żaden nie może zostać ukończony. Innymi symptomami są też spowolnienie systemu oraz awarie.

werdykt - status pliku:
wymagana dodatkowa diagnoza
Porada: Jeżeli twój komputer zachowuje się ostatnio inaczej niż zwykle lub też może często doświadczasz wyświetlania dużej ilości reklam na twoim komputerze czy też przekierowań na niechciane strony, mamy dla ciebie recepte na to jak przywrócić komputer do prawidłowego działania. Polecamy przeskanowanie go sprawdzonym programem antywirusowym. Zaleca się skorzystaie z darmowych skanerów i sprawdzenie systemu pod kątem występowania niechcianych aplikacji które moga być odpowiedzialne za niektóre problemy.
Możemy mieć związek z dowolnym produktem, który polecamy na naszej stronie. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach Użytkowania Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie Anty-spyware zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności oraz Warunkami Użytkowania.
zrób to teraz!
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z OS X
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeżeli nie odniosłeś zamierzonego skutku podczas usuwania infekcji za pomocą Reimage, wyślij swoje pytanie naszej ekipie wsparcia technicznego i przekaż jak najwięcej szczegółów jesteś w stanie.
Do przeskanowania komputera pod kątem potencjalnych zagrożeń i wątpliwego oprogramowania, polecamy Reimage. Wersja testowa programu potrafi znaleźć szkodliwe oprogramowanie w Twoim systemie.
Wiecej informacji na temat tego oprogramowania mozesz znalezc w Reimage.
Gazety piszą o Reimage

O autorze

Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/file-rundll32-exe.html

Poradniki w innych językach


 • KacpuR

  Witam. Mimo ze mam malo lat to i tak pisze 😀 Chcialbym sie dowiedziec jak to rozwiazac? Mam 2 programy antywirusowe i nic. Zainstalowalem gre Gothic. Wchodze w plik , i wyskakuje mi okienko Windows host process (Rundll32) has stopped working. Np w innej grze mam to samo. CZEMU NIE MOGE SWOBODNIE GRAC?! Mam skasowac Rundll32 czy co? Prosze o pomoc.

 • KacpuR

  A tak dokładniej to pisze:
  Windows host process (Rundll32) has stopped
  working
  A problem caused the program to stop working correctly.
  Windows will close the program and notify you if a solution is
  avaible.
  PROSZĘ O POMOC!!!

 • gabix.dev

  Mam taki problem:
  Przed uruchomieniem jakiegoś programu odpala mi się jakiś skrypt i dopiero jak włączę program ponownie to wtedy mi działa. W tle działają podejrzane procesy: rundl132.exe (nie pomyliłem się: rundl132.exe) i mcserver.exe. Jak wywalić to gówno? No, a jak nie używam komputera przez jakiś czas to spowalnia mi tak że się zawiesza.
  Mam Windows 7. Czy mam wracać do sprawdzonego, bezwirusowego Linux-a?

 • Lalecz867

  Bo ja mam taki problem: Jak np. chce wejść w ustawienia kont i załóżmy chcę usunąć jakieś konto to wyświetla mi się taki błąd :
  ,, System Windows nie może odnaleźć pliku ,,rundll32.exe”. Upewnij się, że wpisana nazwa jest poprawna i spróbuj ponownie. Aby wyszukać plik, kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Wyszukaj. ”

  BŁAGAM O POMOC PROSZĘ

 • SzymekPL

  Hej! A co jeżeli rundll32(Proces hosta systemu Windows) znajduje się w C:WindowsSysWOW64 ? Posiadam Windows 8.1, i to od niedawna. To dla mnie ważne, ponieważ wiem jakie złośliwe oprogramowanie może mnie dopaść. P.S: I jeszcze jedno pytanko. Od kilku dni po uruchomieniu Windowsa wyskakuje błąd(lub ostrzeżenie) o tytule „explorer.EXE” reszta okna jest pusta. Sprawdzałem rejestr, wirusy, podejrzane procesy i inne syfy ale nic nie znalazłem. Poza tym Avira wykrywa podejrzane programy próbujące uzyskać dostęp do roota. Jednak gdy wykonałem skan w poszukiwaniu rootkitów, nic nie znalazłem. Proszę o pomoc!

Pliki
Software
Porównaj