Czym jest utcsvc.exe? Czy powinienem go usunąć?

stworzone przez Jake Doevan - -

Proces utcsvc.exe działający w Menedżerze Zadań może ukrywać infekcję komputerową

Utcsvc.exe to plik wykonywalny, który może uruchamiać różne aplikacje na komputerze z systemem Windows. Plik należy do korporacji Microsoft i może być wykorzystywany prze niektórych procesach systemu. Przez większość czasu jednak plik jest uznawany za potencjalnie niebezpieczny.

Na podstawie danych zebranych przez VirusTotal, 12 z głównych 55 antywirusów oznacza ten plik jako złośliwy. Raporty z Hybrid Analysys mówią o jeszcze większym stopniu wykrycia. Co więcej, Ermisoft wykrył ponad 100 plików powiązanych z utcsvc.exe i oznaczonych jako niezaufane.

Bez wątpienia ten plik może wywoływać niepożądaną aktywność na komputerze. Wygląda na to, że może być wykorzystywany do rozpowszechniania malware'ów lub trojanów. Obecnie nie wiadomo jednak, jakie zagrożenia ten program może rozpowszechniać lub inicjować. Proces utcsvc.exe może być w stanie wykonywać następujące akcje:

  • uruchamiać ransomware na komputerze;
  • szyfrować bąź usuwać pliki;
  • instalować spyware;
  • kraść dane osobiste, takie jak informacje bankowe bądź o kartach płatniczych, szczegóły logowania i inne ważne informacje;
  • instalować inne złośliwe programy;
  • otwierać tylne drzwi dla zagrożeń z sieci.

Jeśli więc zauważyłeś, że Twój komputer dziwnie się zachowuje – na przykład wyświetla błędy systemu, zalewa przeglądarkę agresywnymi reklamami lub stracił możliwość otwierania niektórych plików, musisz otworzyć Menedżer Zadań i sprawdzić działające procesy. Jeśli zobaczysz utcsvc.exe, może być on odpowiedzialny za te utrudnienia.

Przed usunięciem utcsvc.exe powinieneś jednak przeskanować aplikację odpowiednimi narzędziami by mieć pewność, że plik jest złośliwy. Jeśli plik nie czyni żadnej szkody i go usuniesz, możesz spowodować uszkodzenia na komputerze, w systemie i niektórych aplikacjach.

Pamiętaj, że aby bezpiecznie usunąć utcsvc.exe safely, musisz zaopatrzyć się w fachowe oprogramowanie anty-malware. W tym celu proponujemy Reimage, Malwarebytes Malwarebytes lub Plumbytes Anti-MalwareNorton Internet Security.

Złośliwy plik wykonywalny może się rozpowszechniać jako bezpiecznie wyglądający proces

Złośliwy plik utcsvc.exe może rozpowszechniać się jako zaciemniony plik, program lub uaktualnienie. Z tego powodu użytkownicy często są wrabiani w jego dobrowolną instalację. Ten plik .exe może pojawić się w formie:

  • załącznika email;
  • nielegalnego programu lub pliku (np. filmu czy muzyki);
  • fałszywego uaktualnienia oprogramowania;
  • podróbki antywirusa lub innego programu.

Jeśli więc otworzyłeś załączony plik w wiadomości znajdującej się w spamie lub pobierałeś nielegalne pliki, powinieneś mieć pewność, że nie zainstalowałeś przy okazji żadnego malware'a. Ogólnie mówiąc, powinieneś zachować ostrożność w sieci i nie wykonywać w niej żadnych ryzykownych aktywności, by zapobiec cyber-atakom.

Wyłączanie procesu utcsvc.exe

Przed wyłączeniem bąź usunięciem tej aplikacji, musisz sprawdzić czy rzeczywiście odpowiada za złośliwe akje w komputerze. Jeśli jesteś w 100% pewien, że jest ona niebezpieczna – nie powinieneś usuwać jej ręcznie. Jeśli utcsvc.exe jest oznaczona jako element malware, może być powiązana z wieloma innymi elementami, które muszą zostać usunięte jednocześnie.

Z tego powodu do usunięcia utcsvc.exe zalecamy wykorzystanie profesjonalnego antywirusa lub antymalware'a. Wiemy, że programy takie jak Reimage, Malwarebytes Malwarebytes czy Plumbytes Anti-MalwareNorton Internet Security są w stanie poradzić sobie z zagrożeniem, latego powinieneś skorzysta z jednego z nich.

werdykt - status pliku:
wymagana dodatkowa diagnoza
Porada: Jeżeli twój komputer zachowuje się ostatnio inaczej niż zwykle lub też może często doświadczasz wyświetlania dużej ilości reklam na twoim komputerze czy też przekierowań na niechciane strony, mamy dla ciebie recepte na to jak przywrócić komputer do prawidłowego działania. Polecamy przeskanowanie go sprawdzonym programem antywirusowym. Zaleca się skorzystaie z darmowych skanerów i sprawdzenie systemu pod kątem występowania niechcianych aplikacji które moga być odpowiedzialne za niektóre problemy.
Możemy mieć związek z dowolnym produktem, który polecamy na naszej stronie. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach Użytkowania Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie Anty-spyware zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności oraz Warunkami Użytkowania.
zrób to teraz!
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z OS X
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeżeli nie odniosłeś zamierzonego skutku podczas usuwania infekcji za pomocą Reimage, wyślij swoje pytanie naszej ekipie wsparcia technicznego i przekaż jak najwięcej szczegółów jesteś w stanie.
Do przeskanowania komputera pod kątem potencjalnych zagrożeń i wątpliwego oprogramowania, polecamy Reimage. Wersja testowa programu potrafi znaleźć szkodliwe oprogramowanie w Twoim systemie.
Wiecej informacji na temat tego oprogramowania mozesz znalezc w Reimage.
Gazety piszą o Reimage
Alternatywne oprogramowanie
Malwarebytes
Malwarebytes

O autorze

Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/file-utcsvc-exe.html

Poradniki w innych językach


Pliki
Software
Porównaj