Czym jest utcsvc.exe? Czy powinienem go usunąć?

Proces utcsvc.exe działający w Menedżerze Zadań może ukrywać infekcję komputerową

Utcsvc.exe to plik wykonywalny, który może uruchamiać różne aplikacje na komputerze z systemem Windows. Plik należy do korporacji Microsoft i może być wykorzystywany prze niektórych procesach systemu. Przez większość czasu jednak plik jest uznawany za potencjalnie niebezpieczny.

Na podstawie danych zebranych przez VirusTotal, 12 z głównych 55 antywirusów oznacza ten plik jako złośliwy. Raporty z Hybrid Analysys mówią o jeszcze większym stopniu wykrycia. Co więcej, Ermisoft wykrył ponad 100 plików powiązanych z utcsvc.exe i oznaczonych jako niezaufane.

Bez wątpienia ten plik może wywoływać niepożądaną aktywność na komputerze. Wygląda na to, że może być wykorzystywany do rozpowszechniania malware'ów lub trojanów. Obecnie nie wiadomo jednak, jakie zagrożenia ten program może rozpowszechniać lub inicjować. Proces utcsvc.exe może być w stanie wykonywać następujące akcje:

  • uruchamiać ransomware na komputerze;
  • szyfrować bąź usuwać pliki;
  • instalować spyware;
  • kraść dane osobiste, takie jak informacje bankowe bądź o kartach płatniczych, szczegóły logowania i inne ważne informacje;
  • instalować inne złośliwe programy;
  • otwierać tylne drzwi dla zagrożeń z sieci.

Jeśli więc zauważyłeś, że Twój komputer dziwnie się zachowuje – na przykład wyświetla błędy systemu, zalewa przeglądarkę agresywnymi reklamami lub stracił możliwość otwierania niektórych plików, musisz otworzyć Menedżer Zadań i sprawdzić działające procesy. Jeśli zobaczysz utcsvc.exe, może być on odpowiedzialny za te utrudnienia.

Przed usunięciem utcsvc.exe powinieneś jednak przeskanować aplikację odpowiednimi narzędziami by mieć pewność, że plik jest złośliwy. Jeśli plik nie czyni żadnej szkody i go usuniesz, możesz spowodować uszkodzenia na komputerze, w systemie i niektórych aplikacjach.

Pamiętaj, że aby bezpiecznie usunąć utcsvc.exe safely, musisz zaopatrzyć się w fachowe oprogramowanie anty-malware. W tym celu proponujemy FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.

Złośliwy plik wykonywalny może się rozpowszechniać jako bezpiecznie wyglądający proces

Złośliwy plik utcsvc.exe może rozpowszechniać się jako zaciemniony plik, program lub uaktualnienie. Z tego powodu użytkownicy często są wrabiani w jego dobrowolną instalację. Ten plik .exe może pojawić się w formie:

  • załącznika email;
  • nielegalnego programu lub pliku (np. filmu czy muzyki);
  • fałszywego uaktualnienia oprogramowania;
  • podróbki antywirusa lub innego programu.

Jeśli więc otworzyłeś załączony plik w wiadomości znajdującej się w spamie lub pobierałeś nielegalne pliki, powinieneś mieć pewność, że nie zainstalowałeś przy okazji żadnego malware'a. Ogólnie mówiąc, powinieneś zachować ostrożność w sieci i nie wykonywać w niej żadnych ryzykownych aktywności, by zapobiec cyber-atakom.

Wyłączanie procesu utcsvc.exe

Przed wyłączeniem bąź usunięciem tej aplikacji, musisz sprawdzić czy rzeczywiście odpowiada za złośliwe akje w komputerze. Jeśli jesteś w 100% pewien, że jest ona niebezpieczna – nie powinieneś usuwać jej ręcznie. Jeśli utcsvc.exe jest oznaczona jako element malware, może być powiązana z wieloma innymi elementami, które muszą zostać usunięte jednocześnie.

Z tego powodu do usunięcia utcsvc.exe zalecamy wykorzystanie profesjonalnego antywirusa lub antymalware'a. Wiemy, że programy takie jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner czy Malwarebytes są w stanie poradzić sobie z zagrożeniem, latego powinieneś skorzysta z jednego z nich.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj