Top 5 najbardziej irytujących oszustw 2018 roku

Oszuści nie zamierzają zostawić cię samego w tym roku

Oszustwa wciąż rosną i powodują więcej problemów niż wirusy. Obecnie, szanse na stanie się ofiarą cyberprzestępstwa są 20 razy wyższe niż zostanie okradzionym w środku nocy. Według statystyk, w roku 2017 oszuści zdobyli:

  • $1 549 109 z oszustw nieoczekiwanej nagrody i loterii;
  • $2 832 030 z oszustw próbujących wyłudzać informacje osobiste;
  • $1 513 533 z oszustw polegających na wymuszaniu i groźbach.

Jest to tylko kilka przykładów najpopularniejszych oszustw. Nowe kanty pojawiają się każdego dnia – eksperci ostrzegają jednak, że stare sztuczki wciąż działają. Fałszywe alarmy, fałszywe wsparcia techniczne i lewe ankiety wciąż pozwalają przestępcom wyłudzać pieniądze, zdobywać informacje osobiste bądź wkręcać użytkowników w instalacje złośliwego oprogramowania.

Dziś, przedstawimy wam pięć najbardziej irytujących oszustw, które są aktywne w ciągu ostatniego roku i które wciąż atakują ofiary w 2018 roku. Pamiętaj, że każdy program ochronny może zabezpieczyć Cię przed oszustami. Dlatego też lepiej poznać ich sztuczki niż liczyć straty.

1. Fałszywe wsparcie techniczne „Masz wirusa Zeus”

Example of You have a Zeus virus” Tech support scam

Zeus to jeden z najpopularniejszych i znanych trojanów bankowych, który jest znany od niemal dekady. Dlatego nie dziwi się, że oszuści zdecydowali się na użycie tej nazwy, by zwodzić ofiary na kontakt z fałszywymi specjalistami wsparcia technicznego, którzy oczyszczą komputer za około 300 dolarów. To wiele w zamian za usuwanie nieistniejących malware'ów.

Oszuści korzystają ze spreparowanej strony, generującej następującą wiadomość:

Your Hard drive will be DELETED if you close this page. You have a ZEUS virus! Please call Support Now!. Call Toll-Free: 0800-014-8826 To Stop This Process

Kolejna wiadomość grozi, że opuszczenie strony może prowadzić do strat finansowych, wycieku loginów, haseł, szczegółów kart kredytowych i zdjęć. Dodatkowo, użytkownikowi daje się tylko pięć minut, by zadzwonić do rzeczonych techników Microsoftu.

W 2017 roku widzieliśmy wiele różnych wersji tego oszustwa. W tym roku oszuści najpewniej nie tylko wykorzystają oszustwo „You have a Zeus virus”, lecz także następujące fałszywe alarmyy:

  • Windows Detected ZEUS Virus,
  • Windows Defender Alert: Zeus Virus,
  • Security Update Error (Error code 0xB6201879),
  • System Detected Zeus virus.

Nie zapomnij, że prawdziwe alarmy bezpieczeństwa nie pojawiają się w Twojej przeglądarce!

2. Wirus „Congratulations Amazon User”

Image of

Badacze zgłaszają, że oszustwo „Congratulations Amazon User” powróciło na końcu 2017 roku. To stare oszustwo bawi się z ludźmi chcącymi wygrać coś w loterii. Dlatego, po pojawieniu się okienka informującego o rezerwacji prezentu z Amazona, pojawia się ekscytacja. By uzyskać nagrodę, prosi się użytkowników o ukończenie ankiety:

You can choose a PlayStation 4, $1000 Amazon Gift Card, or iPhone 7 plus.
To win all you need to do is to answer the following 4 questions.
Note: 10 randomly chosen users got this invitation and there are only a few prizes left.
You have 1 minute and 36 seconds to answer the following questions before we give the prizes to another lucky user.

Na końcu ankiety jednak zostaniesz zapytany o wprowadzenie danych osobistych. To główne zadanie oszustwa. Nie daj się nabrać na podrobiony obrazek Amazona i zamknij kartę od razu, gdy ta fałszywa ankieta pojawi się na ekranie.

3. Reklamy „You Are Today's Lucky Visitor”

Example of

Tak jak oszustwo „Congratulations Amazon User”, oszustwo “You Are Today's Lucky Visitor” wykorzystuje nadzieje ludzi chcących wygrać za nic. Te wyskakujące okienka informują o nagle zdobytych nagrodach, takich jak:

  • Bon prezentowy Amazon na kwotę 1000 dolarów,
  • Bon prezentowy Visa na kwotę 1000 dolarów,
  • Bon prezentowy Walgreens na kwotę 1000 dolarów,
  • smartfony Samsung Galaxy,
  • iPhone'y,
  • i inne drogie nagrody.

Oszuści chcę, byś ukończył pewne ankiety w zamian za potwierdzenie nagród bądź – jak to mówią – w ramach „podziękowań” za szansę. Bez względu jednak, jak losowe ankiety wypełnisz, nie otrzymasz obiecanej nagrody. Jest to po prostu kolejne oszustwo, którego powinieneś się wystrzegać w 2018 roku.

Tymczasem, fałszywcy generują przychód z ukończonych ankiet i pobieranych aplikacji. Dodatkowo, możesz zostać poproszony o wprowadzenie informacji kontaktowych, które mogą prowadzić do straty pieniędzy, a nawet kradzieży tożsamości.

4. Wirus Google Security Warning

Image of Google Security Warning virus

Wirus Google Security Warning to kolejny przykład scareware'a atakujący użytkowników Windowsa, którzy nie są świadomi, jak wyglądają prawdziwe alarmy bezpieczeństwa. Oszuści mogą wykorzystywać programy adware lub potencjalnie niebezpieczne strony, by przekierowywać użytkowników na strony z oszustwami ostrzegające o zablokowanym komputerze:

Firewall detecting ‘suspicious’ incoming network connections,we recommend that you click on “Back to Safety.”

Sama strona mówi, że komputer został zainfekowany wcześniej wspomnianym Zeusem, trojanami, robakami bądź innymi cyberzagrożeniami, ponieważ wygasnął Klucz Aktywacyjny systemu. Oszuści ostrzegają, że użytkownicy muszą skontaktować się z podanym numerem, by chronić swoje informacje osobiste przed kradzieżą.

Ów fałszywe wsparcie techniczne nie ma jednak nic wspólnego z Microsoftem. Jest to kłam, który może zostać wykorzystany do osiągnięcia profitów od nieuważnych użytkowników komputerów.

5. Wirus fałszywego wsparcia technicznego „Microsoft Warning Alert”

Screenshot of

Wyskakujące okienko „Microsoft Warning Alert” może być nazwane tradycyjny przykładem fałszywego wsparcia technicznego Microsoft domagającego się od ludzi kontaktu z fałszywymi technikami i robienia tego, co zalecą. Może być to na przykład zakup fałszywego bądź przepłaconego programu, instalacja aplikacji do dostępu zdalnego bądź ujawnienie informacji osobistych.

Ostatniego roku mieliśmy do czynienia z wieloma wariantami oszustwa „Microsoft Warning Alert”. Najcześciej, potencjalne ofiary tego oszustwa otrzymywały następującą wiadomość:

** Microsoft Warning Alert **
Malicious Pornographic Spyware/Riskware Detected
Error # 0x80072ee7
Please call us immediately at 0-800-046-5729
Do not ignore this critical alert.

Jeśli jednak zaczniesz szukać informacji podanym kodzie błędy, zauważysz jedną rzecz – nie ma on nic wspólnego ze zgłoszonym błędem wspomnianym w okienku. Dodatkowo, Microsoft nie posiada takiej linii telefonicznej. Na koniec, powinieneś się przyjrzeć adresowi strony – na pewno nie jest nim microsoft.com. Dlatego, powinieneś zamknąć stronę natychmiast i nie nabierać się na kolejne sztuczki oszustów.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj