Najbezpieczniejsza Przeglądarka Internetowa 2024 roku

Bezpieczeństwo przeglądarki nigdy nie było takie ważne

The Most Secure Browser of 2021

Bezpieczeństwo i prywatność to najgorętsze tematy 2023 roku. Stale rosnąca cyberprzestępczość, wycieki danych i ich śledzenie sprawiło, że wielu użytkowników zaczęło się niepokoić o bezpieczeństwo w sieci. Biorąc pod uwagę fakt, że przeglądarka jest narzędziem wykorzystywanym do surfowania po sieci, postanowiliśmy odszukać najbezpieczniejszą przeglądarkę roku.

W dzisiejszych czasach użytkownicy mogą wybrać pomiędzy wieloma bardziej lub mniej popularnych przeglądarek. Obiecują one lepsze doświadczenia z korzystania, zwiększoną prywatność, spersonalizowane wyniki wyszukiwania i inne funkcje wyglądające na użyteczne. Ekipa UsuńWirusa jednak za priorytet uznaje bezpieczeństwo.

Jeżeli szukasz więc nowego programu do przeglądania internetu lub też chcesz się upewnić, że korzystasz z bezpiecznego narzędzia, lista przygotowana przez nas pomoże Ci znaleźć najbezpieczniejszą przeglądarkę na 2024 rok.

Google Chrome zapewnia wysoki poziom ochrony, lecz ma problemy z prywatnością użytkownika

Image of Google Chrome

Wydany w 2008 roku Google Chrome jest obecnie liderem wśród przeglądarek internetowych. Według najświeższych statystyk, obejmował on prawie 70 % rynku przeglądarek w listopadzie 2019 roku. Bez wątpienia użyteczne funkcje i wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnił sukces tej przeglądarce.

Chrome zapewnia, że może być uznany za najbezpieczniejszą przeglądarkę z trzech powodów:

 • Bezpieczne Przeglądanie informujące o potencjalnych zagrożeniach zamiast otwierać stronę złośliwą lub phishingową;
 • Sandboxing dodający dodatkową warstwę ochrony i zapobiega przez automatyczną instalacją malware;
 • Aktualizacje automatyczne pozwalające na szybką instalacją uaktualnień i eliminację lub w bezpieczeństwie.

Przeglądarka zawiera tryb Incognito pozwalający na ręczne dostosowanie ustawień prywatności. Niepokoją jednak możliwości śledzenia stron i kliknięć przez Google. Z tego powodu – nawet, jesli Chorme jest uznawany za najbezpieczniejszą przeglądarkę – jej największymi wadami są śledzenie danych oraz możliwości ich wykorzystania.

Firefox wzmocnił ochronę wraz z wersją Quantum

Image of Mozilla Firefox

Mozilla Firefox to jeden z największych konkurentów Chrome'a. Firma wydała w listopadzie 2017 roku nową wersję przeglądarki zwaną Firefox Quantum. Oferuje ona lepszą ochronę i prywatność poprzez:

 • Sandboxing Linuksa zapobiegający atakom hakerów;
 • Ochronę przez śledzeniem blokującą śledzące komponenty stron internetowych;
 • Ulepszone Centrum Kontroli pozwalające na dostęp i dopasowanie wielu ustawień, by zapewnić najbezpieczniejsze sesje, jakie może zapewnić przeglądarka.

Chcąc uzyskać najbezpieczniejszą przeglądarkę, twórcy dostarczają też regularnych aktualizacji i łatek. W najnowszej z nich, naprawili sporą liczbę luk programu, wliczając w to dziury pozwalające na atak typu spoofing lub wykorzystywanie dodatkowego kodu.

Inną zaletą Firefoksa jest możliwość zmaksymalizowania prywatności użytkownika poprzez uruchomienie sieci Tor. By tego dokonać, trzeba jednak najpierw uruchomić dodatek Tor.

Opera zawiera wbudowany VPN

Image of Opera browser

Opera to kolejna przeglądarka walcząca o tytuł najbezpieczniejszej. Od 2016 roku, jej wersja przeznaczona na komputery zawiera wbudowanego ad-blockera. Funkcja ta jest jednak domyślnie wyłączona i użytkownicy muszą ją uruchomić ręcznie poprzez ustawienia Opery. Przy działaniu zaś ten adbloker działa jak każda inna aplikacja tego typu, pozwalająca na dodawanie stron do białej listy, pozwalając na reklamy.

W 2015 roku Opera została zakupiona przez północnoamerykańską firmę zajmującą się prywatnością w sieci SurfEasy. Z tego powodu byli oni w stanie zaoferować lepszą prywatność poprzez dodaniw wbudowanej wirtualnej sieci prywatnej (VPNa). Zapewnia on jednak tylko 5 lokacji VPN – w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Holandii, Niemczech oraz Singapurze. To nic w porównaniu do komercyjnych VPNów. Opera jednak oferuje te usługi za darmo, co jest jedną z największych zalet przeglądarki.

Podsumowując, przeglądarka ta oferuje kilka mocnych zalet – możesz uniknąć złośliwych reklam i wchodzić anonimowo na niektóre strony. Z drugiej strony, przeglądarka sama zbiera informacje o użytkownikach i może je udostępniać swoim partnerom.

Microsoft Edge także chce być najbezpieczniejszą przeglądarką

Image of Microsoft Edge

Microsoft promował Edge jako przeglądarkę bezpieczniejszą niż Chrome i mógł tak wygrać tytuł najbezpieczniejszej przeglądarki. Dzięki technologii SmartScreen od Windows Defendera, wbudowana przeglądarka Windowsa 10 potrafi wykrywać strony złośliwe i phishingowe dużo lepiej niż Chrome i Firefox. Dodatkowo, przeglądarka posiada sandboxing podobny do tego w Chrome'ie i lepszy od tego posiadanego przez Firefoksa.

Microsoft Edge otrzymuje także automatyczne aktualizacje poprzez usługę Windows Update. Użytkownicy, którzy wyłączyli aktualizacje Windows 10, nie mogą jednak zdobyć najnowszych patchy i łatek bezpieczeństwa na swoją przeglądarkę.

Jeśli zaś chodzi o ochronę prywatności, Edge zawiera funkcję Do Not Track. Większość stron jednak ignoruje generowane przez nią żądania. Przeglądarka pozwala też na tryb prywatnego przeglądania, który nie zapisuje historii, ciasteczek i plików tymczasowych.

Przeglądarka Microsoftu ma też inną przewagę powiązaną z prywatnością, w której bije na głowę google chrome i która może pomóc stać się najbezpieczniejszą przeglądarkę. Mianowicie – nie przynosi przychodu producentowi poprzez sprzedaż reklam.

Safari oferuje spersonalizowane ustawienia bezpiecznego przeglądania

Image of Safari browser

Od ponad dekady użytkownicy MacOS odnajdują Safari na swoich komputerach. Czy może być to najbezpieczniejsza przeglądarka na 2024 rok? W porównaniu do wcześniej wymienionych, zawiera ona dużo więcej dziur i bugów, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Safari zawiera jednak użyteczne środki pozwalające chronić użytkowników przed cyberzagrożeniami:

 • Inteligentne zapobieganie śledzeniu pozwalające na identyfikację reklamodawców i zapobieganie śledzeniu między stronami;
 • Wbudowany sandboxing dla stron pomagający wykryć złośliwy kod i uniknąć infiltracji malware;
 • Alarm stron szkodliwych pojawiający się przed odwiedzeniem niebezpiecznej lub zainfekowanej witryny;
 • Funkcję prywatnego przeglądania zapobiegającą zbieraniu i przechowywaniu informacji związanych z przeglądaniem sieci

Dodatkowo, Safari oferuje szeroki zakres ustawień bezpieczeństwa i prywatności pomagający wyłączać ustawienia lokacyjne, uruchamiać funkcję pytania się stron o zaprzestanie śledzenia i wiele więcej

Epic Privacy Browser wyłącza usługi Google

Image of Epic Privacy Browser

Epic Privacy Browser od Hidden Reflex bazuje na projekcie z otwartym źródłem Chromium – tak samo, jak Google Chrome. Główną różnicą między tymi przeglądarkami jest jednak wyłączenie i usunięcie wszelkich usług Google przez twórców Epic Privacy. Z tego powodu gigant wyszukiwania nie może śledzić działalności użytkownik (chyba, że ten zaloguje się do Gmaila i będzie dalej przeglądać sieć).

Głównym powodem, dla którego Epic znalazł się na liście najbezpieczniejszych przeglądarek jest fakt, że działa tylko w trybie prywatnym i ma domyślnie włączoną opcję Do Not Track. Po każdej sesji ciasteczka i dane związane z sesją zostają usunięte. Dodatkowo, przeglądarka pozwala na włączenie szyfrowanego proxy, które może ochronić Cię przed ujawnieniem adresu IP i innych informacji komukolwiek online.

Jeśli to możliwe, Epic korzysta z połączenia SSL, chroni publiczne sieci Wi-Fi i korzysta z wbudowanego ad-blockera. Dodatkowo program nie zbiera żadnych informacji od użytkowników. Jedyną wykorzystywaną informacją jest adres IP „w celu znalezienia wyników odpowiednich dla danej geolokalizacji”.

Jedną z wad przeglądarki jest jednak brak możliwości instalowania dodatków. Firma twierdzi, że rozszerzenia są jednym z najbardziej niebezpiecznych komponentów stawiających w stan ryzyka prywatność użytkowników. Z tego powodu wspierają tylko kilka zaufanych dodatków. Zauważono też wpływ na czas ładowania się strony oraz unikanie standardowych modyfikacji wyszukiwania.

Przeglądarka Comodo Dragon jest podobna do Chrome'a lecz bezpieczniejsza dla użytkowników Windowsa

Image of Comodo Dragon Internet Browser

Tak jak Epic Privacy Browser, Comodo Dragon bazuje na projekcie Chromium. Przeglądarka zawiera wszystkie funkcje Chrome'a, lecz zapewnia lepszą ochronę i prywatność przy przeglądaniu sieci. Jeśli więc nie jesteś fanem Chrome'a i preferujesz np. Mozillę, możesz wybrać Comodo w wersji Ice Dragon jako najbezpieczniejszą z przeglądarek.

Zaletami tej przeglądarki są:

 • Technologia walidacji domen identyfikująca bezpieczne certyfikaty SSL;
 • Blokowanie ciasteczek i innych śledzących technologii;
 • Zapobieganie pobieraniu śledzących komponentów przez przeglądarkę.

Dodatkowo, przeglądarka wspiera wtyczki i dodatki, co czyni ją przyjaźniejszą dla użytkownika i przydatną w użyciu. Ma jednak jedną wadę – jest kompatybilna tylko ze starszymi wersjami systemu Windows – Windowsem 8, 7, Vista i XP..

Przeglądarka Tor oferuje anonimowość

Image of Tor browser

Przeglądarka Tor jest często wykorzystywana przez hakerów. Nie znaczy to, że jest w niej coś niebezpiecznego lub mrocznego. W chwili obecnej jest to najbezpieczniejsza przeglądarka dostępna za darmo, przez co musimy umieścić ją na liście programów walczących o tytuł najbezpieczniejszego.

Cały projekt Tor jest zarządzany przez pasjonatów i jest poświęcony pozwoleniu użytkownikom na anonimowe przeglądanie sieci. Program ukrywa adres IP, lokacje, informacje związane z przeglądaniem i korzysta z wielu warstw szyfrowania by zapobiec komukolwiek podejrzenie twojej działalności online. Nie jest to jednak VPN.

Sama przeglądarka jest czystszą i bezpieczniejszą wersję Firefoksa. Korzysta z połączenia HTTPS, pozwala na dostęp do zablokowanych stron, a nawet odwiedzania darkwebu. Nie zalecamy jednak korzystać z tej ostatniej możliwości.

Wśród wad przeglądarki Tor jest bardzo niska wydajność oraz oporna i przekombinowana użyteczność. Dodatkowo, instytucje rządowe wciąż mogą zobaczyć, że korzystasz z Tor'a. Nawet, jeśli nie widzą stron, jakie odwiedzasz i co robisz w sieci, wciąż jesteś dla nich podejrzany.

Werdykt: wybór najbezpieczniejszej przeglądarki

Recenzje kandydatów do tytułu „najbezpieczniejszej przeglądarki” ujawniają jedno – żadna z przeglądarek nie jest idealna. Gdy niektóre z nich oferują pełne bezpieczeństwo wobec malware, inne zapewniają najlepszą prywatność i pozwalają szybko stać się anonimowym w sieci. Nie zawsze są jednak przyjazne dla użytkownika i łatwe w użyciu.

W naszej opinii, najlepszą piątką przeglądarek na 2024 rok są:

 1. Google Chrome
 2. Tor
 3. Microsoft Edge
 4. Epic Privacy Browser
 5. Opera

Jeśli jednak szukasz najbezpieczniejszej przeglądarki, powinieneś wybrać ją bazując na twoich potrzebach. Pomyśl, jak dużo informacji chcesz udostępnić twórcom, Google czy innym firmom, czy chcesz oglądać reklamy podczas przeglądania sieci itd. Wszystkie wymienione przeglądarki mogą zapewnić ochronę przed cyberprzestępcami. Wybierz więc tą, która tobie najlepiej odpowiada.

O autorze
Alice Woods
Alice Woods

Lubi uczyć nas w zakresie walki z wirusami...

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj