Czym jest lsass.exe? Czy powinienem go usunąć?

lsass.exe — plik systemowy, który może być wykorzystany do ukrywania malware 

lsass.exe to proces Windowsa znany jako Usługa Lokalnego Autorytetu Bezpieczeństwa. Orginalnie, plik lsass.exe znajduje się w folderze “C:\WINDOWS\SYSTEM32\” i nie można go zakończyć z pomocą Menedżera Zadań. Wyłączenie zadania może prowadzić do różnych problemów komputera. Robienie tego nie jest więc zalecane. Plik ten może być wykorzystany też jako przykrywka dla malware. Wiadomo, że proces korzystający z tej samej nazwy był wykorzystywany do kopania kryptowaluty. Kopacz uruchamia w tle proces nazwany lsass.exe udający prawdziwą aplikację. Tymczasem, błędnie wykorzystuje zasoby komputera dla celów kryptowalut. By upewnić się, że plik lsass.exe znaleziony na komputerze nie jest szkodliwy, zalecana jest diagnoza.

Nazwa lsass.exe
Typ Plik systemowy
Powiązania Kryptokopacz/koń trojański
Możliwe zagrożenia Może infekować system malware'm i wykorzystywać jego zasoby do wydobywania kryptowaluty
Objawy Nieprzewidywalne zachowanie, zużycie komputera, wiadomości błędu, ogólne obniżenie wydajności
Dystrybucja Załączniki w spamie
Eliminacja Zainstaluj i użyj FortectIntego, by wykryć i usunąć lsass.exe

Prawdziwa odmiana pliku jest krytycznym komponentem systemu, który nie powinien być usuwany – jest on odpowiedzialny za zarządzanie takimi zadaniami, jak:

 • wymuszanie zasad ochrony;
 • weryfikację logowania użytkownika do komputera bądź serwera Windows;
 • zarządzanie zmianami hasła;
 • tworzenie tokenów dostępu.

Jeśli jednak znajdziesz ten plik w innym miejscu niż C:\Windows\System32, bądź jeśli zauważysz wysokie zużycie procesora przez ten plik – jest to oznaka infekcji komputera przez malware. Niestety, cyberprzestępcy często korzystają z nazw normalnych plików, by instalować bądź uruchamiać malware na komputerze. Dlatego powinieneś wiedzieć, by poznać naturę tego pliku oraz czy jest on złośliwy. Jeśli tak – usuń lsass.exe z komputera.

Było kilka przypadków, gdy plik lsass.exe był wykorzystywany do krytokopania na komputerze. Ataki te rozpowszechniały się poprzez różne metody – ich głównym celem było uruchomienie procesu w tle podszywając się pod oryginalną aplikację. Oryginalny plik jest procesem autentykacyjnym Windows – fałszywy robi zupełnie coś innego. 

Wirus lsass.exe mierzy w wydobywanie kryptowaluty na zainfekowanym komputerze. Podczas tego procesu przeładowany jest procesor oraz karta graficzna. Dlatego też komputer przestaje odpowiadać i zawiesza się od czasu do czasu. Z powodu złośliwej aktywności, twoje urządzenie może nawet wyświetlać wiadomości błędu, a nawet niebieski ekran. 

Przestępcy zauważyli, że mogą podrobić nazwę pliku lsass.exe, przykładowo korzystając z małego „l” zamiast z wielkiego „I”. W taki sposób nieuważni użytkownicy komputerów mogą dać się łatwo nabrać. Możesz podejrzewać, że twój komputer został zainfekowany, gdy zauważasz:

 • ogólne spowolnienie urządzenia;
 • przestające odpowiadać programy;
 • zwiększoną liczbę reklam;
 • przekierowania na podejrzane strony;
 • wyskakujące błędy na ekranie;
 • instalację nieznanych programów bądź rozszerzeń przeglądarki.

Możesz mieć więc wirusa uruchamiającego proces o podobnej nazwie i po cichu wykonującego szkodliwe akcje w tle. Chociaż oryginalny plik jest całkowicie bezpieczny, błędy mogą powodować uszkodzenie pliku. Aktualizacja oprogramowania i sterowników może rozwiązać problem. By to zrobić, uruchom zaufany program anty-malware. Zalecamy skorzystać z FortectIntego i Malwarebytes. Po diagnozie możesz zaś przejść do usunięcia lsass.exe, jeśli jest ona potrzebna.

Jedno kliknięcie na załącznik zainfekowanego maila może poskutkować cyberinfekcją

Oryginalny plik pojawia się w systemie wraz z systemem Windows. Złośliwy plik może się pojawić na kilka sposobów, na przykład:

 • gdy użytkownik otworzy złośliwy załącznik;
 • gdy reklama z malware dała radę doprowadzić do instalacji fałszywej aplikacji bądź aktualizacji;
 • gdy użytkownicy pobiorą nielegalne bądź oszukane treści;
 • gdy użytkownik przegląda niezabezpieczone strony.

Nie pobieraj ani nie otwieraj podejrzanych załączników ze spamu. Sekcja te jest automatycznie wypełnione bezużytecznymi listami – często dodatkowo są one zainfekowana. Reklamy i przekierowania nie są tak niebezpieczne – kryptokopacze nie skutkują jednak nic dobrego.

Dlatego, użytkownikom zaleca się ostrożność przy przeglądaniu sieci oraz przy pobieraniu treści z nieznanych źródeł. Zawsze pobieraj programowanie lub aktualizacje z zaufanych stron twórców. Nie śpiesz się z instalacją i zwracaj uwagę na jej przebieg.

Usuń lsass.exe, jeśli plik ten jest złośliwy

Zanim przejdziesz do usuwania lsass.exe, musisz sie upewnić, czy plik jest złośliwy. Możesz to sprawdzić z pomocą programów anty-malware takich, jak FortectIntego lub Malwarebytes. Jeśli przypadkowo usuniesz oryginalny plik, praca komputera zostanie zaburzona. W rezultacie możesz mieć do czynienia z problemami na komputerze.

To same oprogramowanie sprawdzi system i usunie lsass.exe wraz z innymi podjrzanymi komponentami. W taki sposób możesz zdiagnozować infekcję i usunąć ją, jeśli to konieczne. Posiadaj też zaktualizowany anntywirus oraz anty-malware – unikniesz wtedy infekcji w przyszłości.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Alice Woods
Alice Woods

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj