Czym jest gdipfontcachev1.dat? Czy powinienem go usunąć?

Znalezienie pliku gdipfontcachev1.dat w systemie może ostrzegać o infekcji komputerowej

gdipfontcachev1.dat to typowy plik danych przechowujący określone informacje. Oryginalnie pliki DAT należą do systemu Windows; plik ten może jednak być groźny oraz stanowić zagrożenie systemowi oraz prywatności użytkownika. Plik ten jest powiązany z trojanem Troj_Fakerean.cc, lecz może być on też użyty przez inne cyberzagrożenia.

Plik gdipfontcachev1.dat należy do szkodnika, którego zawartość może się różnić w zależności od jego typu. Gdy relatywnie niegroźne pasożyty mogą wykorzystywać plik do obniżenia wydajności, wyświetlania reklam bądź wykonywania innych akcji, naprawdę groźne wirusy mogą wykorzystywać plik do uszkadzania systemu, infekowania plików, przechwytywania oprogramowania i atakowania prywatności.

Nie powinieneś jednak się śpieszyć z usunięciem pliku gdipfontcachev1.dat z systemu. Może być on też w pełni normalną częścią prawidłowo działającej aplikacji. Często pasożyty wykorzystują pliki z niewinną nazwą, lecz złośliwą funkcjonalnością. Zawsze powinieneś też sprawdzić plik przed jego usunięciem. Może on nie być powiązany z malware, lecz być też wymaganym przez potrzebne tobie programy do ich poprawnego działania.

By upewnić się, że ten plik jest złośliwy, musisz użyć antywirusa bądź programu anty-malware. Skan systemu programem ochronnym jest szczególnie zalecany, jeśli zauważyłeś, że twój komputer dziwnie się zachowuje – np. spowalnia, wyświetla nadmierną liczbę reklam bądź otrzymujesz różne błędy wymieniające plik gdipfontcachev1.dat, na przykład:

  • Nie znaleziono pliku GDIPFONTCACHEV1.DAT.
  • Nie można było uruchomić pliku GDIPFONTCACHEV1.DAT.
  • Runtime Error: GDIPFONTCACHEV1.DAT
  • Błąd przy ładowaniu pliku GDIPFONTCACHEV1.DAT.
  • Nie udało się zarejestrować GDIPFONTCACHEV1.DAT.

W celu sprawdzenia pliku i naprawy komputera zalecamy FortectIntego. To narzędzie pomoże też w usunięciu gdipfontcachev1.dat, jeśli takie będzie koniecznie.

Pojawienie się podejrzanego pliku DAT jest powiązane z atakiem trojana

Jak już wspomnieliśmy na początku, gdipfontcachev1.dat jest komponentem trojana Trojan_Fakerean.cc celującego w starsze odmiany systemu Windows, takie jak Windows XP, Server 2003 i starsze. Po tym, jak ten złośliwy program dostanie się do systemu, zostawia w nim dwa pliki. Jeden z nich to właśnie wspomniany plik, zawierający informacje o czcionce.

Ten sam plik może być wykorzystywany przez inne cyberzagrożenia bądź potencjalnie niepożądane aplikacje. Niektórzy użytkownicy odnajdują ten plik po instalacji paska narzędzi WebSearch, różnych aplikacji graficznych i innych programów.

Plik ten może też znaleźć się w systemie po ataku aplikacji LinkGrabber 99 powiązanej z programem adware. Jeśli więc przeglądanie sieci jest zakłócane irytującymi, wyskakującymi okienkami, twój omputer może być zainfekowany adware.

Usuwanie pliku gdipfontcachev1.dat

Jeżeli znalazłeś ten plik na komputerze, musisz sprawdzić, czy jest on złośliwy, czy nie. Jedynym sposobem na to jest uruchomienie pełnego skanu systemu programem usuwającym malware. Zalecamy instalację i użycie FortectIntego bądź SpyHunter 5Combo Cleaner. Po skanie systemu, anty-malware – jeśli to konieczne – usunie plik gdipfontcachev1.dat.

Próby samodzielnego usunięcia gdipfontcachev1.dat mogą nie dać najlepszych wyników. Jeśli plik ten nie jest złośliwy, możesz nie być w stanie używać niektórych programów. Poza tym, niektórzy użytkownicy mówią, że plik dokonał reinstalacji po usunięciu go samemu.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj