Czym jest arp.exe? Czy powinienem go usunąć?

stworzone przez Jake Doevan - -

Arp.exe odpowiada za aplikację Protokołu Mapowania Adresu (Address Resolution Protocol). Służy on do transferu warstwy sieci do warstwy łącza danych. Plik jest ważny przy namierzaniu adresów MAC użytkownika, gdy znany jest tylko adres IP. Dodatkowo, aplikacja pomaga komunikować się komputerom podpiętym w tej samej sieci lokalnej LAN. Plik może być tez użyany w celach statystycznych. 

Inne wykorzystania arp.exe

Jako, że aplikacja pomaga utrzyać połączeniepomiędzy komputerami, naturalnym jest pojawienie się sposobu na wykorzystanie jej do złych celów. Cyberprzestępcy stworzyli technikę zwaną zatruwaniem bądżspoofingiem ARP. Zalewając komputer celu masą fałszywych zapytań o adres MAC, sprawca może uzyskać dostęp do innego urządzenia. Możiwości sprawcy są jednak ograniczone do liczby urządzeń widocznej w sieci.

Co więcej, cyberprzestępca potrzebuje dostępu tylko do jednego z uczestników wymiany protokołu ARP, by uzyskać dostęp do kolejnych komputerów. Spoofing ARP kieruje także ruch z atakowanego kompputera na ten monitorowany przez złoczyńcę.

Zwykle, ta technika wymaga uczestnictwa dodatkowych osób i służy za pierwszą fazę szerszych ataków, na przykład DDoS'ów. 

Zapobieganie infekcji ARP

Każdy system operacyjny – zarówno Windows, jak Linux, jest zaprogramowany tak, by wykrywać ten rodzaj hakowania. Na przykład, Linuk blokuje niecertyfikowane żądania porównując plik cache z innymi członkami  wymiany ARP. Niestety, jeśli któryś z komputerów padł ofiarą hakera, ten sposób kończy się przejęciem pozostałych komputerów. 

Użytkownicy Windows OS mogą skonfigurować procesy ARP z pomocą wpisów rejestru HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters, ArpCacheLife, ArpCacheMinReferenceLife, ArpUseEtherSNAP, ArpTRSingleRoute, ArpAlwaysSourceRoute, oraz ArpRetryCount

Jako, że technika ta ma parę ograniczeń, nie jest zbyt popularna wśród hakerów. Powinieneś być jednak świadom jej istnienia. Na szczęście, jest wiele sposobów zapobieganiu maware, które zabezpieczają użytkowników przzed takimi atakami. W velu wzmocnienia ogólnej ochrony, zaktualizuj swoje programy anty-malware oraz antywirusa. 

Sposoby na deaktywację arp.exe 

Jeśli zobaczyłeś jakąś podejrzaną aktywność na komputerze, lub sam proces arp.exe zabiera dużą część pamięci, pora reagować. Zainstaluj Reimage lub Malwarebytes i wykonaj skan systemu. Programy te będą w stanie poznać pochodzenie pliku i wyłączyć nieautoryzowany dostęp Możesz też wyłączyć proces w Menedżerze Zadań. Po prostu znajdź go, kliknij na nim drugim przyciskiem myszy i wybierz „Zakończ zadanie”.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do przeskanowania komputera pod kątem potencjalnych zagrożeń i wątpliwego oprogramowania, polecamy Reimage. Wersja testowa programu potrafi znaleźć szkodliwe oprogramowanie w Twoim systemie.

O autorze

Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions


Pliki
Software
Porównaj