Czym jest smss.exe? Czy powinienem go usunąć?

Różnice pomiędzy prawidłowym i niebezpiecznym plikiem Smss.exe

Smss.exe jest plikiem wykonywalnym Podsystemu Menedżera Sesją należącym do systemu operacyjnego Microsoft Windows. Proces ten jest całkowicie wiarygodny. Niektóre cyberzagrożenia mogą jednak korzystać z tej nazwy, by ukrywać się w systemie i wykonywać złośliwe czynności. Jeśli zauważyłeś, że twój komputer dziwnie działa, powinieneś sprawdzić jego zabezpieczenia.

Prawdziwa aplikacja SMSS znajduje się w folderze c:\windows\System32\smss.exe. Zaczyna ona działać podczas procesu uruchamiania. Dodatkowo, przyczynia się do uruchamiania procesów winlogon.exe i csrss.exe, ustawiając zmienne systemowe i inne aktywności.

Smss.exe może zablokować odpowiedzi systemu, jeśli procesy winlogon.exe i csrss.exe nie skończą się tak, jak powinny. Nie zalecamy zatrzymywać tego procesu, jeśli znajduje się on w folderze c:\windows\System32\smss.exe – jest on wymagany do normalnego działania komputera.

Jeśli znalazłeś ten plik w innej lokalizacji, oznacza to infekcję komputera cyberzagrożeniem. Złośliwy plik smss.exe może działać jako plik wykonywalny do uruchamiania pasożytów, ładowania głównych komponentów złośliwych aplikacji oraz rozpoczynania złośliwej zawartości.

Wirus smss.exe może być częścią wielu złośliwych pasożytów takich, jak:

 • Employee Watcher,
 • DreamAd,
 • Wowcraft.b,
 • YahLog,
 • Sober.x,
 • Gammiy,
 • MDSA Sentinel X,
 • KillSec
 • and other.

Ów cyberzagrożenia mogą korzystać z tej aplikacji w różnych celach – funkcjonalność pliku zależy od pasożyta, do którego należy. Możesz podejrzewać, że twój komputer został zainfekowany wirusem smss.exe jeśli system spowalnia, nie możesz otworzyć określonych plików, doświadczasz awarii i zawieszania się programów, lub masy innych błędów.

W takim wypadku zalecamy przeskanować system FortectIntego lub innym anty-malwarem oraz sprawdzić, czy plik ten jest złośliwy. Powiedzieliśmy na początku, że plik ten może być prawdziwy. Dlatego ryzykujesz uszkodzeniami komputera, jeśli po prostu usuniesz plik smss.exe.

Skan systemu tymczasem sprawdzi, czy ten plik jest złośliwy oraz dokona usunięcia pliku, jeśli potrzeba. Dodatkowo, program usuwający malware pozbędzie się wszystkich cyberzagrożeń, które mogą znajdować się w systemie.

Złośliwy plik wykonywalny może znaleźć się w systemie na różne sposoby

Złośliwy plik SMSS rozpowszechnia się zamaskowany. Może być on przedstawiany jako program darmowy lub scrackowany, fałszywa aktualizacja, załącznik do wiadomości lub inna aplikacja wyglądająca na bezpieczną. Przez to, dostaje się do systemu, gdy użytkownik pobiera, otwiera lub klika na określoną zawartość online.

By uniknąć tego i innych cyberzagrożeń, użytkownikom zaleca się:

 • być ostrożnym przy pobieraniu darmowych aplikacji oraz aktualizacji;
 • unikać przeglądania potencjalnie niebezpiecznych lub ryzykownych stron;
 • nie klikać na oferty sklepowe lub alarmy, które wyskakują na ekranie;
 • trzymać się z dala od nielegalnych treści;
 • sprawdzać informacje o nadawcy i szukać podejrzanych elementów przed otwarciem każdego z załączników.

Usuń wirusa smss.exe w poprawny sposób

Plik Smss.exe nalezy usunąć z pomocą zaufanego programu anty-malware, takiego jak FortectIntego. Nie powinieneś usuwać samemu tego pliku nawet, jeśli wiesz, że jest on złośliwy. Plik należy do cyberzagrożenia składającego się też z innych plików, które należy usunąć.

Przez to prawidłowym sposobem na usunięcie wirusa smss.exe jest skorzystanie z zaufanej aplikacji ochronnej, pozwolenie jej na wykrycie i usunięcie złośliwych komponentów z systemu.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj