Czym jest ntvdm.exe? Czy powinienem go usunąć?

Poznaj plik Ntvdm.exe znajdujący się na Twoim komputerze

Ntvdm.exe to proces systemowy należący do systemu operacyjnego Microsoft Windows. Proces ten jest też znany jako wirtualna maszyna Windows NT DOS – jest on wykorzystywany do zajmowania się środowiskiem DOS. Zazwyczaj, zaczyna działać, gdy uruchamiasz 16-bitowy program na komputerze i zostaje w pamięci po wyjściu z programu na wypadek uruchomienia kolejnej 16-bitowej aplikacji w przyszłości.

Tak jak inne procesy, ntvdm znajduje się w folderze C:\Windows\System32. Według ekspertów, jest to plik jądra systemu, który po uruchomieniu może wykorzystywać zasoby procesora. Nie zalecamy wyłączania tego procesu – ntvdm.exe jest ważny dla normalnego działania komputera.

Jeśli jednak czujesz, że ten proces powoduje sporo problemów takich, jak spowolnienia, możesz chcieć sprawdzić system, by zobaczyć, czy działający plik Ntvdm.exe jest prawdziwym programem, czy wirusem wykorzystującym nazwę prawdziwej aplikacji Windows. By sprawdzić pochodzenia Ntvdm, przemyśl uruchomienie skanu systemu z pomocą programu takiego, jak FortectIntego.

NTVDM jest częścią wszystkich edycji IA-32 systemu Windows NT – jeśli masz szczęście

Tak, jak wyjaśniliśmy wcześniej, plik Ntvdm.exe jest części 32-bitowych wersji systemów Windows NT. Jeśli zauważyłeś dziwne zachowanie pliku – może być to oznaka fałszywej bądź uszkodzonej wersji aplikacji. W takiej sytuacji do zidentyfikowania problemu potrzebny jest dogłębny skan systemu. 

Użytkownicy zgłaszali kilka błędów związanych z tym procesem. Najczęstszym z nich jest wyświetlanie następującej wiadomości na komputerze użytkownika:

NTVDM.EXE has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.

Najczęstszym rozwiązaniem problemu jest deinstalacja aktualizacji KB2707511 i KB2709162. Użytkownicy systemu Windows XP mogą pozbyć się tych aktualizacji w panelu Dodaj/Usuń Programy. By móc widzieć i usuwać niechciane aktualizacje, użytkownicy muszą wybrać opcję „Pokaż aktualizacje”.

Poza tym, optymalizacja systemu może pomóc rozwiązać problemy związane z Ntvdm.exe. Przykładowo, FortectIntego może pomóc zastąpić uszkodzone bądź brakujące pliki systemowe, by utrzymać komputer w szczytowej formie. Dlatego też, jeśli masz problemy z Ntvdm, zalecamy użyć tego programu – dzięki niemu identyfikacja i rozwiązanie problemu zajmuje mniej czasu.

Sprawdź, czy eliminacja Ntvdm.exe jest konieczna

Użytkownicy, którzy doświadczali problemów z wysokim poziomem użycia procesora mogą usunąć Ntvdm.exe deinstalując problematyczne aktualizacje z systemu Windows. Zazwyczaj, tyle wystarczy, by móc dalej korzystać z komputera bez problemów. Wysokie użycie procesora może jednak nie być problemem spowodowanym przez prawdziwą wersję tego pliku.

Pamiętaj, że niektóre wirusy korzystają z losowo nazwanych procesów, by stosować podejrzaną aktywność na komputerach ofiar. Zwracaj uwagę na lokację pliku ntvdm i sprawdź komputer zaufanym anty-spywarem, jeśli myślisz, że proces ten może być związany z malware bądź innymi cyberzagrożeniami. Jeśli podejrzewasz obecność wirusa, użyj zaufanego programu anty-malware, by usunąć Ntvdm.exe.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj