Czym jest InstUp.exe? Czy powinienem go usunąć?

InstUp.exe to prawdziwy plik należący do Avasta

InstUp.exe to prawdziwy plik wykonywalny należący do darmowego antywirusa Avast. Avast jest popularnym programem wykorzystywanym do znajdowania, eliminacji i zapobiegania malware'om. Jest on kompatybilny ze wszystkimi systemami Windows, a jego rozmiar zazwyczaj wynosi 600000 bitów

  Rzeczywisty Złośliwy
Nazwa InstUp.exe InstUp.exe
Należy do Avast Free Antivirus Twórcy malware
Size  598,336 bitów 1,307,416 bitów, 649,312 bitów, 761,600 bitów, 891,624 bitów
Lokalizacja C:\Program Files  C:\windows bądź C:\windows\system32
Dystrybucja Instalacja wraz z oryginalnym Avastem Złośliwe strony, spam, pzepadkowane bądź scrackowane oprogramowanie, witryny dzielące się plikami, itd.
Objawy N/A Spowolnienie komputera, zwiększone zużycie zasobów, awarie oprogramowania, itp.
Eliminacja Poprzez Panel Sterowania Poprzez program typu FortectIntego

Tak, jak wiele innych procesów, jego nazwa może być wykorzystywana do rozpowszechniania wirusów komputerowych i malware. Przerobiony plik pomaga ominąć zabezpieczenia komputera i uruchamiać złośliwe zadania. Główną różnicą pomiędzy prawdziwym i przerobionym plikiem InstUp.exe jest jego lokalizacja.

Orginalnie, plik ten znajduje się w podfolderze C:\Program Files. Czasem może jednak znajdować się w folderze Windows Temp. Jeśli znajdziesz ten plik w innych folderach, takich jak C:\windows lub C:\windows\system32, twój komputer może być zainfekowany wirusem lub malwarem. 

Plik ten jest jednak także powiązany z programem PCAntiMalware. Jest on znany jako potencjalnie niepożądana aplikacja. Jeśli zainstalowałeś go bezpośrednio bądź też przybył zabundlowany z freeware, powinieneś natychmiast go odinstalować. Ten cyberpasożyt może być odpowiedzialny za szpiegowanie twojej aktywności w sieci.

Użytkownicy informują też o wielu procesach InstUp.exe działających w Menedżerze Zadań. Choć może być to znak, że jest to infekcja malware, Avast poinformował, że to zachowanie może być także wywołane przez błędnie zainstalowane aktualizacje. W takim wypadku, użytkownikom zaleca się uruchomienie programu AVG Clear w celu naprawy błędów.

Oryginalny plik nie jest plikiem systemowym Windowsa i nie posiada widocznego okna. Plik ten może jednak monitorować aplikacje. Jak już wspomnieliśmy, należy on do antywirusa. Dlatego też, monitorowanie jest niezbędne, by zidentyfikować i zablokować złośliwe aplikacje. W takim wypadku, usunięcie InstUp.exe nie jest konieczne. Usunięcie pliku może uniemożliwić prawidłowe działanie aplikacji.

Tymczasem, przerobiony plik InstUp.exe może być odpowiedzialny za działanie pasożyta bądź uruchamianie niektórych jego komponentów. Po wykonaniu, plik uruchamia proces odpowiedzialny za  malware. Cyberinfekcje mogą powodować poważne problemy takie, jak szyfrowanie danych, utrata cennych informacji bądź kradzież tożsamości. 

Dlatego też, jeśli nie instalowałeś oprogramowania Avast i widzisz ten plik na komputerze, powinieneś przeskanować komputer programem FortectIntego i upewnić się, że nie jest on zainfekowany wirusem. Jeśli plik jest ryzykowny, odpowiednie oprogramowanie usunie InstUp.exe wraz z wykrytym cyberzagrożeniem.

Złośliwe pliki .exe mogą dostać się do systemu na wiele różnych sposobów

Oryginalny plik InstUp.exe pojawia się na komputerze po instalacji oprogramowania Avast. Wiesz już jednak że plik ten może też należeć do różnych infekcji komputerowych, takich jak Trojany lub Ransomware. Cyberinfekcje te rozpowszechniają się po komputerach korzystając z wielu metod:

  • złośliwe wiadomości typu spam i ich załączniki;
  • malvertising;
  • fałszywe aktualizacje oprogramowania;
  • zestawy exploitów.

By uniknąć infiltracji ze strony złośliwych plików, powinieneś nie otwierać podejrzanych załączników mailowych. Pamiętaj, że bezpiecznie wyglądające dokumenty Worda lub PDF mogą być zakamuflowanymi infekcjami. Dlatego też, przed ich otwarciem bądź kliknięciem na załączony link, musisz upewnić się, że jest to prawdziwy problem.

Spreparowany InstUp.exe może być rozpowszechniany jako samodzielny program bądź aktualizacja. Złośliwe aplikacje są szeroko rozpowszechniane poprzez strony dzielące się plikami oraz torrenty. Dlatego też powinieneś trzymać się z daleka od tych źródeł i wybierać oficjalne strony wydawców.

Trzymanie się z daleka od reklam na ryzykownych, popularnych stronach, także jest zalecane. Chwytliwe i agresywne reklamy często zawierają złośliwe treści. Na koniec, utrzymuj swoje oprogramowanie zaktualizowane, by chronić komputer przed różnymi cyberatakami.

Usuń InstUp.exe, jeśli pojawił się przez malware

Jeśli myślisz o usunięciu InstUp.exe, musisz się upewnić, że ten plik jest złośliwy. Jeśli masz wątpliwości, przeskanuj urządzenie programem do usuwania spyware bądź antywirusem. Sugerujemy wybór FortectIntego – możesz jednak wybrać każdego odpowiedniego programu.

Program zidentyfikuje, czy ten plik jest złośliwy i zaoferuje podjąć kolejne kroki. Jeśli komputer jest zainfekowany, będziesz mógł usunąć InstUp.exe wraz z innymi komponentami. Nie powinieneś jednak przejmować się tym zadaniem – program ochronny może zrobić to za Ciebie.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Pliki
Software
Porównaj