Czym jest consent.exe? Czy powinienem go usunąć?

consent.exe – normalny plik systemu operacyjnego Windows

consent.exe to bezpieczny i prawdziwy plik należący do systemu Microsoft Windows. Plik ten jest powiązany z Kontrolą Konta Użytkownika systemu Vista, aktualizacją Creators Update w systemie Windows 10 i innymi procesami. Jeśli więc nie zauważyłeś żadnych podejrzanych aktywności na komputerze, nie powinieneś przejmować się tym plikiem.

Zazwyczaj pik ten jest umieszczony w folderze C:\Windows\System32 i uruchamiany po rozruchu komputera. Czasem plik consent.exe może być przyczyną spowolnień systemu. Dodatkowo, użytkownicy zgłaszają różne problemy i błędy wywoływane przez ten plik.

Usuwanie consent.exe nie jest jednak zalecane. Plik ten jest krytycznym komponentem systemu operacyjnego – jego usunięcie może wywołać różne problemy związane z komputerem. Chyba, że plik ten jest wykorzystywany przez złośliwą aplikację.

Twórcy malware lubią korzystać z nazw prawdziwych aplikacji, by zapobiegać usuwaniu ich wirusów. Bądź więc też świadom, że nazwa consent.exe może być także wykorzystywana do ukrywania wirusa. Jeśli podejrzewasz, że złapałeś wirusa komputerowego, powinieneś sprawdzić lokalizację pliku.

Jeśli plik ten nie znajduje się w folderze c:\windows lub c:\windows\system32, sprawdź komputer zaktualizowanym programem anty-spyware by upewnić się, że nie jest on zagrożeniem. W tym celu zalecamy użycie FortectIntego – możesz użyć jednak każdego innego programu, który będzie mógł przeprowadzić eliminację consent.exe w razie konieczności.

Jeśli jednak jesteś w 100% pewien, że ten plik jest złośliwy, pod żadnym pozorem nie powinieneś próbować usunąć go samemu. Wirusy komputerowe składają się z wielu różnych plików odpowiedzialnych za określoną aktywność. Dlatego też, by oczyścić komputer, musisz usunąć plik consent.exe wraz z innymi złośliwymi  plikami. W takim wypadku narzędzia do usuwania malware są bardzo pomocne

Sposób dostawania się złośliwego pliku do systemu Windows

Chcemy przypomnieć, że orginalny plik consent.exe jest prawdziwy. Jeśli jednak Twój komputer spowalnia, nie możesz otworzyć określonych aplikacji lub nie masz dostępu do plików, zauważyłeś wiele reklam  w przeglądarce bądź znalazłeś ten plik w dziwnej lokalizacji, może być złośliwy.

Plik powiązany z wirusem może pojawić się w systemie na kilka sposobów, takich jak:

  • złośliwy załącznik w spamie,
  • pobranie nielegalnego oprogramowanie, filmu lub muzyki,
  • fałszywe aktualizacje oprogramowania,
  • reklamy wyładowane malware,
  • zestawy exploitów.

Przez większość czasu złośliwa odmiana pliku consent.exe może dostać się do systemu, gdy użytkownik podczas przeglądania sieci otwiera lub klika zainfekowane treści. Dlatego też powinieneś uważać na to, co klikasz, unikać odwiedzania podejrzanych stron oraz pobierania nielegalnych treści.

Dodatkowo, warto zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje, by uniknąć ataków typu brute force. Wiele złośliwych programów jest zdolnych do atakowania poprzez luki w zabezpieczeniach przedawnionego oprogramowania. Pamiętaj, że wykorzystywanie nazwy prawdziwego pliku Windowsa pozwala też na obejście ochrony antywirusowej. Dlatego też nawet najpotężniejsze narzędzia nie są w stanie całkowicie Cię ochronić, jeśli nie trzymasz się podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Sprawdź plik consent.exe zanim go usuniesz

Jeśli myślisz, że twój komputer jest zainfekowany i zastanawiasz się nad usunięciem pliki consent.exe, powinieneś sprawdzić, czy plik ten rzeczywiście jest szkodliwy. By tego dokonać, musisz uruchomić pełny skan systemu z pomocą FortectIntego bądź innego programu anty-malware.

Wybrane narzędzie usunie consent.exe jeśli plik rzeczywiście jest złośliwy Dodatkowo, usunie inne niebezpieczne komponenty z systemu w ciągu paru minut. Dlatego też nie powinieneś myśleć na temat ręcznej eliminacji takich plików – unikniesz przypadkowej eliminacji krytycznych komponentów systemu.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj