Czym jest fałszywe oprogramowanie antyszpiegujące i jak go usunąć?

stworzone przez Alice Woods - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Fałszywe oprogramowanie antyszpiegujące

Fałszywe oprogramowanie antyszpiegujące (czasami spotykasz fałszywe programy, które twierdzą że są w stanie chronić twój komputer) to termin, który określa tak naprawdę groźne aplikacje. Programy tego typu najczęściej stanowią oferte malware czy tez wirusow. Głównym zadaniem tego typu aplikacji jest zainfekowanie znacznej ilosci komputerow, wyswietlanie zlosliwych kompunikatow, ktore beda mialy na celu zmuszenie uzytkownika do zakupu pelnej wersji oprogramowania, która to ma umozliwic usuniecie wszelkich zlosliwych aplikacji. Tak naprawde jedynym zlosliwym oprogramowaniem jest wlasnie ten program.

Kiedy już masz do czynienia z fałszywym oprogramowaniem antyszpiegującym to mozesz zostac przekonany ze jest to sprawdzona aplikacja do ochrony twojego komputera, która bedzie wykryc zlosliwe pliki, jej interfejs wygląda wyjatkowo profesjonalnie. Niestety nie ma znaczenia jak to wygląda, nalezy zwrocic uwage ze program jest tak naprawde w zaden sposob nieprzydatny – nie posiada nawet swojej bazy antywirusowej, co powinno byc wrecz niezbedne dla skutecznego funkcjonowania sprawdzonego oprogramowania do wykrywania komponentow i checi usuwania innych zlosliwych komponentow z komputera uzytkownika. Jest to sposob w jaki zlosliwe oprogramownie moze manipulowac ludzmi tylko po to aby zakupili licencje oprogramowania ktora w zaden sposob sie im nie przyda. Jak tylko hakerzy otrzymaja pieniadze to nemalze od razu wylaczaja dzialanie swojej z pozoru przydatnej aplikacji – przynajmniej na jakis czas. Wczesniej czy pozniej wirus ponownie rozpoczyna swoja dzialalnosc starajac sie ponownie ukrsc pieniadze swoim ofiarom.

Usuwanie podejrzanych programow antywirusowych z systemu jest wazne ze wzgledu na to ze oprogramowanie moze byc wykorzystywane do infekowania twojego komputera jeszcze wieksza iloscia dodatkowych wirusow. Wirusy tego typu dodatkowo moga byc wykorzstywane do zbierania roznorakich informacji celem identyfikacji zlodziei oraz przestepstw. Warto widziec ze tego typu oprogramowanie moze generowac powazne problemy z funkcjonowaniem komputera, takich jak na przyklad spowolnienia twojego komputera oraz nagłe błędy w systemie. Każdy wirus nalezacy do fałszywych programow antyszpiegujacych moze zostac usuniety z pomoca sprwdzonego oprogramowania antyszpiegujacego.

Sposoby wykorzystywane do przenikania złośliwych aplikacji na twój komputer:

Większość podejrzanego oprogramowania antyszpiegujacego jest w stanie przeniknac do twojego komputer niemalze bez pozwolenia po stronie uzytkownika. Ponizej przedstawiamy główne metody infekcji twojego komputera:

  • Malvertising. Większość złośliwych programów antyszpiegujcych jest rozpowszechniana poprzez fałszywe komunikaty pop-up. Tego typu komunikaty dosc czesto stanowia raport ewentualnych problemów z twoim komputerem, tak wiec nie ma zadnej niespodzianki w tym dlaczego tak wielu ludzi kliknelo wlasnie w te reklamy i pobralo niebezpieczny program na swoj komputer. Tego typu reklamy moga twierdzic ze uzytkownik bedzie w stanie za darmo naprawic swoj komputer, jednakze jak widzisz, jest to po prostu kolejne kłamstwo, które ma na celu zainfekowac jeszcze wiecej komputerow falszywym oprogramowaniem antyszpiegujacym.
  • Zainfekowane załączniki w wiadomościach email. Program należący do kategorii fałszywego oprogramowania antyszpiegującego może zostać pobrany jako sprawdzony załącznik na twój komputer. Dośćczęsto wirusy rozpowszechniają się jako dokumenty pozornie tylko związane z bankami, raporty, klauzury i inne tego typu załączniki, które mają na celu tylko pobranie ich na twój komputer.
  • Inne wirusy. Istnieje bardzo wiele innych zagrozen, które moga byc z powodzeniem wykorzystywan do rozpowszechniania zlosliweg oprogramowania. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań są  konie konie trojańskie, robaki, oraz podejrzane pluginy. Tego typu zagrozenia sa w stanie przeslizgnac sie do twojego komputera i zainstalowac potrzebne sobie pliki bez zadnego pozwolenia po stronie uzytkownika. Dodatkowo tego typu technika moze byc w stnie ukrywac pliki zainstalowane a takze ich lokalizacje, a uruchamiac je dopiero we wlasciwym momencie.

Typowa aktywność tego typu oprogramowania malware:

Programy zakwalifikowane jako fałszywe programy antyszpiegujace staraja sie przekonac swoje ofiary do tego ze ich komputery sa powaznie zainfekowane i jedyne narzedzie, które moze zostac wykorzystane do usuwania tego typu wirusow to wlasnie ich licencjonowana wersja. Jezeli zlosliwy program przeniknie do twojego systemu rozpoczyna generownie duzej ilosci aktywnosci:

  • Blokowanie sprawdzonych aplikacji oraz wityn. Stawiane dość często zadanie jezeli chodzi o funkcjonalnosc zlosliwego oprogramowania antyszpiegujacego ze wzgledu na to ze pomaga wirusom utrzymac sie w systemie uzytkownika. Jedyna droga do odblokowania stron jest uruchomienie sprawdzonego oprogramowania antyszpiegujacego oraz usuniecie tego zagrozenia.
  • Generowanie niekończących się skanów systemu a także komunikatów ostrzegawczych. Może wydawać się że tego typu oprogramowanie jest zdolne do skanowania komputera podobnie jak sprawdzone oprogramowanie antyszpiegujace. Jednakze jego aktywnosc nie jest do konca poprawna, dlatego ze program tylko symuluje duze zagrozenie na komputerze ofiary, rzeczywistosc moze byc calkiem inna. Jezeli ofiara zignoruje to zagrozenie to zlosliwe aplikacje moga starac sie skanowac system i caly czas pokazywac komunikaty ktore nie maja zadnego potwierdzenia w rzeczywistosci.
  • Spowolnienie funkcjonowania całego komputera. Celem przekonania swoich ofiar do tego ze ich komputer jest zainfekowany moga wystepowac spowolnienia systemu lub tez czasowe ograniczenie jego dzialania.
  • Inicjowanie przekierowan na podejrzane strony. Od czasu do czasu mozesz zostac przekierowany na oficjaln strone nieprawdziwego oprogramowani antyszpiegujacego. Wiekszosc z tych stron jest niebezpieczna – nie polecamy ich odwiedzania.

Najbardziej niebezpieczne przykłady fałszywego oprogramowania antyszpiegującego:

System Tool. Odkad ten falszywy program antyszpiegujcy pojawil sie w swiecie komputerow zdolal zainfekowac juz kilka tysiecy roznego rodzaju uzytkownikow. Powszechnie wiadomo ze zaczal rozpowszechniac sie w okolicy 2010 roku i robi to juz od 3 lat. Program generuje bardzo wiele problemow dla swoich ofiar, w tym utrata pieniedzy, przenikanie zlosliwego oprogramowania malware. Glowna metoda wykorzystywana do rozpowszechniania tego typu oprogrmowania jest oferta darmowego sprawdzania na obecnosc innych zlosliwych aplikacji.

Security Defender Ten fałszywy program antywirusowy pojawil sie w okolicach 2011 roku. Od tego czasu nieustannie infekuje slabo zabezpieczone komputery. Jak tylko uda mu sie przedostac do komputera wydaje sie ze program stara sie samodzielnie walczyc ze zlosliwym oprogramowaniem. Niestety, takie dzialania nie maja pokrycia w rzeczywistosci. Ich jedynym celem jest wykradanie pieniedzy od nieswiadomych uzytkownikow. Oprogramowanie Security Defender nie ma zadnej opcji dezinstalacyjnej. Program mozna skutecznie usunac z pomoca sprawdzonego oprogramowania antyszpiegujacego, które czasami moze zostac zablokowane ze wzgledu na dzialania mjace na celu zabezpieczyc program przed usunieciem.

Usuwanie złośliwych aplikacji:

Jezeli chcesz sprawdzic co jest prawdziwym zagrozeniem na twoim komputerze polecamy ci skorzystanie z prawdziwej aplikacji antywirusowej, mozesz przy tym skorzystac z oprogramownia FortectIntego lub tez SpyHunter 5Combo Cleaner. Zaraz po uruchomieniu tych programow zobaczysz skanowanie systemu, po dluzszej chwili zobaczysz ze program antyszpiegujacy ktory przed chwila znalazles tak naprawde okazal sie wirusem.

Uwazaj na oprogramowanie, które tylko udaje sprawdzoną aplikację, staraj sie usunac ja z komputera tak szybko jak to tylko mozliwe. Jezeli chcesz uniknac problemow z usuwaniem mozesz skorzystac z nastepujacych metod:

  • Zresetowanie do trybu awaryjnego;
  • Zmiana nazwy oprogramowania antywirusowego
  • Skorzystanie z innego komputera do pobrania oprogramowania antymalware i przetransferowanie go do zainfekowanego komputera z pomoca kabla USB czy tez innego nosnika.

Najnowsze wirusy dodane do naszej bazy

Ostatnia aktualizacja: 2016-10-03

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj