Czym jest javaw.exe? Czy powinienem go usunąć?

stworzone przez Linas Kiguolis - -

Javaw.exe to plik systemowy, który może być wykorzystywany do rozpowszechniania zagrożeń

Javaw.exe to plik wykonywalny wykorzystywany przez oprogramowanie Java Runtime, opublikowane przez Sun Microsystems. Dlatego nie dziw się, jeśli twój Menedżer Zadań wyświetla ten plik, jeśli wcześniej instalowałeś jakikolwiek produkt od Javy – nawet, jeśli go usunąłeś. Bez względu na to, niektóre aplikacje działające na Javie mogą być lekceważone z powodu błędnej deinstalacji – wtedy użytkownicy natykają się na problemy i rozmaite wiadomości błędów. 

Nazwa javaw.exe
Typ Plik systemowy
Powiązanie Java Runtime Environment, JVM, JDK.
Poziom zagrożenia Sam plik nie jest szkodliwy – może być jednak zastąpiony bądź przerobiony przez malware
Eliminacja Tylko, gdy plik jest szkodliwy. W takim wypadku użyj Reimage

Tak, jak inne pliki wykonywalne, Javaw.exe może być wykorzystany przez cyberprzestępców. Malware jest znany z zastępowania bądź duplikowania plików, podszywając się pod nie. Ponieważ zaś niektóre trojany, spyware, keyloggery i inne złośliwe oprogramowanie może nie wykazywać żadnych objawów. To czyni zaś wirus ciężkim do wykrycia i usunięcia.

Jeśli jednak korzystasz z odpowiedniego programu anti-malware (takiego, jak Reimage czy Malwarebytes Malwarebytes) i posiadanie go w stanie zaktualizowanym możesz być pewnym, że żadne cyberzagrożenia nie wpłynęły na twoje urządzenie. Mówiąc o tym, nie usuwaj procesu javaw.exe samemu – chyba, że wiesz, co robić i jesteś pewien, że plik ten ma powiązania ze złośliwymi procesami. 

Java Runtime jest wymagany przez wiele stron oraz główną aplikację Java. Może więc pojawić się okienko błędu, wyświetlając następującą wiadomość:

Windows cannot find 'javaw.exe'. Make sure you typed the name correctly, and then try again.

Najprostszym sposobem na naprawę błędu jest pobranie i reinstalacja Javy. W przeciwnym wypadku, powinieneś przejść do Menedżera Zadań > Uruchamianie i sprawdzić, czy Java znajduje się na komputerze. Jeśli jest, odznacz ją, zamknij menedżera zadań i sprawdź, czy problem pozostał.

Podsumowując, Javaw.exe nie jest złośliwym plikiem w swojej oryginalnej formie. Bez względu na to, że plik wykonywalny może być zastąpiony przez malware i najpewniej zobaczysz kilka jego instancji w menedżerze zadań. Zaniepokojenie powinna wzbudzić także lokalizacja pliku – sprawdź, czy plik znajduje się w folderze C:\Windows lub C:\Windows\System32. Jeśli nie – uważaj. Na koniec, dla pewności przeskanuj komputer oprogramowaniem anty-malware.

Malware rozpowszechnia się z pomocą szkodliwych technik – powinieneś być tego świadomy

Malware może rozpowszechniać się poprzez różne zwodnicze metody – powinieneś podjąć odpowiednie akcje zapobiegawcze. Poniżej przedstawiamy najczęściej wykorzystywane metody dystrybucji wirusów:

  • strony udostępniające pliki, np. peer-to-peer;
  • załączniki mailowe;
  • fałszywe aktualizacje oprogramowania;
  • słabo zabezpieczony protokół pulpitu zdalnego

Jeśli więc otworzysz załącznik ze spamu bądź pobierasz nielegalne oprogramowanie, ryzykujesz infekcją malware. Lesvirus.fr zauważa, że powinieneś uważać przeglądając internet. Nie ma znaczenia, czy otwierasz wiadomość wyglądającą wiarygodnie czy przeglądasz sieć – niebezpieczeństwo czyha za każdym kliknięciem..

Eliminacja wersji malware javaw.exe

Usuwanie Javaw.exe nie jest obowiązkowe, jeśli aplikacja jest prawdziwa – wiele stron polega na Javie, by wyświetlać treści. Jeśli jednak plik jest złośliwy, sugerujemy natychmiastowo się go pozbyć.. 

Nie zalecamy bawić się z plikami systemowymi i próby usuwania pliku samemu. Lepiej zaufać programom Reimage, Malwarebytes Malwarebytes i Plumbytes Anti-MalwareNorton Internet Security – oprogramowanie to jest stworzone do wykrywania i eliminacji pasożytów komputerowych. Możesz też użyć innego programu tego typu – upewnij się jednak, że jest on godny zaufania.

Na koniec, jeśli wirus nie pozwala Ci usunąć Javaw.exe, powinieneś uruchomić komputer ponownie i wejść w Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci.

werdykt - status pliku:
wymagana dodatkowa diagnoza
Porada: Jeżeli twój komputer zachowuje się ostatnio inaczej niż zwykle lub też może często doświadczasz wyświetlania dużej ilości reklam na twoim komputerze czy też przekierowań na niechciane strony, mamy dla ciebie recepte na to jak przywrócić komputer do prawidłowego działania. Polecamy przeskanowanie go sprawdzonym programem antywirusowym. Zaleca się skorzystaie z darmowych skanerów i sprawdzenie systemu pod kątem występowania niechcianych aplikacji które moga być odpowiedzialne za niektóre problemy.
Możemy mieć związek z dowolnym produktem, który polecamy na naszej stronie. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach Użytkowania Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie Anty-spyware zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności oraz Warunkami Użytkowania.
zrób to teraz!
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Program diagnozujący problem Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z OS X
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeżeli nie odniosłeś zamierzonego skutku podczas usuwania infekcji za pomocą Reimage, wyślij swoje pytanie naszej ekipie wsparcia technicznego i przekaż jak najwięcej szczegółów jesteś w stanie.
Do przeskanowania komputera pod kątem potencjalnych zagrożeń i wątpliwego oprogramowania, polecamy Reimage. Wersja testowa programu potrafi znaleźć szkodliwe oprogramowanie w Twoim systemie.
Wiecej informacji na temat tego oprogramowania mozesz znalezc w Reimage.
Gazety piszą o Reimage
Alternatywne oprogramowanie
Malwarebytes
Malwarebytes

O autorze

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions


Pliki
Software
Porównaj