Skażone Anty-Spyware

stworzone przez Gabriel E. Hall - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Skażone Anty-Spyware

Rosnąca liczba potencalnie niebezpiecznego oprogramowania jest wydawana każdego dnia. Potrzeba narzędzi walczących z wirusami jest więc niezwykle wysoka. Tworzenie zaufanego i efektywnego narzędzia antywirusowego jest wymagjącym zajęciem i wymaga stałej uwagi – wirusy szybko ewoluują, a antywirusy nie mogą pozostać za nimi w tyle. Specjaliścu komputerowi wydali wiele programów antywirusowych pomagających użytkownikom utrzymać ich komputery w bezpieczny stanie. Większość z nich odwala kawał świetnej roboty. Możesz poczytać o nich w tych kategoriach:

Jednakże, cyberprzestępcy tworzą wciąż nowe sposoby na zmylenie niczego nie spodziewających się użytkowników, tworząc skażone oprogramowanie anty-spyware, które z powodzeniem imituje działanie prawdziwego oprogramowania tego typu, lecz w rzeczywistości jest stworzone do szantażowania ofiar. Potrafią one wyglądać jak zaufane antywirusy zdolne do informowania o infekcjach wirusowych oraz usuwania ich z komputera. Bez względu na to, jest jedna ważna rzecz, jaką musisz wiedzieć przed ich zakupem – nie są w stanie niczego wykryć, ani usunąć.

Czym jest skażone oprogramowanie anty-spywar?

Po pierwsze, musimy podkreślić, że te program nie powinny być mylone ze scareware. Scareware zwykle bazuje na reklamach oraz jest tworzone przez wirusy adware, skażone oprogramowanie jest instalowane na komputerach jako prawdziwe aplikacje. Zasada działania tych programów jest podobna – wyświetlają one zwodzące informacje o pogarszającym się stanie stemu. Znane też jako fałszywe anty-spyware, programy te zwykle alarmują o infekcjach malware i korzystają z innych technik inżynierii socjalnej w celu nakłonienia ofiar do zakupu pełnej wersji programu. W rzeczywistości, takie wersje nie istnieją albo są bezużyteczne i stworzone tylko w celu generacji dodatkowego profitu dla twórców wirusa.

Niestety, użytkownicy często łapią haczyk i pobierają takie aplikacje ponieważ są one reklamowane jako zaufane narzędzia bezpieczeństwa. Rzekome programy anty-malware przedstawiane są zwykle na ich oficjalnych stronach zawierających przyjemnie wyglądający design, który wywołuje jeszcze większe wrażenie, że program jest zaufany. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na pobranie aplikacji na komputer, czeka cię bardzo nieprzyjemna niespodzianka.

Jak działają fałszywe narzędzia bezpieczeństwa?

Po dostaniu się takiego narzędzia do systemu, rozpoczyna ono skan w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. W przeciwieństwie do rzeczywistego antywirusa, fałszywej aplikacji wyświetlenie wyników zajmuje dużo mnie czasu. Po kilku sekundach skanowania, malware zaczyna wyświetlać alarmy o setkach problemów znalezionych na komputerze oraz nakłaniać do zakupu pełnej wersji malware'a, która naprawi te problemy. Notyfikacje te nie przestaną się wyświetlać, dopóki nie zakupisz sugerowanej aplikacji bądź nie usuniesz fałszywego skanera z komputera.

Po wykonaniu opłaty, świeżo zaktualizowane oprogramowanie może zgłosić, że wszystkie zagrożenia zostały usunięte, a komputer jest chroniony. W rzeczywistości, oprogramowanie to nie jest w stanie ochronić twojego komputera w żaden sposób. Zamiast tego ledwie korzysta z jeg zasobów i zajmuje niejsce. Bardziej niepokoi fakt, że złośliwe aplikacje mogą przeszkadzać istniejącym już aplikacjom bezpieczeństwa na komputerze  oraz obniżać ich funkcjonalność. Mogą one nawet uniemożliwić Tobie instalację nowych narzędzi, blokując dostęp do stron ich producentów. W taki sposób te potencjalnie niechciane aplikacje zagnieżdżają się w systemie oraz pogarczają ic proces kasowania.

Eksperci z UsuńWirusa zanalizowali setki raportów na temat złośliwych aplikacji anty-spyware oraz stworzyli listę oprogramowania takiego typu. Każdy wpis na tej liście zapewnia opis programu i odsłania główne wady aplikacji Możesz zawsze skorzystać z tej listy by sprwdzić, czy pobierane właśnie narzędzie jest godne zaufania oraz bezpieczne. Jeśli nie znajdziesz go na naszej liście, nie dawaj mu jeszcze zielonego światła. Nowe progray tego typu powstają każdego dnia. Zawsze więc warto poczytać opinie od innych użytkowników tylko po to, by być pewnym, że pobierany program nie jest nowym zagrożeniem, którego jeszcze eksperci nie zdołali ujarzmić.

Jak wygląda dystrybucja takich programów?

Nawet jeśli fałszywe wykrywacze malware mogą być pobierane ze strony ich twórców, w większości przypadków dostają się one do systemu poprzez różnorodne zwodnicze techniki. Zwykle, są one instalowane wraz z prawdziwymi aplikacjami korzystając z metody tzw. „bundlingu” pozwalającej na dodawanie i jednoczesną instalację kilku aplikacji na raz. Nie zawsze taki malware może dołączyć do rzeczywistej aplikacji. Mogą być też one łatwo dołączone do innego malware, zwiększając jeszcze bardziej ich zakres dystrybucji.

Poza bundlingiem, jest też wiele innych sposobów, dzięki którym takie programy mogą dostać się do komputera. Możesz je pośrednio wpuścić do systemu poprzez fałszywe aktualizację, załączniki mailowe lub skorumpowane reklamy. Można rzec, że fałszywe anty-spyware czai się praktycznie wszędzie. Z tego powodu ważnym jest, by posiadać system chroniony zaufanym programem antywirusowym, by zapobiec ich instalacji na pierwszym miejscu. Jeśli nie podejmiesz akcji w czas, możesz już się szykować na długi i żmudny proces usuwania wirusa.

Jak chronić komputer przed takim malware?

Jak już wspomnieliśmy, kluczem do ochrony komputera przez złośliwymi infekcjami jest sprawdzenie opinii ekspertów na temat oprogramowania przed pobraniem ich na komputer. Naiwnym jest jednak poleganie na ekspertach wiedząc, że coraz nowsze zagrożenia tego typu wychodzą każdego dnia Poza tym, możesz nieświadomie kliknąć na zainfekowany alarm lub link online i zainstalować w taki sposób fałszywe anty-spyware na komputerze. Ważne jest przez to posiadanie dodatkowej warstwy ochronnej przeciwko głównym zagrożeniom.

Na początek, powinieneś wyposażyć swój komputer w potężnego firewalla. Możesz użyć go wraz z innymi firewallami od różnych twórców. Jeśli cyberzagrożenie prześlizgnie się przez jeden z nich, inne je definitywnie zatrzymają. Dodatkowo, ważnym jest posiadanie zaufanego programu antywirusowego. Po prostu upewnij się, czy jest godne zaufania oraz efektywne. Na koniec, warto samemu nastawić się na bezpieczeństwo i nie wchodzić na obskurne witryny, pobierać załączniki mailowa lub klikać na losowe reklamy podczas przeglądania sieci. Kombinacja różnych narzędzi powiązanych z bezpieczeństwem powinna pozwolić Ci czuć się bezpiecznym oraz cieszyć się przeglądaniem sieci bez bycia atakowanym przez zagrożenia stworzone przez fałszywe narzędzie ochronne.

Najnowszy przegląd wirusów

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-08

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj