Narzędzia do szyfrowania plików

stworzone przez Linas Kiguolis - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Narzędzia do szyfrowania plików

Określenie „szyfrowanie” zyskuje wiele negatywnych skojarzeń z przybyciem wirusów ransomware. Szkodniki te to twory notorycznie wykorzystywane do szyfrowania plików na zainfekowanych komputerach przy użyciu skomplikowanych algorytmów, a następnie proszące ofiary o zapłacenie okupu w zamian za prywatny klucz deszyfrowania, aby odblokować te pliki. Jednak czy szyfrowanie plików zawsze jest złe? W rzeczywistości tak nie jest. Jeśli używamy go we właściwym celu, szyfrowanie może chronić twoje osobiste pliki i inne informacje przed narażeniem na niechciane osoby trzecie. Zasadniczo istnieją dwa podstawowe typy kodowania. Do wcześniej wymienionych nielegalnych, które szyfrują dane w próbie osiągnięcia zysku dochodzą jeszcze te uzasadnione, które mogą być wykorzystane na potrzeby ochrony danych osobowych. Zabezpieczenia te omówimy każde z osobna:

Uzasadnione oprogramowanie do szyfrowania plików. Po co mi to?

Jeśli zastanawiasz się, czy szyfrowanie plików jest naprawdę przydatne, należy pamiętać, że przy odrobinie programowania hasło komputera można łatwo złamać, więc w przypadku włamania, pliki nie są w pełni chronione. Ale gdy pliki, wiadomości lub inne dokumenty są zaszyfrowane, nikt nie będzie w stanie uzyskać dostępu do nich bez specjalnego klucza lub hasła. Tak, ta technika jest szczególnie przydatna i może być stosowana do wymiany poufnych danych, zabezpieczania plików przechowywanych w chmurze przed potencjalnymi wyciekami i ochrony danych systemowych w ogóle. Dlatego zabezpieczenie danych dzięki szyfrowaniu jest silnym dodatkiem do bezpieczeństwa danych.

Przed zaszyfrowaniem swoich plików, należy rozważyć, czy chcesz szyfrować cały system czy tylko najbardziej wrażliwe dane. Pełne szyfrowanie danych w systemie może zapewnić Ci lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem lub włamaniem, ale istnieje również większe ryzyko utraty plików w przypadku gdy dysk ulegnie uszkodzeniu. Jednak należy pamiętać, że żadna z tych metod nie zabezpiecza danych bezwarunkowo. Trzeba jeszcze zadbać o utworzenie kopii zapasowych i zaszyfrować je dobrze. Więc co można użyć oprogramowania do szyfrowania danych? Istnieje wiele opcji oprogramowania do wyboru.

Jakie narzędzia szyfrowania plików mogę używać do szyfrowania moich danych?

  • Wbudowane szyfratory. Twórcy systemów operacyjnych są świadomi wielu zagrożeń, na które użytkownik komputera może być narażony. Z tego powodu producenci komputerów poświęcajątrochę czasu, aby dodać opcje szyfrowania jako wbudowane funkcje bezpieczeństwa systemu. Podobne narzędzia są dostępne w systemach operacyjnych Windows, Mac OS X i Linux. Przyjrzyjmy się im dokładniej:

BitLocker. Narzędzie to należy do firmy Microsoft i jest dostępne na niemal wszystkich systemach operacyjnych Windows. Jest to program o zamkniętym kodzie źródłowym, który pozwala użytkownikom na szyfrowanie pojedynczych plików lub całego dysku, zachowując swoje dane prywatne i ochronę systemu przed narażeniem na różne zmiany, jeśli zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Nie musisz pobierać tej aplikację. Poza tym, jest on stosunkowo łatwy w obsłudze. Można znaleźć wiele szczegółowych samouczków wyjaśniających jak bezpiecznie szyfrować pliki za pomocą funkcji BitLocker.

File Vault 2. OS X nie pozostaje w tyle i oferuje wbudowane szyfrowanie. Podobnie jak BitLocker, File Vault jest innym programem o zamkniętym kodzie źródłowym, który wykorzystuje 128-bitowe szyfrowanie XTS-AES. Narzędzie umożliwia również szyfrowanie całego dysku, które będzie zabezpieczać cały dysk startowy. Tak, za każdym razem, gdy komputer zostanie ponownie uruchomiony, użytkownik musi wpisać specjalne hasło, aby mieć dostęp do danych. Co więcej, narzędzie to jest kompatybilne z opcją Find My Mac i pozwala oczyścić dane ze zgubionego lub skradzionego urządzenia zdalnie.

  • Pobrane oprogramowanie. Istnieją liczne programy do pobrania z Internetu, które oferują usługi szyfrowania. Jednak zawsze należy być ostrożnym przy wyborze, jakie oprogramowanie jest warte zaufania. Zaleca się zrobić trochę badań wcześniej i wybrać tylko rzetelne i potwierdzone narzędzia. Jeśli nie jesteś pewien słuszności pobranego oprogramowania, zawsze można przeskanować je za pomocą jakiegoś renomowanego narzędzia antywirusowego jak SpyHunter i upewnić się, że nie jest zarażony wirusami i jest bezpieczny w użyciu.
  • Zip, 7-Zip, lub inne archiwa. Mimo, że te narzędzia są powszechnie stosowane, nie każdy zdaje sobie sprawę, że można również z powodzeniem szyfrować pliki za pomocą tych narzędzi kompresji danych. W rzeczywistości, 7-Zip używa 256-bitowego algorytmu AES do szyfrowania plików i pozwala użytkownikom na włączanie klucza dostępu do poszczególnych archiwów, które chcą chronić. To narzędzie jest bezpłatne i można je pobrać na wszystkich systemach operacyjnych. W ten sposób, zaszyfrowane pliki są znacznie łatwiejsze do zarządzania, przekazywania i przechowywania na dyskach zewnętrznych. Pomimo swojej prostoty, jest potężnym narzędziem, którego można użyć do ochrony danych.
  • Ochrona smartfona. W dzisiejszych czasach, ponieważ smartfony są używane tak samo często, a nawet częściej niż komputery, staje się coraz bardziej ważne, aby chronić dane również na tych urządzeniach. Dobry stary kod PIN nie jest wystarczający do ochrony plików. Twórcy mobilnych OS dodają wbudowaną funkcję szyfrowania jako jedną z opcji zabezpieczeń. Mimo, że Apple nie ma opcji szyfrowania ręcznego, to pozwala użytkownikom włączyć ochronę kodem, który zapewnia, że większość z ich plików na urządzeniu jest szyfrowana. Android OS, z drugiej strony, umożliwia pełne szyfrowanie dysku, po czym zawartość urządzenia nie będzie dostępna bez hasła.

Co muszę wiedzieć o niebezpiecznych narzędziach do szyfrowania plików?

Wspominaliśmy już, że szyfrowanie danych jest aktualnie trendy wśród twórców szkodliwych programów zwanych ransomware. Rozwój programów ransomware, które wykorzystują szyfrowanie do wymuszania zapłat jest dość szybki i niezbyt skomplikowany, więc wynik finansowy, który cyberprzestępcy otrzymują po opracowaniu takich programów naprawdę się opłaca.
Zwykle takie twory złośliwie szyfrują dane ofiar przy użyciu algorytmów RSA i AES, dzięki czemu deszyfrowanie plików jest praktycznie niemożliwe. Takie programy do szyfrują dane za pomocą klucza publicznego, ale mogą być odblokowane tylko za pomocą klcuza prywatnego, który musi być zakupiony od deweloperów ransomware.

Cyberprzestępcy proszą o duże sumy pieniędzy za ten klucz deszyfrowania ale nawet jeśli okup zostanie wypłacony, nie gwarantują, że pliki zostaną odzyskane. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa intensywnie pracują nad alternatywnymi deszyfratorami. Jednak zadanie to jest utrudnione przez fakt, że różne ransomware mogą wykorzystywać różne rodzaje algorytmów RSA i AES, więc każdy ransomware powinien być analizowane indywidualnie. To wymaga czasu, więc wskazane jest, aby użytkownicy usunęli złośliwy program z komputera, zamiast czekać na wymyślenie programu deszyfrującego.

Warto też wspomnieć, że szyfrowanie plików za pomocą legalnego oprogramowania nie ustrzeże przed atakiem szkodnika. Należy go używać w połączeniu z innymi opcjami bezpieczeństwa. Utrzymanie systemu zaktualizowanym i stabilnym, uzyskując niezawodne oprogramowanie antywirusowe, a co najważniejsze, tworzenie kopii zapasowych jest kluczem do uniknięcia zaszyfrowania plików przez złośliwe wirusy.

Najnowszy przegląd wirusów

Ostatnia aktualizacja: 2016-12-08

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj