Menedżery Haseł

stworzone przez Lucia Danes - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Menedżery Haseł

W ogólnym znaczeniu, menedżery haseł to programy komputerowe pomagające Ci zarządzać bezpieczeństwem wszystkich kont online. Wlicza się w to nagrywanie i odtwarzanie haseł w razie potrzeby bądź też ich synchronizacja poprzez kilka różnych nośników. Jest też wiele zaawansowanych i użytecznych funkcji, jakie mogą zapewnić takie menedżery, zależy to tylko i wyłącznie od programu, który wybierzesz.

Rodzaje Menedżerów Haseł

Istnieją cztery główne rodzaje takiego oprogramowania:

  1. Menedżery wbudowane. Te menedżery są najczęściej spotykane w formie dodatkowych funkcji różnych aplikacji, pakietów antywirusowych, przeglądarek lub systemów operacyjnych. Z tego powodu są one najczęście używane. Na przykład, wbudowany manedżer haseł w przeglądarce Google Chrome, Mozilli Firefox lub Microsoft Edge może zapisywać, przechowywać i wykorzystywać wiele loginów na żądanie. Znaczy to, że po zalogowaniu się na stronie po raz pierwszy, wprowadzone dane są przechowywane i wprowadzane automatycznie przy kolejnych wizytach na stronie. Niektóre programy tego typu pozwalają ci także na ustawienie autoryzacji dwustopniowej, na przykład, wykorzystając usługę powiadomień. Bez względu na to, takie aplikacje zwykle oferują najbardziej podstawową ochronę – jeśli szukasz dodatkowej warstwy ochronnej, sugerujemy drugą kategorię – oprogramowanie samodzielne.
  2. Samodzielne oprogramowanie. Samodzielny program zarządzający hasłami jest stworzony nie tylko, by przechowywać hasła i usprawniać proces logowania, lecz także, by zapewnić bezpieczeństwo twoich kont. Programy te zwykle oferują dodatkowe funkcje takie, jak generacja haseł pomagająca stworzyć unikalne hasła i zapisać je automatycznie na pożądanych kontach. Najlepsze jest to, że nie musisz pamiętać zbitki kilkunastu znaków – program będzie robić to za Ciebie. Kolejnym plusem jest możliwość synchronizacji kont między różnymi sprzętami.
  3. Menedżery bazujące na sieci. Menedżery haseł opierające swoje działanie na sieci są alterntaywnym sposobem na ochronę kont. Te systemy zarządzania hasłami online pozwalają na utrzymywanie bezpiecznych baz haseł, na których możesz też przechwywać ważne informacje takie, jak numery ubezpieczeń, potrzebne notatki lub kody kart płatniczych. Takie narzędzia potrafią też podświetlać słabe hasła i proponować silniejsze alternatywy. Poza tym, aplikacje tego typu nie zajmują miejsca na komputerze.
  4. Menedżery wbudowane. Wbudowane menedżery mogą być zintegrowane z komputerem bądź zewnętrzne. Zintegrowane menedżery przychodzą w formie mikrochipu, który musi zostać zamontowany w płycie głównej komputera. Hasła, wraz z innymi ważnymi danymi, mogą być przechowywane na tym chipie zamiast na twardym dysku – znacznie zwiększy to ich ochronę przed hakowaniem. Bez względu na to, trzeba wtedy rozważyć istnienie fizycznego ryzyka na np. uszkodzenie mechaniczne lub kradzież chipu. To samo tyczy się zewnętrznych menedżerów, które zwykle przychodzą w formie dysku flash USB.

Niektóre zaawansowane programy chroniące hasła pozwalają też użytkownikom na ocenienie siły ich haseł. Wymaga to wprowadzenia wszystkich loginów i haseł do menedżera – wykryje on wtedy takie problemy, jak słabe hasła bądź duplikaty. Z pomocą tego oprogramowania słabe hasła zostaną zastąpione silnymi, a zmiany zostaną zsynchronizowane ze wszystkimi pozostałymi sprzętami.

Czemu mogę potrzebować menedżera haseł?

Cyberbezpieczeństwo staje się stopniowo coraz trudniejsze do opanowania, gdyż negatywnie myślący przestępcy robią się coraz bardziej zaawansowani. Już prawie przyzwyczailiśmy się do słyszenia o kontach społecznościowych bądź biznesowych padających ofiarą hakerów i udostępnianych pyblicznie. Na przykład, 200 milionów kont Yahoo dostępnych do zakupu w dark webie w sierpniu 2016 roku, czy zatrważająca liczba 642 milionów danych logowania Tumblr'a, LinkedIn'a oraz Myspace'a ujawniona w czerwcu. Często słyszymy o tych incydentach, lecz rzadko nawet zatrzymujemy się z myślą, że powinniśmy wziąć sprawy we własne ręce.

Przyznajmy się, wielu z nas nieodpowiednio dba o ochroną swoich kont. Analiza zhakowanych kont ujawnia, że znaczna większość użytkowników nie przejmuje się wymyślaniem skomplikowanych i mocnych haseł, polegając zamiast tego na  „123456,” „123abc” lub „admin1„. Niestety, tysiące haseł są „chronione” w taki sposób. Z tego powodu nie dziwi to, że po uruchomieniu kilku skryptów mogą oni szybko wyłapać następujące hasła i użyć ich tak, jak im wygodnie. By uniemożliwić hakerom zawładnięcie naszymi prywatnymi danymi, musimy brać poważniej pod uwagę zabezpieczenia konat oraz zarządzanie hasłami. Na szczęście, specjalistyczne oprogramowanie powstało, by pomóc nam utrzymywać ochronę online w najwyższzej jakości.

Potencjalne niebezpieczeństwa zwązane z menedżerami haseł:

Omówiliśmy już wiele sposobów na to, jak menedżery haseł mogą ulepszyć doświadczenia z przelądania sieci. Z drugiej strony, powierzanie najcenniejszych informacji komuć innemu jest zawsze ryzykowne. Zawsze znajdą się indywidua próbujące czerpać profity z użytkowników poszukujących bezpieczeństwa. Bez wątpienia istnieje więcej niż jeden fałszywy menedżer haseł czyhający w sieci na niczego niespodziewające się ofiary. Możesz sobie tylko wyobrazić konsekwencje pobrania i instalacji takiego złego oprogramowania na komputerze. Najpoważniejszymi konsekwencjami są:

  • kradzież tożsamości;
  • utrata danych;
  • straty finansowe.

Niestety, to tylko kilka problemów, z jakimi będziesz musiał sobie radzić. Poza tym, nie musisz konkretnie zdobyć fałszywego lub skorumpowanego programu, by postawić swoje dane w strefie zagrożenia. Nawet normalne aplikacje mogą zostać złamane, a informacje im udostępnione – ujawnione. Z tego powodu zawsze musisz zbadać i ostrożnie wybierać tylko najlepsze oprogramowanie które, poza pomocą przy ochronie danych, będzie w stanie samo się obronić.

W pełni bezpieczny internet to pomysł utopijny. Zawsze musisz być gotów na najgorsze. Jeśli planujesz zobycie menedżera haseł, sprawdź zaufane strony poświęcone bezpieczeństwu i przebadaj opinie użytkowników, by wybrać program cieszący się najlepszą opinią. Nawet jeśli nie chcesz korzystać z tej aplikacji możesz sprawić, by twoje hasło było silne, unikalne i regularnie aktualizowane.

Najnowszy przegląd wirusów

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-10

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj