Firewalle

stworzone przez Jake Doevan - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Firewalle

Firewall to program lub funkcja sprzętowa stworzona specjalnie do bezpieczeństwa sieciowego. Monitoruje ona cały przychodzący i wychodzący ruch w sieci prywatnej i upewnia się, że nie nastąpi żadne dodatkowe połączenie z zewnątrz. Zwykle oprogramowanie to stanowi dodatkową warstwę ochrony, pomagającą trzymać na dystans hakerów i inne sieciowe zagrożenia. Eksperci komputerowi zalecają korzystać z tego narzędzia wespół z:

Kiedy cyberinfekcje stają się coraz agresywniejsze z każdym dniem, firewall stał się niezbędnym programem zdolnym do ohrony komputerów i innych nośników przez rozmaitymi atakami. Bez względu na to, że najpopularniejszym sposobem na zapewnienie ochrony jest zdobycie zaufanego i zaktualizowanego antywirusa i programu anty-spyware, poleganie tylko i wyłącznie na tych programach jest naiwne i ryzykowne. Niekóre wirusy są zdolne obejść nawet najbardziej rozbudowane narzędzia z nimi walczące oraz wnikać do systemu całkowicie niezauważenie. Firewall jest więc kolejnym narzędziem wzmacniającym ochronę komputera.

Jak działają firewalle

Jak już wspomnieliśmy, firewalla blokują nieautoryzowane połączenia i upewniają się, że sieć jest bezpiezna. Innymi słowy, wszelkie dane wchodzące i wychodzące z prywatnego komputera są filtrowane przez firewall i analizowane według określonych standardów bezpieczeństwa. Jeśli połączenie jest podejrzane i nie odpowiada na podane sandardy, zostanie ono automatyznie zablokowane. Inną ważną charakterystyką firewalli jest zapewnianie większej kontroli i mocy administracyjnej nad bezpieczeństwem komputera. Zależnie od firewalla, może wyświetlać on informacje o rodzaju i zasięgu ruchu oraz pozwolić użytkownikowi na zarządzenie nimi. W tym celu będziesz musiał ustawić odpowiednie zasady swojemu firewallowi. Dokładnie, możesz „zezwolić” albo „zabronić” określonym połączeniom na dostęp w zależności od potrzeb. Więc, jeśli widzisz jakiś podejrzany proces na liście połączeń, możesz mu zabronić dostępu oraz go natychmiastowo wyłączyć. To samo możesz także zrobić z ruchem wychodzącym. Domyślne ustawienia firewalla są jednak stworzone, by wykrywać i zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym połączeniom – nie musisz się więc przejmować konfiguracją.

Rodzaje firewalli

Istnieją dwa rodzaje firewalli. Mogą być to mechanizmy albo sprzętowe, albo programowe. Omówmy obydwa rodzaje tych aplikacji z nieco większą liczbą szczegółów:

Firewalle sprzętowe (hardware) są często zintegrowane z routerami. Mogą być też zakupowane oddzielnie. Takie podejście to jest odskocznią pomiędzy siecią globalną, a prywatną. Zwykle, firewalls stworzone do prywatnego użytku mogą obejmować maks. 4 komputery podczas, gdy sieci komputerowe więkkszych korporacji korzystają z mocniejszego, nakierowanego na biznes sprzętu. Dla najlepszej ochorony, często stosowane jest kilka forewalli od różnych firm.

Firewalle programowe (software) to inne rozwiązanie – nie wymaga ono zakupowania dodatkowego wyposażenia. Wszystko, co musisz zrobić, to instalacja tak, jak kaażdej innej aplikacji. Oczywiście, istnieją wbudowane firewalle docierające wraz ze sprzętem, chociaż dodatkowa warstwa ochronna est zawsze rekomendowaną opcją. Programy typu Firewall mogą być też dopasowywane – można tworzyć nowe zasady chroniące komputer przed ryzykiem infiltracji.

Obydwa rodzaje – zarówno sprzetowe, jak i programowe – są równie efektywne. Oczywiście, korzystanie z obydwu rodzajów wraz z odpowiednim antywirusem jest najlepszym rozwiązaniem.

Techniki filtrowania ruchu sieciowego

Jak wiele firm i rodzajów firewalli istnieje, tak wiele istnieje sposobów wykorzystywanych do filtrowania bezpiecznego oraz potencjalnie groźnego ruchu. Istnieją trzy strategie filtrowania warte wspomnienia:

  1. Filtr pakietów. Jest to jedna z pierwszych metod filtracji firewalli, znana też pod nazwą filtrowania bezstanowego. Filtr ten analizuje pakiet lub protokół kontroli transportu (Transport Control Protocol, TPS), aby zdecydować, czy jest on bezpieczny i pasuje do wcześniejszych zasad. Takie programy wymagają jednak automatycznej konfiiguracji.Może się to wydawać wyzwaniem dla niektórych mniej doświadczonych użytkowników. W takim wypadku warto skierować się do bardziej zautomatyzowanych opcji.
  2. Bramka aplikacji. Jest to automatyczna metoda filtrowania analizująca przesyłane dane oraz stosująca zasady ruchu sieciowego dla specyficznych aplikacji bądź serwerów. Główną wadą tej techniki jest negtywny wpływ na wydajność systemu, nawet jeśli sama technika jest wysoce efektywna.
  3. Serwer proxy. Przy korzystaniu z tej techniki wszelkie dane wychodzące i przychodzące są przechwytywane i modyfikowane w taki sposób aby nie wyświetlay prawdziwego adresu sieci. WIele firewalli korzysta z kilku technik na raz, by zapewnić najlepszą ochronę.

Jest też wiele innych technik filtrowania, o których nie wspomnieliśmy w tym arykule. Co ważne jednak, warto być świadomym tego, że firewall ochrania Cię przed zagrożeniami z zewnątrz, jednocześnie pozwalając Ci na przeglądanie sieci i bezproblemowe korzystanie z aplikacji. Powinieneś rozważyć wybór firewalla ze względu na twoje potrzeby, umiejętności obsługi komputera oraz zdolność finansową. Warto też dokonać małych badań oraz prejrzeć opinie użytkowników przed zakupem lub pobraniem okreslonej aplikacji.

Dlaczego potrzebne jest wyposażenie komputera w firewall?

Zdobycie i ustawienie firewalla na komputerze to ważny krok skutkujący podniesieniem bezpieczeństwa systemu. Oczywiście, nie zapewnia on bezwarunkowej ochrony, gdyż cyberprzestępcy wciąż rozwijają swoje techniki. Nawet jeśli celem firewalla jest ochrona Twojego komputera czyniąc go wirtualnie niewidzialnym dla infekcji, wiele obecnych wirusów daje radę złamać tą warstwę bezpieczeństwa i zainfekować komputery. Z tego powidy niezwyle ważne jest połączenie firewalla oraz innego narzędzia do walki z wirusami, takiego jak antywirus czy antyspyware.

Ważne jest też regularne aktualizowanie programu, ponieważ pozwala to tym narzędziom na pracę w pełni możliwości. Stabilny system operacyjny także jest warunkiem komputera wolnego od wirusów. Regularne aktualizacje systemu zapewniają, że wbudowane funkcje ochronne odpowiedzą na najświeższe standardy bezpieczeństwa oraz, że wszelka podatność systemu na atak zostanie naprawiona i wyeliminowana. Z tego powodu, jeśli wciąż myślisz o powodzie do instalacji firewalla jako dodatkowej warstwy ochrony, namawiamy do rozpoczęcia ochrony komputera bez najmniejszej zwłoki

Najnowszy przegląd wirusów

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-10

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj