Fałszywe Optymalizacje PC

stworzone przez Lucia Danes - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Fałszywe Optymalizacje PC

Ekserci komputerowi oraz specjaliści do spraw cyber-bezpieczeństwa od zawsze byli sceptyczni wobec narzędzi do optymalizacji PC. Często twierdzą oni, że takie narzędzia to zwykła strata pieniędzy i miejsca. Zawodowcy dodatkowo informują o braku jakiegokolwiek widocznego efektu działania takiego programu i darmowej możliwości osiągnięcia podobnego rezultatu. Zwykli użytkownicy mogą użyć braku czasu bądź umiejętności jako argumenty stojące za korzystaniem z optymalizatorów. Oczywiście, takie programy mają swoje wady i zalety. Przez to kraży wiele różnorakich opinii na temat korzystania z nich. Wiedząc jednak o sporej liczbie programów tego typu, ważniejszą rzeczą jest dobry sposób na odróżniania fałszywych aplikacji tego typu od reszty.

Jaki jest cel optymalizacji PC?

Jesli często przeglądasz sieć, na pewno przeknęła Tobie przed oczami reklama namawiające do pobrania programu przyspieszającego komputer., usuwającego śmieci z dysku i zajmująca się wieloma mniejszymi problemami. Takie jest właśnie zadanie programów do optymalizacji PC – mogą być przydatną pomocą przy codziennym użytkowaniu sprzętu m.in. automatycznie usuwając niepotrzebne pliki, przedawnione wpisy rejestru bądź cache'owane dane z dawno nieodwiedzanych stron internetowych. Mogą też pomóc w odzyskaniu przypadkowo usuniętych plików, a nawet pomóc w obejściu szyfrowania mniej złożonych wirusów typu ransomware i odzyskać część plików. Na koniec, możesz także wybrać program łączący tuning i bezpieczeństwo, zapewniając sobie optymalizację komputera wraz z jego zabezpieczeniem na wypadek ataków. Takie narzędzia będą niewątpliwie przydatne użytkownikom nie mającym zaufania w swoje własne umiejętności, wolącym automatyczne rozwiązanie zamiast ryzyka na przypadkowe uszkodzenie systemu. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w oddzielnej kategorii poświęconej programom do optymalizacji PC

Czym fałszywa optymalizacja różni się od wiarygodnej?

Wygląda to na pytanie proste, ale wymagające odpowiedzi. Nie znając cech związanych z fałszywą optymalizacją, nie będziesz w stanie uniknąć  potencjalnie niebezpiecznych aplikacji. Oczywiście, największą różnicą jest fakt, że takowe programy są złośliwe i mogą uszkodzić sprzęt. Ten fakt nie jest jednak w stanie nam pomóc w określeniu wyraźnej granicy między niebezpiecznym i wiarygodnym oprogramowaniem. Co rzeczywiście odróżnia te rodzaje programów, to sposób działania na komputerze:

  • Pojawienie się na komputerze

Wiarygodny program nie dostanie się do komputera bez pozwolenia użytkownika. Takie programy są zwykle pobierane z oficjalnych stron, zaufanych witryn z programami bądź kupowane w formie materialnej.

Fałszywa aplikacja, w przeciwieństwie do programów godnych zaufania, bardzo mocno korzysta z infiltracji systemu. Mimo, że twórcy zadbali o pieczołowicie przygotowaną stronę z pozoeu wyglądającą na oficjalną, użytkownicy rzadko pobierają takie programy samemu. Przez większość czasu takie oprogramowanie instaluje się wraz z innymi freeware'owymi czy shareware'owymi programami jako opcjonalna aplikacja dodatkowa. By pozostać niezauważonym jak najdłużej, twórcy chowają możliwość pominięcia szkodliwego dodatku w instalacji wśród opcji zaawansowanych. Użytkownicy zaś bardzo często korzystają z opcji szybkiej – zajmuje ona po prostu mniej czasu.

  • Strategia działania

Programy cieszące się dobrą opinią można zawsze dopasować do potrzeb użytkownika: mogą być uruchamiane zarówno na starcie systemu, jak i tylko w sytuacjach koniecznych. Dodatkowo nie wpływają na działanie systemu podczas swojego działania. Pamiętajmy, że takie narzędzia są stworzone w celu usprawnienia, a nie obciążenia systemu.

Fałszywki zaś prezentują zupełnie przeciwne działania. Mogą one na przykład zmodyfikować ustawienia systemu i utworzyć nowe rejestry w systemie, by uruchamiać się zawsze przy starcie systemu lub uruchamiać zaplanowane procesy. Zwykle użytkownik wtedy nie ma kontroli nad zmianami i musi dostosować się do nowych „zasad” nałożonych na komputer przez oprogramowanie. Nowa rzeczywistość może nie być zbyt przyjemna. W zależności od rodzaju malware'a, może on uruchamiać niezapowiedziane skany systemu bądź wyskakujące okienka o krytycznych problemach z komputerem. W skrajnych przypadkach, do takich wiadomości dołączana jest informacja o konieczności zakupu rozszerzonej wersji programu w celu naprawy komputera. Mimo rozsądnej ceny, programy te są bezużyteczne – są tylko pretekstem dla cyberprzestępców do wyciągania pieniędzy z nieświadomych użytkowników. Użytkownicy, którzy pobrali taki program, mogą poczuć się oszukani. Poza tym, takie aplikacje mogą blokować programy związane z bezpieczeństwem systemu w celu zabezpieczenia własnych, złowieszczych planów.

  • Usuwanie  oprogramowania

Jeśli nie jesteś zadowolony z efektów uczciwego optymalizatora PC bądź chcesz zmienić działającą aplikację na inną, możesz usunąć ją tak, jak każdy inny program. Program raz usunięty, nie pozostawi po sobie żadnych śladów ani dodatkowych resztek w systemie.

Podróbki nie są takie skore do opuszczenia komputera. Takie programy są przygotowane do ukrywania się w sprzęcie czy nawet do blokowania programów skanujących system, by tylko pozostać niezauważonym. Programy te nie są jednak złośliwymi, destrukcyjnymi wirusami, więc istnieje opcja ominięcia ich zabezpieczeń oraz usunięcia ich z systemu. Z naszej strony, staramy się zbierać informacje o wszelkich fałszywych optymalizacjach PC oraz zapewniać sposoby na usuwanie ich. Odwiedzaj naszą stronę regularnie, by mieć rękę na pulsie.

Jak uniknąć pobrania fałszywego optymalizatora?

Bardzo łatwo pomylić nieuczciwy program z rzetelnym optymalizatorem PC i przez przypadek pobrać taką aplikację na swój komputer. Z tego powodu zawsze warto na początek zbadać sytuację dotyczącą programu przed kliknięciem przycisku „Instaluj”. Większość złośliwego oprogramowania została pieczołowicie opisana na naszej stronie. Możesz więc sprawdzić u nas, czy dany program jest bezpieczny. Internet pełen jest jednak też podobnych podróbek, które jeszcze nie zostały wykryte – miej to na uwadze. ZZ tego powodu powinieneś też przeanalizować tyle materiałów związanych z programem (m.in. opinii użytkowników), ile tylko możliwe i unikać pobierania oprogramowania z niezbyt znanych witryn.

Najnowszy przegląd wirusów

Ostatnia aktualizacja: 2017-12-01

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj