Czym jest Chromium.exe? Czy powinienem go usunąć?

Chromium.exe to plik, który uruchamia przeglądarki bazujące na Chromium

Chromium.exe to plik wykonywalny należący do przeglądarki Chromium. Chromium to program opensource'owy wykorzystany do stworzenia przeglądarki Google Chrome – wiadomo też, że może być on użyty do tworzenia innych przeglądarek. Podczas, gdy część z tych przeglądarek jest absolutnie bezpieczna, inne są niezwykle podejrzane i niezalecane do użycia.

Podsumowanie
Nazwa Chromium.exe
Status pliku Wymaga diagnozy
Twórcy  Twórcy Google oraz wolontariusze ze społeczności
Powiązane aplikacje

Przeglądarka Chromium oraz jej odmiany

Oznaki infekcji malware Wykorzystywanie znacznych zasobów komputera, instalacja nieznanych programów, przekierowania przeglądarki na podejrzane strony, zwiekszona liczba reklam, ogólne spowolnienie komputera
 Aby usunąć Chromium.exe, zainstaluj FortectIntego i uruchom pełny skan systemu

Chromium.exe pojawia się w systemie, gdy przeglądarka Chromium jest zainstalowana na komputerze. Proces ten jest widoczny w Menedżerze Zadań. Obecność tego pliku może wskazywać na malware. Możesz podejrzewać, że wirus Chromium został zainstalowany jeśli:

  • widzisz wysokie zużycie zasobów przez plik Chromium.exe;
  • nie instalowałeś przeglądarki Chromium;
  • strona główna Chrome'a, wyszukiwarka lub strona nowej karty zostały zmienione;
  • Zauważyłeś przekierowania na podejrzane strony;
  • agresywne reklamy zaczęły pokazywać się podczas przeglądania sieci.

Jeżeli zauważyłeś przynajmniej jedną z tych oznak, powinieneś natychmiast rozpocząć usuwanie Chromium.exe. Zamiast jednak zatrzymywania tego procesu w Menedżerze Zadań i usuwania pliku, powinieneś przeskanować system zaufanym programem anty-malware.

Takie narzędzie jest potrzebne, ponieważ malware może składać się z wielu innych plików, które także muszą być wyeliminowane. Ręczna identyfikacja tych wpisów jest niemal niemożliwa. Dodatkowo, musisz się upewnić że Chromium.exe jest złośliwy. W wielu przypadkach, inne pliki wykonywalne mogą być problemem – możesz przez to usunąć błędny plik.

Do przeskanowania systemu zalecamy FortectIntego. Jeśli narzędzie to wykryje, że plik jest złośliwy, będziesz w stanie usunąć Chromium.exe i naprawić uszkodzenia spowodowane przez malware.

Sposoby dystrybucji złośliwego oprogramowania

Prawdziwy plik Chromium.exe pojawia się w systemie po instalacji przeglądarki Chromium.  Plik ten nie zawsze jest jednak bezpieczny i może być pobrany bez Twojej wiedzy. Zdarza się to, gdy instalujesz freeware'y rozpowszechniające przeglądarki bazujące na Chromium.

Problem z takimi aplikacjami tkwi w rozpowszechnianiu dodatkowych komponentów, które mogą posiadać negatywne cechy. Nie wiesz jednak tego, póki nie użyjesz instalacji Zaawansowanej/Własnej i nie zapoznasz się z jej wszystkimi krokami.

Ustawienia te ujawniają dodatkowe aplikacje oferowane do pobrania wraz z podstawowym programem. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, że ustawienia te pozwalają na odmowę instalacji dodatków. Ustawienia Szybkie/Standardowe nie mają tej funkcji – w takim wypadku w systemie jest instalowana  cała paczka prrogramów.

Inne metody wykorzystywane do rozpowszechniania złośliwych plików to:

  • złośliwe pobierania;
  • fałszywe aktualizacje;
  • złośliwe reklamy;
  • podejrzane, natychmiastowe pobrani.

Trzymaj się z dala od podejrzanych okienek lub agresywnych ofert reklamowych. Posiadaj także zaktualizowany program antywirusowy, by zminimalizować ryzyko ataku wirusa.

Usuń Chromium.exe oprogramowaniem ochronnym

Jeśli podejrzewasz, że masz do czynieni z wirusem Chromium, musisz bez wątpienia usunąć plik Chromium.exe. Jak już wspomnieliśmy, nie powinieneś tego robić ręcznie – plik wykonywalny może powrócić ponieważ malware zawsze zawiera więcej niż jeden komponent a wiele z nich nierzadko jest odpowiedzialnych za reinstalację.

Do usunięcia Chromium.exe zalecamy program FortectIntego lub inny tego typu. Zapamiętaj, że warto wiedzieć, czy plik rzeczywiście jest złośliwy, by uniknąć możliwych uszkodzeń lub awarii programów.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Pliki
Software
Porównaj