Jak usunąć plugin przeglądarkowy?

stworzone przez Linas Kiguolis - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Wtyczki Przeglądarkowe

Wtyczka przeglądarki (bądź też plugin lub rozszerzenie) to aplikacja komputerowa, która rozszerza funkcjonalność przeglądarki internetowej dodając do niej dodatkowe funkcje. Wtyczka współpracuje z powiązaną z nią przeglądarką i, jeśli nie jest zainstalowana w systemie, pozostaje bezużyteczna.

Większość wtyczek potrafi instalować dodatkowe paski narzędzi czy asystentów wyszukiwania. Użytkownik może też zobaczyć dodane do przeglądarki nowe przyciski, linki lub funkcje, takie jak blokada wyskakujących okien. Niektóre z wtyczek są niewidoczne dla użytkownika, gdyż działają one w tle i nie posiadają żadnego interfejsu graficznego. Większości z nich nie da się pominąć. Niektóre z funkcji mogą być jednak szkodliwe.

Wtyczki przeglądarkowe są podzielone na dwie kategorie: rzeczywiste aplikacje oraz szkodliwe pasożyty. Złośliwe wersje pluginów są brdzo podobne do spyware, adware oraz porywaczy przeglądarek – często posiadają też niektóre ich funkcje. Mogą być one zainstalowane bez zgody użytkownika, a przez to nie posiadać funkcji odinstalowania. Niektóre wersje złośliwych wtyczek są zintegrowane z prawdzimy paskami narzędzi i innymi programami, co pomaga im być pozostać ignorowanymi przez użytkowników komputerów, a przez to pozostać w systemie.

Rzeczywiste wtyczki przeglądarkowe są nie tylko nieszkodliwe, lecz także niezwykle użyteczne. Najlepszymi przykładami są wtyczki przeglądarkowe takich popularnych programów, jak Google Toolbar, MSN Search Toolbar, Macromedia Flash lub Adobe Acrobat Reader.

Różnice pomiędzy prawdziwą oraz złośliwą wtyczką przeglądarkową

Prawdziwe wtyczki przeglądarkowe działają, jak powinni oraz powinny pomóc ludziom dodając okreslone funkcje do istniejących programów komputerowych (czyli w tym wypadku przeglądarek). Instalacja złośliwego pluginu może wywołać poniższą niechcianą i groźną aktywność:

  • Obecność dodatkowych pluginów i pasków narzędzi w systemie. Zwykle są one wypełnione okreslonymi, głównie niebezpiecznymi, cechami.
  • Zmiany w domyślnej wyszukiwarce oraz strony głównej bez zgody użytkownika.
  • Instalacja dodatkowych przycisków przeglądarki oraz kompletna zmiana listy ulubionych/zakładek.
  • Obecność licznych odnośników, banerów i podobnych zawartości na różnych stronach Internetowych.
  • Przekierowania przeglądarki na określoną stronę za każdym razem, gdy użytkownik wpisze pożądany adres. Przekierowania mogą być tez wywoływane poprzez wyświetlanie wyskakujących reklam.
  • Utrata danych nieidentyfikujących użytkownika. Złośliwe pluginy potrafią śledzić nawyki internetowe ofiary, zbierać informacje o jej zainteresowaniach, najczęściej odwiedzanych adresach i innej czynności. Zebrane dane są przesyłane na zdalny serwer.
  • Poważne problemy związane ze stabilnością i wydajnością przeglądarki.

By to podsumować, większość złośliwych wtyczek przeglądarkowych po prostu komplikuje aktywność użytkowników podczas przeglądania sieci. Mogą ona przekierowywać na niechciane witryny, wyświetlać dużą liczbę irytujących reklam, blokować dostęp do wybranych miejsc w sieci i wiele więcej. Mimo, że takie zachowanie nie jest szkodliwe, uniemożliwia użytkownikom odnalezienie potrzzebnych dla nich informacji. Poza tym, niektóre wersje złośliwych pluginów przeglądarek wpływają na system oraz zainstalowane na nim oprogramowanie. Powodują one problemy ze stabilnością przeglądarki, częste błędy oraz ogólne kłopoty z wydajnością programu. Mogą też mieć wpyw na działanie niektórych aplikacji bądź prawdziwych wtyczek. Złośliwe pluginy przeglądarki mogą znaleźć się na Internet Explorerze, Google Chrome, Mozilli Firefox, Safari oraz innych znanych przeglądarkach.

Instalacja złośliwej odmiany wtyczki przeglądarkowej na komputer

Złosliwe odmiany wtyczek przeglądarkowych nie rozpowszechniają się tak, jak normalne wirusy. Nie polagają na koniach trojańskich i podobnych malware'ach, gdy szukają okazji na wniknięcie do systemu. Okazja taka może się pojawić z pomocą 4 głównych dróg:

  • Niektórzy dystrybutorzy złośliwych pluginów przeglądarkowych zwodaż użytkowników przedstawiając swoje produkty jako pomocne i zaufane narzędzia – przykładowo, jako potężne wyszukiwarki sieci lub blokady reklam. Użytkownicy pobierają i instalują te pluginy myśląc, że poprawią swoje doświadczenia przeglądania. Jednak praktycznie wszystkie z nich okazują się nie tylko bezużyteczne, ale także potencjalnie niebezpieczne.
  • Jest wiele darmowych programów, do których dobundlowane są złośliwe pluginy przeglądarek. Przedstawiane są one jako użyteczne dodatki do oprogramowania. Deinstalacja głównej aplikacji nie zawsze usuwa zabundlowane z nią zagrożenia.
  • Adware, porywacze przeglądarek oraz podobne niechciane aplikacje mogą być wykorzystywane do promocji zewnętrznych wtyczek. Mogą być one instalowane po cichu w systemie, a następnie wykorzystywane do złowrogiej działalności.
  • Pewna część niebezpiecznych rozszerzeń przeglądarki może dostać się do systemu z pomocą kontrolek Internet Explorera ActiveX lub korzystając z wrażliwych elementów przeglądarek internetowych. Ich dystrybutorzy polegają na groźnych stronach wypełnionych złośliwym kodem lub niebezpiecznymi, wyskaującymi reklamami. Kiedy użytkownik wejdzie na taką stronę lub kliknie na taką reklamę, złośliwy skrypt jest automatycznie instalowany w systemie. Uzytkownik nie jest zauważyć nic niepokojącego, ponieważ zagrożenie to nie wyświetla żadnych instalatorów, okien dialogowych bądź ostrzeżeń.

Najpopularniejsze przykłady złośliwych wtyczek internetowych

Istnieje wiele różnych rozszerzeń przeglądarki, które można uznać za złośliwe. Poniższe przykłady pokazują, jak mocno takie zagrożenia potrafią szkodzić.

Total Dating Guide to jeden z najcwańszych pluginów, który podaje się za adolny do podniesienia jakości przeglądania sieci. Może się on łatwo pojawić na komputerze bez jego pobierania, ponieważ przez jakiś czas rozpowszechniał się w paczce wraz z inną aplikacją freeware czy shareware. Po dostaniu się tego paska narzędzi do systemu, oferuje on wyszukiwarkę i „użyteczny” panel nawigacji do takich stron, jak Pogoda, Rozrywka czy Wiadomości. Jego wspierana reklamami wersje może też zmodyfikować wyniki wyszukiwania oraz wyświetlać niechciane reklamy.

Boggles.co to zewnętrzna wtyczka przeglądarkowa kompatybilna z Internet Explorerem, Google Chrome, Mozillą Firefox oraz innymi przeglądarkami. Program podaje się za godną zaufania wyszukiwarkę lecz wszystko, co robi, to katalogowanie najczęściej odwiedzanych stron, zbieranie sesji wyszukiwań ofiary oraz kolekcjonowanie danych na temat jej komputera oraz zainstalowanego oprogramowania. Dane te są wysyłane na zdalny serwer internetowy. Boggles.co może zaktualizować się poprzez Internet nie pytając użytkownika o pozwolenie. Zagrożenie to uruchamia się przy każdym starcie systemu.

Istbar to pasożytniczy plugin przeglądarkowy stworzony do przekierowywania ludzi na niechciane, a czasem i na niebezpieczne strony. Ta wtyczka przeglądarkowabyła aktywnie wykorzystywana do promowanie stron internetowych wypełnionych zawartością przeznaczoną dla dorosłych oraz podobnie groźnych treści. W większości przypadków rozpowszechnia się ona jako opcjonalny komponent innego oprogramowania. Może zostać więc zainstalowana niezauważenie. Nie posiada funkcji deinstalacji.

Usuwanie złośliwej wtyzki przeglądarkowej z systemu

Złośliwe odmiany pluginów przeglądarkowych są bardzo podobne do malware oraz podobnych zagrożeń. Mogą wniknąć do komputer bez zgody użytkownika, mogą instalować powiązane oprogramowanie, zbierać różne informacje i powodować niechcianą aktywność. I większości przypadków, złośliwa wtyczka przeglądarkowa nie może zostać usunięta bez pomocy opcji ęcznego jej usunięcia.

Aby usunąć podejrzane wersje rozszerzeń przeglądarki, zalecamy korzystanie z zaufanych programów anty-spyware. Programy te skanują system w podobny sposób co antywirusy, a następniu informują o złośliwych plikach. Posiadają jednak bazę sygnatur szkodników, która pozwala im na wykrywanie i eliminację większości aplikacji grożących bezpieczeństwu i prywatności użytkownika. W dodatku zawierają one funkcje monitorujące komputer w czasie rzeczywistym, które zapobiegają instalacji dodatkowych wirusów. Najbardziej godnymi zaufania programami anty-spyware są obecnie FortectIntego i Malwarebytes

W niektórych wypadkach nawet anty-spyware może zawieźć i nie usunąć okreslonego pasożyta z powodu uaktualnionej bazy danych. Sztuczka ta jest często wykorzystywana przez większość twórców malware W takim wypadku zalecana jest ręczna eliminacja.

Najnowsza wtyczka przeglądarkowa w bazie danych

Wyeliminować Atwola

Atwola jest nazwa oprogramowania szpiegujacego. Technicznie rzecz biorąc, nieprawidłowym jest nazwanie oprogramowania Atwola wirusem, ze względu na to że nie jest w stanie on wyrządzić szkód na twoim komputerze.
Dodatki do przeglądarki Wirusy   29 stycznia, 2018

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-10

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Oprogramowanie usuwające Pluginy przeglądarkowe
Porównaj