Oszustwo “Gratulacje, wygrałeś” zaczęło przeszkadzać użytkownikom Androida

Wyskakujące okienka “Gratulacje, wygrałeś” znalazło sposób na dostanie się do użytkowników Androida

Nie znajdzie się już osoby, która nigdy nie widziała okienka “Gratulacje, wygrałeś” podczas przeglądania sieci. To stare oszustwo chce wmówić użytkownikom, że wygrali iPhone'a, iPada, Samsunga Galaxy bądź różne bony. Muszą oni jednak wykonać jeden krok przed otrzymaniem nagrody – wypełnić ankietę.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wypełnić kwestionariusz, dociera do Ciebie, że to oszustwo. Nike nie da Ci nagrody za wypełnienie ankiety – nie ważne, ile takich ankiet wypełnisz. Użytkownicy komputerów jednak dają się nabrać na oszustwa w stylu “Gratulacje, Uzytkowniku Amazona”, “Wygrałeś dziś (1) Prezent od Microsoftu” bądź podobne, wykorzystujące nazwy popularnych firm.

Może być kilka powodów takiego oszustwa. Po pierwsze, twórcy takich oszustw generują przychód z wypełnionych ankiet. Drugi z powodów jest jednak bardziej niebezpieczny – jest nim zbieranie informacji o użytkownikach takich, jak numery telefonów.

Oszuści irytują użytkowników Windowsów już od lat. Teraz zaś zdołali także dostać się do urządzeń z Androidem. Badacze z Symanteca poinformowali o aktywnej dystrybucji malware “Gratulacje, wygrałeś” w Singapurze, gdzie użytkownicy mogą otrzymywać fałszywe bony do Gianta oraz FairPrice.

“Congratulations, you won” scam started bothering Android users

Malware na Androida nęci użytkowników fałszywymi bonami sklepowymi i konsolami do gier

Symantec ostatnio poinformował o nowym wirusie na Androida rozpowszechniającym stare oszustwo “Gratulacje, wygrałeś”. Wykrywane jako Android.Fakeyouwon, malware sprawdza adres IP urządzenia, by zidentyfikować lokalizację i dostarczyć dostosowane oszustwo.

Badania wykazały, że malware ten ma przygotowaną sporą bazę reklam, wliczając w to liczne fałszywe kupony z lokalnych sieci sklepów. Analiza przeprowadzona w Singapurze wykazała, że oszuści oferują jeden z trzech prezentów użytkownikom Androida:

  • Bon do sklepów sieci Fair Price bądź Giant o wartości $1000;
  • konsole do gier;
  • zestawy mobilne.

By potwierdzić odbiór nagrody, prosi się ludzi o wypełnienie ankiety. Następnie, po wypełnieniu kwestionariusza, zostaniesz poproszony o informacje kontaktowe, takie jak imię i nazwisko, adres email lub numer telefonu. Przekazanie ich nie przyniesie Ci jednak wymarzonej nagrody.

Malware Fakeyouwon może udawać prawdziwą aplikację

Infiltracja mobilnej wersji “Gratulacje, wygrałeś” bądź Fakeyouwon mało się różni od komputerowej wersji cyberzagrożenia. Zazwyczaj przychodzi ono jako typowa aplikacja. Co ciekawe, aplikacje te zwykle nie pytają o masę pozwoleń, by nie wzbudzić podejrzenia u użytkowników.

Badacze ostrzegają jednak, że może to być nowa era oszustw mobilnych. Malware to może być aktualizowane, by z czasem znaleźć sposób na nadanie „praw administracyjnych” urządzenia.

Dlatego też chcemy przypomnieć użytkownikom, by nie pobierać aplikacji z zewnętrznych źródeł i ograniczyć się do Sklepu Google. Nie oferuje on co prawda stuprocentowej ochrony, lecz jeśli sprawdzasz informacje o aplikacji przed jej instalację, szanse na infekcję Fakeyouwon'em bądź innym mobilnym malware są zdecydowanie niższe.

Dodatkowo, jeśli natrafisz na reklamę informującą o wygraniu nagrody, nie ciesz się zbytnio. Pamiętaj, nikt nie da Ci telefonu bądź ogromnych bonów do sklepów całkowicie za darmo. Oszuści pytają się o dane osobiste w celu popełniania kolejnych przestępstw – ty możesz co najwyżej otrzymać wyższą cenę rachunku telefonicznego bądź poważniejsze problemy z prywatnością.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj