Lecznica w Michigan odmawia zapłaty okupu - wszystkie dane zostają usunięte

Atak ransomware na klinikę w Michigan: wszystkie dane pacjentów, w tym terminarze przyjęć, zostają utracone

Znajdująca się w Michigan klinika Brookside ENT and Hearing Center została zaatakowana przez niezidentyfikowany ransomware, a następnie zażądano od nich zapłaty 6500 dolarów w zamian za odzyskanie plików. Rada nadzorcza kliniki zdecydowała się jednak nie ufać przestępcom i odmówiła zapłaty. Teraz, klinika musi odbudować bazę danych, która została całkowicie wyczyszczona przez atakujących.

Gdy wszelkie dane, wliczają w to informacje o pacjentach, szczegóły płatności, a nawet terminarz wizyt, zostały usunięte z systemu, Dr. Willian Scalf oraz jego wspólnik Dr. John Bizon zdecydowali nie płacić okupu, ponieważ nie było żadnej gwarancji odzyskania pliku i udać się na przyspieszoną emeryturę.

W rezultacie, doktorzy zdecydowali się zamknąć klinikę 30 kwietnia, w międzyczasie polecając ludziom inne kliniki. Odbudowa bazy od zera była jedynym sposobem na kontynuację działania – Scalf i Bizon zdecydowali się na zakończenie działalności.

Utrata danych powoduje dewastację wśród pacjentów

Ann Ouellette, mama trzynastoletniej dziewczynki, była w szoku po usłyszeniu informacji o ataku. Po usunięciu danych medycznych, matka będzie musiała zacząć od nowa ustalać wizyty swojemu dziecku.

Dziewczynka miała przybyć na kontrolę po infekcji, która nastąpiła krótko po operacji. Biuro oferuje inne instytucje – ze względu na brak danych, nie wiadomo dokładnie co się wydarzyło podczas operacji. Dodatkowo, będą musiały zostać powtórzone testy słuchu dziewczynki.

Ann Oullette powiedziała:

Co mam zrobić teraz? Ona jest świeżo po operacji, kto będzie kontynuował opiekę medyczną?

Jak zwykle, do zbadania sprawy zostało wezwane FBI, lecz żadne szczególne wyniki nie zostały jednak publicznie ujawnione. Według dr Bizona, jego biuro w Battle Creek's Brookside Medical Center było jedyną ofiarą ataku. Nie ma informacji na temat określonego rodzaju wirusa bądź innych szczegółów.

Czy zapłata okupu jest jedynym wyjściem w wypadku ataku kryptowirusa?

Zapłata okupu nie zawsze jest najlepszą opcją – jest wiele przypadków, w których przedsiębiorstwa nie otrzymują nic po zapłacie. Chociaż istnieją przypadki, w których firma otrzymała pliki po zapłacie okupu, nie jest to częsta praktyka.

W tym wypadku, dwaj już emerytowani doktorzy zdecydowali się nie odzyskiwać ważnej bazy danych poprzez zapłatę 6500 dolarów i zamiast tego zakończyli działalność. Eksperci zalecają także trzymać się z dala od płacenia – cyberprzestępcom nie można ufać. Jeśli jednak zapłata okupu jest jedynym rozwiązaniem zdolnym uratować życia pacjentów, odzyskanie danych może stać się priorytetem, a wszystkie sposoby na to – akceptowalne.

Według najnowszych tendencji, gdy prawa człowieka schodzą na drugi plan z powodu przesadzonych raportów na temat epidemii, niewiele się mówi o wirusach komputerowych. Firmy także powinny zadbać o swoje dane i podejmować kolejne kroki zapobiegawcze przeciwko atakom malware.

Wygląda na to, że sektor zdrowotny jest niezwykle popularny wśród twórców ransomware. Według najnowszych analiz, 45% wszystkich przypadków ransomware w 2017 miało miejsce właśnie w tym sektorze. W 2018 roku, ten sektor zmagał się z podobną liczbą kryptowirusów.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj