Fappening 2018: Nagie zdjęcia Charissy Thompson wyciekły na wskutek ataku na iCloud

Dziennikarka sportowa Charissa Thompson potwierdza, że jej nagie zdjęcia zostały skradzione podczas ostatniej awarii iCloud

W czwartek Charissa Thompson, 35-letnia dziennikarka sportowa w telewizji Fox, potwierdziła informację o kradzieży jej prywatnych zdjęć (w tym zawierających nagość) z usługi iCloud. Po ataku przestępcy załadowali zdjęcie na stronę wcześniej wykorzystywaną do publikacji nagich zdjęć innych celebrytów.

Urządzenia Apple'a automatycznie umieszcza zdjęcia w chmurze do celów kopii zapasowej. Nawet jeśli ludzie mogą wyłączyć tą funkcję, wiele osób korzysta z niej, by uniknąć utraty danych. Przechwytując dane logowania, cyberprzestępcy mogą jednak dostać się do informacji przechowywanych w iCloud.

Charissa Thompson jest pierwszą ofiarą skandalu Fappening 2018 (znanego także jako Celebgate). Istnieje ponad 100 nnych celebrytów, którzy zostali zaatakowani w taki sposób jak dziennikarka – między innymi Jennifer Lawrence, Kate Upton, Kirsten Dunst, Mary Elizabeth Winstead czy Miley Cyrus.

Na chwilę obecną nie ma żadnej informacji na temat, jak przestępcy zdołali złamać usługę chmury. Eksperci domyślają się, że hakerzy stworzyli fałszywą stronę do logowania iCloud, z wyglądu łudząco podobną do oryginału. Gdy ofiara wprowadziła dane logowania, te zostały zaś wysłane hakerom, a następnie wykorzystane do ataku na chmurę.

Prawnik C.Thompson zdołał zdjąć nagie zdjęcia z sieci

Charissa skorzystała z firmy prawniczej Lavely & Singer, w celu wsparcia przy usunięciu fotografii ze strony. Jej prawnik, Andrew Brettler, ogłosił:

Współpracujemy [z prawnikami dystryktu Los Angeles] bezpośrednio. Myślę że pojmanie osoby lub osób odpowiedzialnych z ten czyn jest konieczne, ponieważ jest to obleśna inwazja na prawa mojej klientki do prywatności.

Na szczęście, zdołał on wydostać zdjęcie z pierwszych stron, które je opublikowały. Charissa jednak chce złapać cyberprzestępców i wykorzystać wszelkie środki w celu doprowadzenia ich przed wymiar sprawiedliwości. Wiemy już, że w biurze prawnika dystryktu Los Angeles znalazło się już odpowiednie wezwanie.

Zdjęcia zostały opublikowane bez autoryzacji naszego klienta oraz jego zgody, a także naruszając jego prywatność, jak również naruszając prawa autorskie Stanów Zjednoczonych,” dodał prawnik.

FBI złapało 4 osoby odpowiedzialne za Fappening w 20014 roku

Według wiadomości, FBI złapało cztery osoby podejrzane o kradzież i publikację prywatnych zdjęć celebrytów. Jedną z nich jest George Garofano (26), karny już za nieautoryzowane korzystanie z komputera. Zaprzecza on jednak publikacji zdjęć w sieci.

Innymi pochwyconymi przestępcami są Ryan Collins (36), Edward Majerczyk (29) i Emilio Herrera (32). Wszyscy zostali skazani na 9-18 miesięcy w więzieniu federalnym bądź też oczekują na wyrok.

Eksperci mówią, że atakujący wtedy skorzystali z phishingu, zebrali w taki sposób dane logowania ponad 250 kont, a następnie zhakowali konta Apple iCloud. Wykorzystane wiadomości były łudząco podobne do wiadomości z Departamentu Bezpieczeństwa Apple – miało to na celu przekonać ludzi do podania ich danych osobowych. Po ataku, G. Garofano sprzedał zebrane zdjęcia, loginy i hasła innym osobom.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Analityk oprogramowania malware...

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj