Co zrobić, jeśli Twój komputer wydobywa po cichu kryptowalutę?

Ukryte wydobywanie kryptowalut może znacznie obniżyć wydajność twojego komputera

Istnieje wiele rożnych kryptowalut takich, jak Bitcoin, Litecoin, Monero, its. Wszystkie z nich są ciągami danych wykorzystywanych jako środek płatniczy. Zdobycie tej wirtualnej waluty wymaga jednak sporej liczby zasobów komputera.

Kiedy Twój komputer *legalnie, lub w ukryciu) wydobywa kryptowalutę, wykorzystuje dużo mocy komputera – zmusza to system do stałej pracy w wysokiej temperaturze. W rezultacie, możesz zauwazyć obniżenie wydajności komputera.

Po jakimś czasie programy mogą zacząć się psuć, a ich uruchomienie może się wydłużać. W podobny sposób i zasoby komputera będą się zużywać z powodu wydobywania kryptowaluty, a Ty nie będziesz z tego czerpać korzyści.

Jeśli nie jesteś pewien, czy posiadasz malware wydobywające kryptowalutę w systemie, istnieje kilka sposobów na ich wykrycie. Zalecamy Ci jednak zaopatrzyć się w profesjonalny program ochronny, który sprawdzi to za Ciebie.

Sposoby wykrycia procesów wydobywających cyfrową walutę

Zacznij poszukiwania od analizy zużycia komputera. Użytkownicy Windowsa powinni otworzyć Menedżera Zadań – zarządzanie zasobami w Macu nosi zaś nazwę Monitora Aktywności.

Nawet jeśli ciężko wiedzieć, jaka część zasobów komputera jest zazwyczaj wykorzystywana, nagłe skoki tej wartości mogą wskazywać na problem. Jeśli jakaś strona wymaga sporej liczby zasobów, wskazuje to na działanie złośliwego JavaScriptu.

Możesz spróbować zamknąć wszystko, a następnie sprawdzić menedżera zasobów. Jeśli komputer wciąż jest przeciążony, najpewniej w systemie znajduje się wydobywający kryptowalutę malware.

Jak powstrzymać komputer przed wydobywaniem kryptowaluty bez pozwolenia

Ponieważ istnieje ryzyko, że zasoby Twojego komputera są wykorzystywane przez niezaufane strony bądź zainfekowane reklamy, powinieneś skorzystać z profesjonalnego Adblockera. Powinien pomóc Ci powstrzymać złośliwe strony przed wydobywaniem kryptowaluty.

Dodatkowo, możesz po prostu zamknąć kartę, a zużycie procesora powinno spaść. Jest to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie – zalecamy podjąć efektywniejsze kroki, by chronić komputer w przyszłości.

Poza tym, w wypadku malware'ów wydobywających kryptowalutę, powinieneś znaleźć proces odpowiedzialny za nadużywanie zasobów w Menedżerze Zadań bądź Monitorze Aktywności oraz automatycznie go wyłączyć.

Jeśli pojawi się on ponownie i dalej wykorzystuje zasoby, powinieneś skontaktować się ze znajomym informatykiem bądź zakupić potężny program antywirusowy, który oczyści system.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj