Antywirusy

stworzone przez Julie Splinters - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Antywirusy

Antiwirus to program komputerowy stworzony do znajdowania, rozpoznawania, eliminacji i zapobiegania cyberinfekjom. Programy należące do tej kategorii są tworzone od lat, stale dopasowując się do nowych wyzwań. Począwszy w późnych latach osiemdziesiątych, aplikacje te stały się nieodłącznym elementem milionów komputerów na całym świecie. Nawet teraz twórcy najbardziej rozbudowanych aplikacji walczących z wirusami muszą szybko reagować na niekończące się wydania nowych malware oraz unowocześnienia już istniejących infekcji.

By podać konkretne liczby, około 390 tysięcy potencjalnie groźnych programów pojawia się w sieci każdego dnia. Oczywiście ciężka praca profesjonalistów nie idzie na marne, gdyż użytkownicy mogą czuć się pewniej, jeśli chodzi o ochronę ich sprzętu, bezpieczeństwo ich plików oraz prywatności. Jednak sukces antywirusów dostarcza twórcom wirusów motywację do poszukiwania innyh sposobów na obejście ochrony. Ta cyberwojna, którą toczy oprogramowanie antywirusowe dla bezpieczeństwa naszzego sprzętu nie ma końca. Ponieważ mamy styczność z takimi programami na codzień, warto poznać je nieco bliżej: jak one działają, jakie istnieją rodzaje antywirusów, przed czym one chronią oraz jakie są ich słabości. 

Jakie są główne funkcje antywirusa?

Jak już wspomnieliśmy, głównymi zadaniami każdego programu walczącego z wirusami jest:

  1. detekcja malware
  2. usuwanie wirusów
  3. ochrona systemu

By być w stanie wykryć złośliwy plik lub program, oprogramowanie to musi być wyposażone w potężny system skanowania, który mógłby wykryć potencjalnie groźne tendencje w określonych folderach lub plikach. Oczywiście nawet najlepszy antywirus będzie bezużyteczny bez odpowiedniej bazy wirusów. Reguarne jej aktualizacje są bardzo ważne, jeśli chcemy by antywirus działał z pełną mocą. Na szczęście, większość antywirusów pozwala na planowanie aktualizacji – jest to kolejna rzecz, o której nie trzeba pamiętać. Tak samo można zaplanować skan systemu. Możesz dopasować częstotliwość oraz cel tych skanów w zależności od potrzeb. Znaczy to, że możesz wybrać, czy skan ma dotyczyć całego systemu, czy ma skupić się na okreslonym dysku, napędzie zewnętrznym itd.

Jeśli chodzi o eliminację wykrytych infekcji, większość programów automatycznie radzi sobie z tą sytuacją. Inne narzędzia mogą pozwolić Ci na kwarantannę plików przed podjęciem decyzji, czy chcesz się ich pozbyć, czy nie. Bez względu na sposób, większość programów pokaże wyniki skanu oraz zaoferuje ogólne statystyki stanu Twojego komputera, być mógł lepiej wywnioskować sytuację.

Chociaż znajdowanie i usuwanie wirusów to wazne aspekty dobrego programu antywirusowego, powodzenie funkcji zapobiegającej malware jest najpewniej pierwszą rzeczą, na którą użytkownicy zwracają uwagę przy wyborze programu broniącego ich komputery przed wirusami. Według uzytkowników, profesjonalny program antywirusowy powinien być w stanie zapewnić aktywną ochronę podczas przeglądania sieci, powstrzymać Cię przed wejściem na niebezpieczną stronę lub przed pobraniem złośliwego programu na komputer. Większość programów to robi – ważne jest wiedzieć, że jest wiele sposobów, na które te zabezpieczenia mogą być ominięte. Później zamienimy kilka słów na temat słabości oprogramowania antywirusowego.

Rodzaje antywirusów

Pojęcie „antywirus” to najpewniej najbardziej ogólna nazwa na oprogramowanie walczące z wirusami, włączająca w to rozmaite wyspecjalizowane oprogramowanie, takie jak:

Zwykle te programy lądują w parasolu pojęcia „antywirus” i zwykle są zintegrowane w coś, co nazywami „pakietem antywirusowym”. Jednak, bez względu na to że ich współpraca powinna poskutkować jednym potężnym narzędziem, „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Dużo lepiej jest posiadać kilka rodzajów oprogramowania przygotowanego do specyficznych zadań, niż polegać na jednym pakiecie zawierającym wszystko razem i, może, pomijającym niektóre funkcje.

Poza ochroną przeciw wirusom, istnieje też kilka innych opcji, jakie antywirusy oferują swoim użytkownikom:

  • Antywirus w chmurze

Ta nowoczesna technologia bazuje na wirtualnym oprogramowaniu, które jest instalowane na komputerze użytkownika i uruchamiane tylko, gdy istnieje dostęp do internetu. Główną zaletą takiego programu jest małe wymaganie miejsca i niemal zerowe obniżenie wydajności komputera – większość analizy jest przeprowdzana na zdalnym serwerze Co więcej, technologia ta pozwala na sprawdzenie danych przez kilka antywirusów oraz programów wykrywających malware, zwiększają szansę wykrycia i usuwania wirusów.

  • Skanowanie online

Skan online jest podobny do usługi antywirusa w chmurze, chociaż pracuje on bardziej jak regularny antywirus. Pozwala na skan komputerów o nieco niższych możliwościach, wybierając określone obszary lub cały sprzęt. Powinieneś być ostrożny, ponieważ istnieje też sporo fałszywych narzedzi antywirusowych oferujących skan komputera, a zamiast niego instalujących dodatkowe malware.

Słabości antywirusów oraz perspektywy na przyszłość

Jak już powiedzieliśmy w artykulu, oprogramowanie antywirusowe nie jest wszechmogące i często potrzebuje dodatkowych programów by być w stanie zapewnić bardziej wyszukaną ochronę. Zauważ, że żaden antywirus nie jest w stanie zapewnić 100% ochrony – nie powinno się więc w pełni polegać na tych narzędziach. Kolejnym problemem jest obniżanie wydajności sprzętu. To typowe, że wydajność systemu oraz sieci znacznie spada podczas skanowania, z powodu ogromnej liczby przetwarzanych informacji. W końcu, antywirus zajmuje dużo pamięci i miejsca na dysku, co może być kolejną przyczyną wolniejszej pracy komputer po instalacji tego narzędzia na dysku.

Podsumowując, antywirusy mogą być nie najpłynniejszym, ani nie najbardziej efektywnym mechanizmem obronnym, lecz mimo ich wad i niedoróbek są wciąż najlepszą ochroną, na jaką nas stać. Możemy mieć tylko nadzieję, że technologia walki z wirusami tylko się polepszy w przyszłości oraz, że będziemy mogli cieszyć się z dużo szybszym i lepiej walczącym z wirusami oprogramowaniem.

Najnowszy przegląd wirusów

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-10

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj