Czym jest aa.hta? Czy powinienem go usunąć?

aa.hta – problematyczny plik wykonywalny powiązany z aplikacją Amazon Assistant

aa.hta to plik wykonywalny blisko związany z pluginem przeglądarkowym Amazon Assistant. Chociaż jest to normalna aplikacja stworzona przez Amazona, jej podejrzana dystrybucja i agresywne reklamy przekierowujące użytkowników na niebezpieczne strony wzbudziły poważne wątpliwości odnośnie aplikacji. Korzystając z tego rozszerzenia istnieje ryzyko zostania zainfekowanym przez malware bądź przejęcia danych osobowych. Użytkownicy informują też, że nie mogą sobie poradzić z usunięciem pliku aa.hta programu Amazon Assistant – przycisk usuwania jest wyszarzony.

PODSUMOWANIE
Nazwa aa.hta
Rodzaj Adware/Aplikacja potencjalnie niepożądana
Powiązana z Amazon Assistant
Poziom zagrożenia Niski do średniego
Dystrybucja Bundling oprogramowania, podejrzane strony
Eliminacja Aby pozbyć się aa.hta, pobierz i zainstaluj FortectIntego, a następnie wykonaj pełny skan systemu

Choć aa.hta może się pojawić po pobraniu Amazon Assistanta z oficjalnych stron, nie jest to główny sposób, w jaki użytkownicy stykają się z tym plikiem w komputerze. Ofiary mówią, że zauważyły ten plik przeglądając Menedżer Zadań po aktualizacji MS Edge bądź też aktualizacji Javy z pomocą ustawień automatycznych. Ten sposób dystrybucji jest nazywany bundlingiem oprogramowania i jest często wykorzystywany przez twórców freeware (w tym wypadku Amazona).

Głównym problemem dotyczącym aa.hta jest spam przeglądarek Google Chrome, Internet Explorer, Safari, Mozilla Firefox i innych nieskończonymi reklamami, które mogą być wypełnione ofensywnymi treściami prowadzącymi ich ofiary na potencjalnie groźne strony internetowe. Użytkownicy mogą też zobaczyć zniżki, porównywarki cen i podobne reklamy – rzeczone oferty mogą jednak nie być prawdzie. Dodatkowo, aplikacja może zmieniać ustawienia przeglądarki bez zgody użytkownika.

Niektórzy ludzie mogą uwierzyć, że zostali zainfekowani wirusem Amazon Assistant aa.hta – aktywność tej niepożądanej aplikacji może wyglądać na skrajnie złośliwą. Przykładowo, w niektórych wypadkach, użytkownicy mogą zobaczyć masę okienek reklamowych tuż po starcie komputera, które aktywują się ponownie co 10-30 sekund, a w konsekwencji kmputer fiary kończy zapełniony pustymi okienkami wskazującymi na adres aplikacji:

C:\Program Files (x86)\Amazon\Amazon Assistant\aa.hta. 

Proces ten trwa w nieskończoność; nie dziwi więc, że użytkownicy szukają sposobów na usunięcie aa.hta. Aplikacja ta nie jest jednak wirusem – oprogramowanie ochronne jej nie wykryje. Możesz jednak odinstalować ten program ręcznie i pozbyć się wszystkich problemów. Jak tego dokonać, dowiesz się na końcu artykułu.

Pojawienie się aa.hta w Menedżerze Zadań może też wskazywać na poważną infekcję malware. Wirusy – szczególnie trojany – są znane z podszywania się pod inne aplikacje, by zostać niewykrywalnym. Powinieneś się obawiać w szczególności spotkania kilku działających procesów aa.hta. Bez względu na objawy, powinieneś przeskanować komputer z pomocą FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner bądź Malwarebytes i upewnić się, że żaden złośliwy program nie zanieczyszcza Ci komputera.

Niechciane aplikacje dostają się do komputera bez zgody użytkowników

Większość użytkowników narzekających na modyfikację przeglądarki i system mówi, że nigdy nie instalowali dodatkowych aplikacji. Nie dziwi to – większość niepożądanych aplikacji dostaje się do urządzeń jako dodatkowe komponenty bundli oprogramowania. Metoda ta pozwala aplikacjom freeware i shareware na umieszczania niepożądanych aplikacji na urządzeniach użytkowników i zarobek z każdej instalacji.

By tego uniknąć powinieneś zwracać więcej uwagi na to, co pobierasz i instalujesz z sieci. Kluczem jest nie śpieszyć się z instalacją nowego programu i wybór instalacji Zaawansowanej lub Własnej. W taki sposób będziesz w stanie pozbyć się dodatkowych komponentów zanim instalacja się ukończy. Mimo zaleceń instalatora, nie wybieraj instalacji Szybkiej bądź Standardowej.

Specjaliście zalecają też użytkownikom nie otwierać bezmyślnie spamu ani nie przeglądać stron z podejrzanymi treściami – wliczając w to strony pornograficzne, hazardowe, dzielące się plikami i inne

Bezpiecznie usuń aa.hta

Jeśli plik aa.hta jest wirusem (pamiętaj – wirus może być ciężki do rozpoznania), zalecamy pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację – FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Programy te mogą znaleźć i wyeliminować nawet najbardziej uparte infekcje malware. Co więcej, proces ten trwa tylko kilka minut. Dodatkowo, jeśli wirus aa.hta przeszkadzał Ci od jakiegoś czasu, istnieje ryzyko, że zainfekowałeś swój komputer innymi aplikacjami.

Bez względu na to, możesz także usunąć aa.hta ręcznie. Prosty poradnik znajdziesz w instrukcji usuwania wirusa Amazo Assistant

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Software
Porównaj