Usuń wirusa KeRanger

Instrukcja usuwania wirusa KeRanger

Czym jest Wirus KeRanger?

KeRanger virus – pierwszy program ransomware do systemu OS X

KeRanger jest dosc zlosliwym iwrusem, ktory moze infekowac systemy Apple OS X. Nalezy wspomniec ze to cyber zagrozenie jest nie pierwszym ktore moze infekowac tego typu systemu, wiadomo ze nalezy zaczac podchodzic sceptycznie do duzej odpornosci systemu OS na wirusy. Podobnie jak inne zagrozenia ktore zostaly zaprojektowane do zaszyfrowania plikow s systemie Windows (Cryptowall virus, CryptoWall 3.0, Locky, TeslaCrypt i inne), to oprogramowanie KeRanger ransomware jest zdolne do wykrywania najbardziej potrzebnych uzytkownikowi plikow i szyfrowania ich. Nie ma znaczenia to ze wirus pojawil sie dopiero 4 marca 2016roku, powszechnie uznaje sie ze ze istnieja setki uzytkownikow ktorzy juz zostali przez niego zarazeni.

KeRanger jest wirusem, który rozpowszechnia się inną drogą niz wiekszosc wirusow ransomware. W nawiazaniu do najnowszych wiadomosci, ludzie zostali zainfekowani poprzez najnowsza aktualizacje oprogramowania Transmission software, ktora naleza do popularnej aplikacji BitTorrent. Jednakze nie ma zadnej gwarancji na to ze program nie zacznie infekowac uzytkownikow systemu Mac poprzez wiadomosci spam podobnie jak reszta zagrozen ransomware. Jezeli zostaniesz zainfekowany wirusem KeRanger, to za pewne nie zauwazysz tego po 3 dniach. Dopiero po tym czasie wirus bedzie w stanie nawiazac kontrole z sieci Tor. Jak tylko program sprawdzi wazne pliki dla ofiary to zaczyna je szyfrowac z pomoca algorytmu 2048-bit RSA. W rezultacie ludzie maja wielkie grzywny do zaplacenia. Najczesciej wirus informuje izytkownika o zaszyfrowaniu jego plikow i mowi ze jedyna droga prowadzaca do ich odsyfrowania bedzie zaplacenie grzywny w wysokosci 1Btc czyli 400$. Jezeli widzisz tego typu komunikaty na swoim pulpicie to powinienes rozlaczyc swoj komputer od internetu ze wzgledu na mozliwosc zaszyfrowania danych. Oczywiscie kolejnym krokiem powinno byc usuniecie KeRanger z systemu.

Nie polecamy ci zaplacenia tego rodzju grzywny poniewaz hakerzy sa zdolni do wymyslania coraz to nowszych wirusow kazdego dnia. Oprocz tego nigdy nie mozesz byc pewien ze dokonanie oplaty pomoze ci odzyskac pliki. Wyglada na to ze klucz do odszyfrowania twoich plikow jest nic nie warty poniewaz nie bedziesz w stanie odzyskac zaszyfrowanych plikow. Jezeli zostales zainfekowany przez KeRanger to pierwsza rzecza jaka powinienes zrobic jest odlaczyc swoj komputer od internetu celem ochrony przed strata danych, ktore nie zostaly jeszcze zainfekowany. Kolejnym krokiem powinno byc usuniecie KeRanger. Do tego celu mozesz skorzystac z Webroot SecureAnywhere AntiVirus. Jezeli odkryjesz podobne oprogramowanie ransomware, tyle ze w systemie Windows to dobrze byloby jezeli skorzystasz z FortectIntego. Jednakze pamietaj o tym ze usuwanie tego typu oprogramowania niestety nie przywroci twoich plikow, i nadal pozostana zablokowane. Mozesz odzyskac swoje pliki tylko i wylacznie jezeli wczesniej zrobiles kopie zapasowa na dysku zewnetrznym.

W jaki sposob jest rozpowszechniany ten wirus?

Ciagle wiemy stanowczo za malo o dystrybucji tego typu wirusa ransomware. Jednakze powszechnie wiadomo ze najnowsza aktualizacja oprogramowania dla Transmission jest wykorzystywana do rozpowszechniania oprogramowania ransomware. Wysoce wierzymy w to ze ta aktualizacja zostala naprawiona zaraz po tym jak okazalo sie ze cos jest nie tak, jednakze nigdy nie mozna byc tego pewnym. Tak wiec nalezy uwazac poniewaz nie ma absolutnie zadnych gwarancjo odnisnie tego ze popularny program freeware bedzie bezpieczny. Celem ochrony swojego komputera powinienes korzystac tylko z oficjalnych zrodel podczas instalacji programow na swoim urzadzeniu a dodatkowo pamietac o aktualizacji swojego oprogramowania celme ochrony przed przenikaniem zlosliwych plikow. Pamietaj o tym ze nigdy nie mozesz byc pewien czy hakerzy nie przygotowali jeszcze innego dzialania i scenariusza gdybys jednak pozwolil im zainfekowac swoj komputer oprogramowaniem KeRanger. Jego usuniecie z pewnoscia nie pomoze ci odzyskac swoich likow.

W jaki sposób mogę usunąć wirusa KeRanger z mojego komputera?

Wlasciwie to nie mozna usunac oprogramowania KeRanger z twojego komputera bez straty danych, powinienes pomyslec o usuaniu wirusa razem z jego komponentami celem pozostawienia waznych dla siebie danych. Dodatkowo niemalze kazde cyberzagrozenie moze byc wykorzystane do infekowania komputera korzystajac z dodatkowego oprogramowania malware w przyszlosci, tak wiec powinienes czym predzej usunac podejrzane pliki. W tym celu mozesz skorzystac ze sprawdzonego narzedzia takiego jak Webroot SecureAnywhere AntiVirus lub innego, ktore wspolpracuje z systemem Mac OS X. Jezeli wirus przeniknal do twojego systemu Windows OS to mozesz skorzystac z FortectIntego. Na koncu jezeli twoj wirus blokuje dzialanie antywirusa i nie mozesz nic zrobic to powinienes skorzystac z instrukcji ponizej celem zapewnienia skutecznego usuwania KeRanger.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa KeRanger

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń KeRanger korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem KeRanger. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie KeRanger

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed KeRanger i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach