Jak wyłączyć makra w systemie Windows i Mac OS X?

Jak wyłączyć makra w systemie Windows i Mac OS X?

Ransomware jest zdecydowanie jedną z najbardziej przerażających cybernetycznych infekcji. Ich ataki mogą być bardzo destrukcyjne i powodować utratę danych, publiczne narażenie na dane poufne lub straty finansowe, a to tylko killka przykładów.

Według danych statystycznych, w ciągu 2017 roku, blisko 50 procent organizacji zostało skierowanych na jakąś formę wirusa blokującego pliki, nie wspominając o milionach zainfekowanych komputerów w domu. Dlatego eksperci ds. Bezpieczeństwa w sieci zachęcają instytucje i prywatnych użytkowników do podjęcia odpowiednich środków ostrożności w celu zabezpieczenia ich danych i zapobiegania potencjalnym atakom.

Tworzenie kopii zapasowych danych jest niewątpliwie najbardziej gwarantowanym sposobem na zachowanie cennych informacji i zapewnienie ich łatwego odzyskania po pewnych nieoczekiwanych naruszeniach. Ale co z zapobieganiem przed ransomware? Czy rzeczywiście można walczyć z takimi wirusami?

Niestety, nie ma w 100% skutecznych przepisów, które umożliwiłyby nam pełną aktywność w internecie, i jednocześnie mieć pewność co do naszego bezpieczeństwa. Niemniej jednak, można zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko ataku ransomware. Nie trzeba dodawać, że należy zawsze aktualizować oprogramowanie i system operacyjny i uzyskać oprogramowanie zabezpieczające przed wirusami, zapewniające wsparcie w czasie rzeczywistym.

Choć większość użytkowników zajmuje się wspomnianymi wcześniej krokami, niektórzy zapominają, że 59% ransomware rozprzestrzenia się za pośrednictwem załączników wiadomości e-mail, które zawierają zainfekowane dokumenty Word przeznaczone do wykonywania ataków opartych o makra.

Makra to funkcja umożliwiająca automatyzację różnych zadań za pomocą szeregu z góry określonych poleceń. Niestety, hakerzy dostosowują ten skrypt do wprowadzania złośliwego oprogramowania na wybranych komputerach. Większość ransomware nie będzie mogło się uruchamić, dopóki Makra nie są włączone; dlatego zaleca się domyślnie wyłączenie tych funkcji.

Pamiętaj, że system OS X także udostępnia tę funkcję, więc jeśli jesteś użytkownikiem komputerów Mac, nie zapomnij też wyłączyć jej na swoim urządzeniu! Poniżej dowiesz się, jak wyłączyć makra w systemie Windows i Mac OS X.

Wyłączanie Makra w systemie Windows:

 1. Otwórz dokument Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint itp.) I przejdź do karty Plik;
 2. Po wyświetleniu rozwijanego menu, wybierz Opcje; Disable Macros on Windows. Step 2
 3. Odnajdź Centrum Zaufania i kliknij na nie. Teraz kliknij przycisk Ustawienia Centrum zaufania …;Disable Macros on Windows. Step 3
 4. Otwórz Ustawienia Makr, a następnie wybierz jedną z dwóch górnych opcji Wyłącz wszystkie opcje makra. Kliknij przycisk OK, aby zapisać zmiany;
  Disable Macros on Windows. Step 4
 5. Zrestartuj swój komputer.

Wyłączanie makra w systemie Mac OS X:

W wersjach systemu Mac OS X począwszy od roku 2016 i nowszych, Makro jest domyślnie wyłączone, więc nie musisz się zamartwiać jego wyłączeniem. Niemniej jednak nadal można sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, wykonując te czynności:

 1. Otwórz dokument Microsoft Office na twoim Mac;
 2. Kliknij tytuł aplikacji (przykładowo Word), który pojawi się na pasku menu powyżej, obok ikony Apple. Po wyświetleniu rozwijanego menu przejdź do Preferencji;Disable Macros on Mac OS X. Step 1
 3. Gdy pojawi się nowe okno, przejdź do Ustawień osobistych i wybierz Zabezpieczenia i Prywatność;Disable Macros on Mac OS X. Step 2
 4. W nowym oknie upewnij się, że pole wyboru Ostrzeżenie przed otwarciem pliku zawierającego makra jest zaznaczone;
  Disable Macros on Mac OS X. Step 3

Mamy nadzieję, że te instrukcje pomogą ci dodać tę bardzo potrzebną dodatkową warstwę ochronną do urządzenia i zmniejszyć ryzyko wniknięcia ransomware do systemu.

O autorze
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Gabriel E. Hall bada malware z pasji i pracuje z UsuńWirusa od ponad dekady.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj