Usuń wirusa CrySiS (zaaktualizowano, cze 2016) - Poradnik usuwania wirusów

Instrukcja usuwania wirusa CrySiS

Czym jest Wirus CrySiS ransomware?

Czym jest wirus CrySiS i jakie niebezpieczeństwa może generować?

CrySiS wirus jest kolejnym oprogramowaniem ransomware, ktore zostalo stworzone przez cyber przestepcow na poczatku 2016 roku. Podobnie jak wiele innych wirusow nalezy do kategorii oprogramowania ransomware. Moze ono zaszyfrowac twoje pliki o zaszyfrowac twoje pliki muzyczne, dokumenty biznesowe jak i dokumenty i inne podobne dane. Dla tych, którzy sa gotowi zrobic cokolwiek aby odzyskac swoje pliki cyber przestepcy oferuja narzedzie zwane CrySis ransomware decryptor – czyli po prostu narzedzie do deszyfrowania zainfekowanych plikow. Oczywiscie jest to platny program ktory nie daje ci zadnej gwarancji odnosnie skutecznosci dzialania. Oprocz tego nigdy nie mozesz byc pewny czy program nie jest przepelniony dodatkowym oprogramowaniem malware, tak wiec nie polecamy ci zakupienia tego typu oprogramowania. Jezeli masz do czynienia z tego typu zagrozeniem wlasnie terazz powinienes wiedziec ze mozesz zawsze prywrocic swoje pliki o ile posiadasz ich kopie zapasowa. Dodatkowo mozesz zawsze skorzystac z oprogramowania R-studio, Recuva lub tez Photorec zamiast oprogramowania CrySis celem odszyfrowania swoich plikow. Celem usuniecia zainfekowanych plikow z twojego komputera polecamy ci skorzystanie z oprogramowania takiego jak FortectIntego.

Zaraz po prezentacji tego oprogramowania niemalze pol roku temu, Crysis zaczal wyjatkowo szybko rozpowszechniac sie na komputerach wielu uzytkownikow. Jak tylko uda mu sie przeniknac do twojego systemu i zablokowac dane na nim zgromadzone to rozpoczyna wolanie o zaplate pewnej sumy pieniedzy wzamian za prywatny kod do ich odzyskania. Niestety ofiary najczesciej sa w dosc duzej desperacji i decyduja sie na tego typu krok. Jak juz powiedzielismy, powinienes raczej podjac kroki zwiazane z usuwaniem tego typu oprogramowania zamiast trzymac tego typu oprogramowanie na swoim komputerze, jest to jedyny sposob na skuteczna walke z tego typu oprogramowaniem.

Wiadomość dotyczaca grzywny za tego typu niebezpiecznego programu jest najczesciej wyswietlana w takiej formie:

Attention! Your computer was attacked by virus-encoder.
All your files are encrypted cryptographically strong, without the original key recover is impossible! To get the decoder and the original key, you need to write us at the email: dalailama2015@protonmail.ch with subject “encryption” stating your id.
Write in the case, do not waste your and our time on empty threats.
Responses to letters only appropriate people are not adequate to ignore.
P.S. only in case you do not receive a response from the first email address within 48 hours please use this alternative email goldman0@india.com.

To ile ofiara tego typu oprogramowania musi zaplacic ciagle jest swego rodzaju tajemnica, co oznacza ze ofiara musi podjac kontakt z cyber przestepcami samodzielnie. Jezeli widzisz tego typu komunikat nie spiesz sie. Pomysl o tym co sie moglo stac, pomysl czy chcesz wspierac dzialania hakerow w tworzeniu wiekszej ilosci zlosliwych programow takich jak CrySiS? Jezeli udalo ci sie uciec od tego wirusa to nie oznacza ze program nie zaatakuje cie w przyszlosci. Dlatego tez polecamy ci usuniecie wirusa CrySiS z zainfekowane komputera bez nawet chwili zastanowienia.

W jaki sposób mogę chronić mój komputer przed tego typu oprogramowaniem ransomware?

Wirus CrySiS, podobnie jak wiekszosc wirusow ransomware jest w stanie zainfekowac system. Najczesciej przenika do twojego komputera w formie zalacznika do wiadomosci email dotyczacego aktualizacji oprogramowania, z pewnoscia zaraz po pobraniu rozpocznie skanowanie twojego komputera ktore beda zaszyfrowane z pomoca skryptu RSA oraz AES-128. Zaraz po zaszyfrowaniu pliki nie beda dostepne dla uzytkownika. Niestety ofiary dosc rzadko widza zagrozenie dopiero na tym poziomie gdzie juz nie ma co zrobic z komputerem. CrySiS moze pozostawic na komputerze pliki takie jak Help_Decrypt_FILES.BMP, Help_Decrypt_FILES.HTM, Help_Decrypt_FILES.TXT a takze dokumenty na twoim komputerze ktore dostarcza cyber przestepcom wiecej informacji na temat procesu usuwania oprogramowania.

Zawsze latwiej jest chronic sie przed tego typu atakami niz radzic sobie z konsekwencjami tego typu dzialan. Nasi eksperci do spraw bezpieczenstwa polecaja powierzenie ochrony komputera poprzez dzialanie sprawnego antywirusa. Wazne jest takze jego biezace aktualizowanie u pewnienie sie ze jego ochrona jest calodobowa – wtedy kiedy tylko twoj komputer jest wlaczony. Po drugie nalezy zwrocic uwage na sprawnie dzialajacy firewall, ktory takze moze byc przydatny jezeli chodzi o zatrzymanie cyber przestepcow. Dodatkowo nie powinienes zapominac o aktualizacjach systemu, a takze o ostatnim punkcie – WLASNA ROZWAGA. Powinienes unikac podejrzanych witryn i niesprawdzonych zrodel, unikac nieznanych programow na swoim komputerze. Powinienes zawsze sprawdzac aktualizacje oprogramowania na oficjalnej witrynie, jest to zdecydowanie lepsze rozwiazanie niz pobierac oprogramowanie z losowych stron o niesprawdzonej historii.

Sposoby usuwania oprogramowania CrySiS:

Niezaleznie od tego co doswiadczyles w zakresie usuwania wirusow, wirus CrySis powinien byc brany przez ciebie na powaznie. WIrusy ransomware dosc czesto znane sa z tego ze wymagaja narzedzi antywirusowych do ich usuneicia, tak wiec jezeli planujesz usuniecie oprogramowania CrySiS to powinienes byc przygotowany na rozne problemy. Nasz zespol przygotowal instrukcje ktora moze ci pomoc ze zwalczeniem tego wirusa i zainicjowaniem pelnego skanu systemu. Jednakze zanim wlaczysz skan systemu upewnij sie ze twoj program antywirusowy zostal zaaktualizowany do najwyzszej wersji. W przeciwnym razie oprogramowanie moze nie byc w stanie wykryc i usunac pliku CrySiS z twojego systemu, tak wiec wirus moze narazic cie na wiecej zagrozen w przyszlosci.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa CrySiS

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń CrySiS korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem CrySiS. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie CrySiS

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed CrySiS i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach