Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Usuń wirusa Arrow (Poradnik usuwania) - Ostatnia aktualizacja, Sty 2021

stworzone przez Lucia Danes - - | Rodzaj: Ransomware

Arrow – nowy ransomware z grupy Dharma

Przedstawienie wirusa ransomware Arrow

Arrow jest jedną z odmian ransomware’a Dharma, która pojawiła się w marcu 2018 roku. Malware stosuje szyfr AES i dodaje rozszerzenie .arrow do zablokowanych danych, by następnie wyłudzać pieniądze od użytkowników. Instrukcje dotyczące zapłaty okupu są dostarczane w żądaniu pobieranym od razu po udanym szyfrowaniu.

Nazwa Ransomware Arrow
Rodzina Dharma
Wykorzystywane rozszerzenia .id-[losowe-znaki].[vauvau@cock.li].arrow, [badfail@qq.com].arrow, .marat20.cock.li].arrow
Adres mailowy vauvau@cock.li
Dystrybucja Spam, zainfekowane załączniki nielegalne oprogramowanie
Dekrypter Dharma Decryptor

Wirus Arrow zazwyczaj rozpowszechnia się poprzez złośliwy spam zawierający spreparowany załącznik. Gdy ofiara otwiera dokument, jego złośliwa zawartość jest pozostawiana i uruchamiana w systemie. Malware ten natychmiastowo zaczyna modyfikować system:

 • Przydziela prawa administratora określonym plikom systemowym i procesom,
 • Modyfikuje i tworzy nowe wpisy Rejestru,
 • Usuwa ukryte kopie plików.

Wszystkie te zmiany pozwalają Arrow’owi na ulokowanie się w komputerze oraz uruchamianie wraz ze startem systemu. największym problemem jest jednak możliwość usuwania ukrytych kopii plików, które są niezwykle ważne w procesie odzyskiwania danych. Czasem jednak ransomware nie daje rady ich usunąć – wtedy odzyskanie danych jest możliwe z pomocą trzecich programów.

Arrow atakuje większość popularnych rodzajów plików, w tym dokumenty obrazki, audio, wideo i inne. Ten kryptowirus dodaje rozbudowany sufiks do zaatakowanych plików zawierające adres mailowy, ID ofiary oraz unikalne rozszerzenie. Po zaszyfrowaniu pliku, jest on zablokowany rozszerzeniem .id-[losowe-znaki].[vauvau@cock.li].arrow, [badfail@qq.com].arrow lub .marat20.cock.li].arrow.

Ofiary mają za zadanie skontaktować się z twórcami Arrow poprzez adres vauvau@cock.li. Specjaliści nie zalecają jednak tego robić – kontaktowanie się z przestępcami i słuchanie się ich instrukcji może prowadzić do utraty pieniędzy. Nikt nie może zagwarantować, że posiadają oni użyteczny dekryptor bądź, że pozwolą Ci na użycie go po otrzymaniu zapłaty.

Pamiętaj też, że niektóre odmiany Dharmy są możliwe do rozszyfrowania. Dlatego powinieneś usunąć Arrow’a i sprobować dekryptera. Może być on zaktualizowany, by pomóc ofiarom wirusa w odzyskaniu utraconych plików. Dodatkowo, możesz spróbować innych programów, jeśli nie posiadasz kopii zapasowych ważnych plików.

Zanim jednak przejdziesz do odzyskiwania danych, musisz wyczyścić komputer. By usunąć Arrow, będziesz potrzebować programu do usuwania malware. Zalecamy skorzystać z ReimageIntego – możesz jednak skorzystać z każdego zaufanego programu tego typu.

Obrazek przedstawiający ransomware'a ArrowArrow jest kolejną wersją ransomware'a Dharma.

Nie śpiesz się z otwieraniem załączników, by uniknąć ataku ransomware

Złośliwe załączniki w wiadomościach typu spam są główny sposobem rozpowszechniania wirusów szyfrujących pliki. Ransomware zwykle rozpowszechnia się jako spreparowany plik Word, PDF lub ZIP, łatwo więc dać się nabrać i otworzyć zainfekowany dokument.

Jeśli jednak jesteś uważny i nie otwierasz spamu bądź innych podejrzanych wiadomości, możesz ochronić swoje pliki przed szyfrowaniem. Jeżeli treść wiadomości brzmi nieprzyjaźnie lub podejrzanie, skorzystaj z następujących instrukcji:

 • Poszukaj błędów gramatycznych i stylistycznych. Oszuści często zostawiają literówki, które mogą ujawnić ich złośliwe cele.
 • Kilka razy sprawdź informacje o nadawcy. Poszukaj w sieci danych o adresie i nadawcy – szczególnie jeśli list wskazuję jako nadawcę bank, instytucję rządową bądź podobną firmę.
 • Sprawdź dane. Maile phishingowe często nie posiadają podpisów ani logotypów.

Specjaliści z avirus.hu przypominają, by zachować ostrożność wobec pobieranych freeware’ów, instalacji aktualizacji i agresywnych reklam. One także mogą być wykorzystywane w dystrybucji ransomware. Dla pełnej ochrony zainstaluj dobrego antywirusa i twórc kopie zapasowe.

Usuń bezpiecznie wirusa ransomware Arrow

Chcemy ostrzec, by nie próbować usuwać wirusa Arrow samemu z komputera. Ten wirus szyfrujący pliki może umieszczać złośliwy kod w prawdziwych procesach systemowych oraz instalować liczne dodatkowe pliki wykonujące złośliwe działania.

Wyłączenie wszystkich tych komponentów bez odpowiedniego oprogramowania jest niemal niemożliwe – szczególnie, jeśli nie jesteś żadnym specjalista komputerowym. W tym celu powinieneś skorzystać z automatycznego usuwania wirusa Arrow. By bezpiecznie usunąć malware, wybierz jedno z następujących narzędzi: ReimageIntego, Malwarebytes lub SpyHunter 5Combo Cleaner. Jeśli masz jakieś problemy, skorzystaj z poniższego poradnika.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Arrow:

Usuń Arrow korzystająć z Safe Mode with Networking

Jeśli Arrow zapobiega swojej eliminacji, skorzystaj z tych kroków:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń Arrow

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz ReimageIntego lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie Arrow.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń Arrow korzystająć z System Restore

Ta metoda także może pomóc wyłączyć wirusa i uruchomić oprogramowanie ochronne:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Arrow. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program ReimageIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Arrow

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Arrow z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Arrow mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Przywróć część plików programem Data Recovery Pro

Data Recovery Pro może pomóc Ci przywrócić część z utraconych plików. Nie jest jednak typowym dekrypterem, więc nie spodziewaj się odzyskania wszystkich zaszyfrowanych plików.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Arrow.
 • Przywróć je

Skorzystaj z Poprzednich Wersji plików Windows, by odzyskać najważniejsze pliki

Jeżeli przed atakiem na komputerze była aktywna funkcja Przywracania Systemu, możesz skorzystać z poniższego poradnika i odzyskać najcenniejsze pliki:

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

ShadowExplorer może się przydać, jeśli malware nie dał rady usunąć ukrytych kopii plików

Możesz przywrócić pliki zaszyfrowane przez ransomware’a Arrow z ShadowExplorerem jeśli ten nie dał rady usunąć ukrytych kopii plików niezbędnych do działania tego narzędzia.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Skorzystaj z dekryptera Dharma

Niektóre wersja ransomware’a Dharma można rozszyfrować z pomocą tego darmowego narzędzia. Może ten program także Tobie pomóc.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Arrow i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach