Paski narzędzi przeglądarki

stworzone przez Gabriel E. Hall - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Paski narzędzi przeglądarki

W najszerszym znaczeniu paskiem narzędzi przeglądarki nazywany poziomy pasek przypięty do najwyższej części okna przeglądarki, który pozostaje widoczny bez względu na zmianę strony. Pasek ten jest przygotowany w celu umożliwienia użytkownikowi na kontrolę lub zmianę ustawień przeglądarki. Innymi słowy, takie modyfikacje przeglądarki zapewniają graficzny interfejs (GUI) pozwalający na szybkie i łatwe użycie rozmaitych funkcji. Większość z nas jest przyzwyczajona do korzystania z przycisków Wstecz, Naprzód, Odśwież, czy Strona Domowa, dostępnych w większości przeglądarek. Ale twórcy takiego oprogramowania oferują jeszcze więcej. Rynek jest pełen rozmaitych rozszerzeń, które mogą zostać zainstalowane na komputerze, jeśli tylko potrzeba jakichś funkcji, brakujących w podstawowej wersji przeglądarki. Poza podręcznymi wyszukiwarkami Google, Yahoo czy Bing, niezwykle popularne są dodatki zapewniające prywatność i bezpieczeństwo. Z tego powodu zdecydowaliśmy się przeznaczyć ten artykuł na dyskusję o ostatniej wspomnianej grupie pasków narzędzi – między innymi ich rodzjach czy sposobach działania. Ponad to porównamy te narzędzia z innymi programami użykowymi i podrzucimy parę sugestii związanych z unikaniem wpadnięcia w pułapkę zastawioną przez fałszywe rozszerzenia przeglądarek.

Rodzaje pasków narzędzi bezpieczeństwa:

Paski narzędzi bezpieczeństwa to zwykle rozszerzenia programów anty-malware, które – w miejscu poszukiwania złośliwego kodu na komputerze – zapewniają ochronę w czasie rzeczywistym podczas przeglądania sieci. Rozszerzenia te mogą działać na trzy różne sposoby, poprzez:

  • Informację neutralną
  • Weryfikację SSL
  • Decyzję systemu

Pierwsza kategoria jest najpewniej najprostszą i wymaga dużo mniej bezpośredniej ingerencji. Takie paski narzędzi dostarczaj użytkownikowi podstawowych informacji o witrynie – najczęściej nazwę domeny, datę rejestracji, nazwę i kraj hosta. Na podstawie tych informacji to użytkownik musi zdecydować, czy strona jest godna zaufania, nie zawiera elementów phisingu czy scamu. Takie narzędzia są zalecane tylko bardziej doświadczonym użytkownikom, którzy będą wiedzieli, co zrobić z dostarczonymi informacjami. Jeśli taka informacja zostanie przedstawiona przeciętnemu użytkownikowi bez żadnego wyjaśnienia, ten nie będzie wiedział, co z nią zrobić. Przez co narzędzie będzie mieć nikłą szansę na bycie użytecznym. Badania dowodzą, że około 45% użytkowników korzystających z pasków narzędzi bezpieczeństwa bazujących na informacji neutralnej ulega oszustwom w sieci – to czyni ten typ narzędzi najmniej godnym zaufania.

Weryfikacja SSL przynosi lepsze wyniki. Ten rodzaj – pośredni między narzędziami informacji neutralnej oraz decyzji systemu –  jest lepszy niż wcześniej wspomniany. Tylko 38% użytkowników narzędzi tego typu dało się nabrać na podanie ważnych informacji bądź instalację złośliwego kodu. Działanie takich narzędzi jest proste – skanują one automatycznie każdą odwiedzoną stronę i informują o stronach nie posiadających certyfikatu SSL. Dodatkowo, narzędzie prezentuje logo strony i urząd certyfikacji (CA), który wydał certyfikat. W taki sposób użytkownicy mogą być pewni, że odwiedzają tylko strony zapewniające bezpieczne połączenie i, jednocześnie, nie podają prywatnych informacji (takich jak hasła czy informacje o koncie bankowym) na nieszyfrowanych witrynach.

Na koniec oprogramowanie z najlepszymi wynikami, jeśli chodzi o ochronę online. Paski narzędzi bezpieczeństwa bazujące na decyzji systemu działają ze skutecznością na poziomie 67%. To wyjaśnia, dlaczego tak wiele producentów antywirusów decyduje się na taki rodzaj oprogramowania, jeśli chce zapewnić użytkownikom pasek narzędzi. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych rodzajów, ten typ narzędzi działa aktywnie na twojej przeglądarce i może zablokować Ciebie przed wejściem na niezaufaną stronę, wyświetlając ostrzeżenie na pasku bądź na samej stronie. Użytkownicy często nie analizują stron samemu i potrafią mylnie ocenić złowrogą witrynę. Przez to takie paski narzędzi bezpieczeństwa mają dużo lepsze rezultaty niż wcześniej zaprezentowane rodzaje. Większość programów tego typu przedstawionych na naszej stronie bazuje właśnie na tym sposobie działania. Nie powinieneś jednak pozostawić kwestii bezpieczeństwa tylko i wyłącznie im.

Paski narzędzi kontra oprogramowanie

Mimo potwierdzonej efektywności, paski narzędzi bezpieczeństwa nie powinny być mylone z fachowym oprogramowaniem zabezpieczającym sprzęt, bądź – co gorsza – używane w ich zastępstwie. Jak już wspomnieliśmy, są to narzędzia przygotowane tylko do działana na określonym polu i nie są w stanie zabezpieczyć pełnej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Podczas, gdy takie rozszerzenia chronią przed serwerami mogącymi zawierać phising, antywirusy  są odpowiedzialna za poważniejsze infekcje typu adware, ransomware, wirusy-górniki, trojany itp. Poza tym, jeśli pobierzesz zainfekowany plik bądź program, pasek narzędzi nie będzie w stanie zneutralizować problemu. Narzędzia anty-malware, z drugiej strony, posiadają wszelkie wymienione funkcje i, bez wątpienia, są dużo lepszym rozwiązaniem. Eksperci zauważyli także, że rozszerzenia tego typu czasem blokują także uczciwe strony – przez to mogą dostarczać błędne informacje na temat szkodliwych witryn. Z tego powodu – by zapewnić pełne bezpieczeństwo – powinieneś przejrzeć kategorie Antywirusy, Anty-malware oraz Anty-spyware na naszej stronie.

Złośliwe paski narzędzi: jak ich unikać?

Na każdy prawdziwy program, istnieje przynajmniej kilka jego fałszywych odpowiedników, stworzonych przez cyberprzestępców łasych na profiity przynoszone przez niespodziewających się użytkowników. Paski narzędzi nie są wyjątkiem. Wręcz przeciwnie – takie narzędzia są jednym z większych celów oszustw z powodu łatwości ich dystrybucji w paczkach programów wraz z innymi, potencjalnie szkodliwymi programami, bądź też możliwości instalacji ppod przykrywką łatki do Adobe Flash Playera bądź inneo programu. Dodatkowo, takie rozszerzenia mogą dołączyć wraz ze złośliwym kodem przejmującym przeglądarki, promującymi równie szemrane oprogramowanie. Z tego powodu powinieneś najpierw zbadać dogłębnie sytuację przed instalacją takich narzędzi na komputerze. W przeciwnym wypadku możesz skończyć z naprawdę uciążliwym malware w komputerze. Zwykle, fałszywe programy informują o nieistniejących problemach komputera i nakłaniają do zakupu „pełnej” wersji fałszywej aplikacji. Inne mogą nakłonić użytkownika do comiesięcznego opłacenia wsparcia technicznego, a natępnie zniknąć bez śladu po uiszczeniu pierwszej opłaty. Dlatego zawsze powinieneś zachować czujność przy wyborze aplikacji do instalacji na komputerze. W szczególności zaś tych, które odpowiadają za bezpieczeństwo.

Najnowszy przegląd wirusów

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-08

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj