Księga Referencji Plików Systemowych

stworzone przez Lucia Danes - - Zaaktualizowany | Rodzaj: Wszystko

Plik ten jest zwykle przedstawiany jako jednostka magazynująca wypełniona danymi, informacjami, ustawieniami i komendami zwiazanymi z programem. System komputerowy składa się z rozmaitych plików korzystających z róznych jego zasobów. Każdy komputer jest wypełniony tysiącami plików ulokowanych w różnych folderach. Najpopularniejszymi rodzajami plików są pliki systemowe, pliki programów, pliki danych, pliki wykonywalne oraz foldery plików. Możesz je zidentyfikować z pomocą rozszerzeń (krótkich dodatków dodanych na koniec nazw plików). Bez względu na zainstalowany system, pliki są zorganizowane z pomocą folderów. Możesz zmienić nazwę większości z Twoich plików.

Pliki dzielimy na dwie grupy – nieszkodliwe i szkodliwe. Nieszkodliwe pliki są komponentami systemu, na których można polegać oraz są potrzebne do odpowiedniego działania komputera. Są one powiązane z normalnymi aplikacjami, przez co nie powinieneś usuwać ich z komputera. Najważniejszymi z nich są pliki systemowe. Są one krytycznie powiązane z normalną funkcjonalnością komputera. Po usunięciu lub modyfikacji tych plików, możesz go mocno uszkodzić.

Złośliwe pliki mogą poważnie zaszkodzić komputerowi. Mogą one znacznie obniżyć prędkość, stabilność i funkcjonalność komputera, ponieważ zajmują one sporo miejsca na dysku. Uważaj, gdyż bardzo ciężko znaleźć złośliwy plik na komputerze – twórcy malware korzystają z różnych trików na ukrywanie ich w systemie. Na przykład, mogą skorzystać z nazw pliku niemal identycznych z nazwami plików używanymi przez normalne aplikacje. Dodatkowo mogą próbować ukrywać się w różnych lokacjach. Na pierwszy rzut oka nazwy tych plików są bardzo podobne do nazw rzeczywistych plików. Po bliższym przyjrzeniu się zaczynają być widoczne błędy zawarte w ich nazwach. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy komputer jest wypełniony złośliwymi plikami, jest skan systemu odpowiednim programem anty-spyware

Aby pomóc Tobie dostrzec różnicę między złośliwymi i poprawnymi plikami, utworzyliśmy sekcję Pliki. Znajdziesz tam setki róznych plików mogących być powiązanych zarówno z rzeczywistymi aplikacjami, jak i wirusami komputerowymi. Mogą być one zidentyfikowane poprzez ich rozszerzenia. Majpopularniejsze z nich to .exe, .dll, .db oraz .lnk. Oczywiście, jest tam dużo więcej groźnych plików niż tyh nieszkodliwych – neszym celem jest pomóc Ci zidentyfikować infekcję komputera.

Każdy z plików dodany do sekcji zawiera opis oraz werdykt (bądź też status pliki). Ocena ta jest najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś sprawdzić, jeśli nie masz czasu na przeczytanie całego opisu pliku. Dodatkowo, możesz zauważyć listę narzędzi zalecanych do diagnozy komputera. Jeśli widzisz, że masz do czynienia ze złośliwym plikiem, powinieneś wybrać jeden z zalecanych przez nas programów i usunąć plik z komputera.

Najnowsze wpisy

STOPDecrypter.exe wyjasnienie

STOPDecrypter.exe – narzędzie deszyfrujące stworzone przez badaczy bezpieczeństwa w celu odzyskania plików zablokowanych przez ransomware STOP .
Pliki   15 stycznia, 2020

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-08

Przeczytaj także w innych językach

Pliki
Software
Porównaj