“Czarny Facebook” Czyli jak oszukują nas na Facebooku

Facebook Black is a scamOszuści rozpoczeli swoją działalność na Facebooku aby zarobić łatwe pieniądze wykorzystując was do oglądania oraz odwiedzenia stron z różnymi rodzajami ankiet bądź konkursów. Tym razem oszuści rozprowadzili mylące wiadomośći według których kolor waszego facebooka zmieni kolor. Jednak w realiach Facebook nie zamierza podejmować zmian mających na celu pozbycie się tradycyjnego niebieskiego koloru. Wszelkie wiadomości na temat zmiany koloru twojego Facebooka powinny zostać przez Ciebie zignorowane. Ostrzegamy przed kliknięciem w linki podane w tych wiadomościach, najczesciej przekierowywują nas na strony zewnętrzne które oferują nam zmiane koloru naszego facebooka po wypełnieniu ankety. Jednak jest to tylko narzędzie w rękach oszustów którzy zarabiają w ten sposób pieniądze.

Wszystkie te podejrzane wiadomości zaczeły się rozprzestrzeniać po naszych facebookowych ścianach przez ostatnie kilka dni.
‘’Czy masz już dość tego nudnego niebieskiego koloru? Od dzisiaj możesz zmieniać kolor swojego facebooka na taki który pasować będzie do Ciebie.’’ Jednak zamiast obiecanego już wcześniej koloru jesteś jedynie przekierowany do kolejnych ankiet które w rezultacie pozwalają po cichu na publikowanie informacji od osób trzecich na twoim profilu a czasem przejęcie nad nim całkowitej kontroli.

Jeśli przez przypadek kliknąłeś w jeden z linków, pierwsza rzecz którą należy zrobić to użycie opcji ‘Zgłoś’ jako Spam. Zalecane jest też usuniecie zdjec oraz przegladniecie strony z naszymi ‘lajkami’ na wypadek gdyby jakaś nie upoważniona osoba bądź program uzyskała dostęp do twojego konta. Na końcu przeskanuj swój komputer programem antywirusowym aby upewnić się że nie zostaliśmy ofiarą a nasz komputer jest zdrowy.

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj