Usuń Facebook scams (Darmowy poradnik) - Poradnik

Instrukcja usuwania Facebook scams

Czym jest Oszustwa na Facebooku?

Oszustwa na Facebooku – grupa fałszywych aktywności na największej na świecie sieci społecznościowej

Oszustwa FacebookOszustwa Facebook - pojęcie określające fałszywą aktywność na sieci społecznościowej.

Oszustwa na Facebooku to cała grupa cyberzagrożeń atakująca użytkowników tej sieci społecznościowej. Scammerzy stworzyli wiele oszustw rozpowszechniających się w postach Facebooka oraz na Messengerze. Niektóre z nich proszą o udostępnienie postów o nadchodzących płatnych funkcjach bądź o braku zgody na wykorzystanie danych, by szerzyć chaos i rozpowszechniać kłamliwe wiadomości. Inne dzielą się złośliwymi linkami przekierowującymi na zainfekowane strony i proszące o instalację malware w formie pluginów. Możesz też znaleźć fałszywe fundacje, loterie, czy promocje. Ich głównym celem jest wyłudzenie pieniędzy bądź informacji.

Podsumowanie cyberzagrożeń
Nazwa Oszustwa Facebookwe
Dystrybucja Złośliwe linki na Messengerze oraz wśród postów, spreparowane rozszerzenia przeglądaeki, emaile, wiadomości osobiste
Poziom zagrożenia Wysoki. Mogą wykraść informacje osobiste i instalować malware
Data wydania Conajmniej od 2012 roku
Rozpowszechnienie Cały Świat
Eliminacja Aby usunąć złośliwe komponenty pobrane z linków udostępnionych na Facebooku, skorzystaj z FortectIntego. Dodatkowo, zmień hasło.

Oszustwa na Facebooku pojawiły się po tym, jak popularność tej sieci społecznościowej sięgnęła zenitu. Specjaliści ostrzegali o różnych rodzajach oszustw rozpowszechniających się w sieci. My zaś podzieliliśmy je na cztery kategorie na podstawie ich celów:

  • Oszustwa rozpowszechniające fałszywe wiadomości i zwodniczą informację (n.p., opłaty na Fcebooku bądź udostępnianie danych użytkowników sieci);
  • Oszustwa wyłudzające pieniądze (n.p. lewe fundacje, fałszywe promocje, itd.);
  • Oszustwa zdobywające informacje osobiste (n.p. fałszywe loterie, rozdawanie, itd.);
  • Oszustwa rozpowszechniające malware (n.p. rozmaite wersje wirusów Facebooka).

Z tego powodu te cyberproblemy mogą stanowić zagrożenie dla twojej prywatności oraz ochrony komputera. Jeśli zostałeś namówiony do instalacji jakichś podejrzanych aplikacji lub wtyczek, przeskanuj swoje urządzenie programem FortectIntego, Malwarebytes, lub innym anty-malwarem, by sprawdzić, czy twój komputer nie został zainfekowany. W wypadku ataku, będziesz musiał nie tylko usunąć te oszustwa, ale też zmienić hasło do konta.

Przykłady oszustw FacebookOszustwa Facebook to grupa fałszywych aplikacji, reklam i wiadomości dążących do kradzieży danych bądź pieniędzy użytkownika lub też infekujących malwarem.

Modyfikacja zasad korzystania z Facebooka jednym z najpopularniejszych oszustw

Ciężko znaleźć użytkownika Facebooka, który nie otrzymał wiadomości mówiącej o wprowadzeniu płatności przez sieć. Takie oszustwo rozpowszechnia się już od 2012 roku – mimo to sieć dalej jest wolna od jakichkolwiek opłat. Następująca wiadomość raz na jakiś czas pojawia się w wiadomościach prywatnych:

„Now it's official! It has been published in the media. Facebook has just released the entry price: £5.99 to keep the subscription of your status to be set to „private”. If you paste this message on your page, it will be offered free (I said paste not share) if not tomorrow, all your posts can become public. Even the messages that have been deleted or the photos not allowed. After all, it does not cost anything for a simple copy and paste.”

Oczywiście, istnieją inne odmiany tej wiadomości. Trzeba podkreślić jednak, ze ta informacja jest nieprawdziwa – nie ma więc żadnego spamu w skrzynce twojego znajomego z niepotrzebną bądź zwodniczą informacją.

Podobne oszustwo pojawiło się w 2015 roku. Tym razem jednak, zamiast prywatnych wiadomości, byłeś przekonywany do umieszczenia określonej wiadomości, by nie wyrazić zgody Facebookowi na wykorzystanie twoich informacji:

As of January 4th, 2015 at 5pm Central standard time. I do NOT give Facebook, or any entities associated with Facebook, permission to use my pictures, information, or posts, both past and future. By this statement I give notice to Facebook that it is strictly forbidden to disclose, copy, distribute, or take any other action against me based on this profile is private and confidential information. The violation of privacy can be punished by law (UCC 1-308-11 308-103 and Rome statute). NOTE: Facebook is now a public entity. All members must post a note like this. If you prefer, you can copy and paste this version. If you do not publish this statement at least once it will be tactically allowing the use of your photos, as well as information contained in the profile status updates. DO NOT SHARE. You MUST copy and paste to make this your status. I will leave a comment so it will be easier to copy and paste!!!

Podobne wiadomości rozpowszechniają się po całym świecie w różnych językach. Badacze z dieviren.de wyłapali takie wiadomości np w języku niemieckim, hiszpańskiem, francuskim, litewski, polskim i wielu innych. Ciężko powiedzieć, z jakiego powodu to oszustwo się pojawiło. Jeśli niepokoisz się swoją prywatnością, powinieneś zapoznać się z Polityką Prywatności Facebooka, sprawdzić ustawienia konta i pomyśleć o tym, jakie informacje można udostępnić na Facebooku.

Reklamy Facebooka mogą promować fałszywe sklepy

Inny rodzaj oszustw Facebookowych celuje w użytkownikow, którzy chcą zakupić ubrania bądź inne dobra w niskich cenach. Niestety, sieć społecznościowa ma luki w swoich usługach reklamowych – przez to oszuści mogą z powodzeniem promować swoje fałszywe e-sklepy.

Niektóre fałszywe e-sklepy wykradają obrazki z prawdziwych sklepów i oferują zakup ubrań po niskich cenach. W rzeczywistości, ofiary otrzymują przedmioty, które za nic nie wyglądają jak te ze zdjęć. W niektórych przypadkach ofiary w ogóle nie otrzymują zamówienia. Nie trzeba mówić, że nie otrzymują też zwrotu pieniędzy.

fałszywe reklamy FacebookFałszywe reklamy Facebooka mogą promować nieistniejące sklepy, by wyłudzać pieniądze od użytkowników.

Inne fałszywe reklamy Facebooka promują komputery lub inne gadżety po bardzo niskich cenach. Fora Facebookowe są pełne zgłoszeń użytkowników na temat fałszywych sklepów takich, jak hxxp://laptopmall.co.uk/ lub hxxp://iepcsale.com/, z których zakupili sprzęt, którego nigdy nie otrzymali:

I have actually ordered one of the cheap laptops from hxxp://www.hiusmla.com/index.php?route=common%2Fhome
I have made the payment as well.
I received auto-mail confirming my payment success (refer the picture attached).
But have not heard back since.
I can claim my money back through my Bank, but i am just seeing how they really operate.
I am going to get prove that they are a scum or what.

Chcemy ostrzec, byś był ostrożny wobec reklam. Jeśli widzisz produkt dostępny po cenie trzy-cztery razy niższej, powinieneś sprawdzić informacje na temat sprzedawcy. Poszukaj nazwy przedsiębiorstwa, sprawdź ich wiarygodność sprawdzając informacje online i zapoznaj się z opiniami

Fałszywe loterie Facebooka mogą dostać się do Ciebie poprzez email lub konto Marka Zuckerberga

Zwycięstwo w loterii zawsze cieszy. Ludzie jednak zawsze zapominają, że aby coś wygrać, trzeba najpierw wziąć udział. Oszuści są zaś świadomi tego, że ludzie nie zawsze zwracają uwagę na ten istotny szczegół.

Emaile z fałszywą loterią FacebookFałszywa loteria Facebooka może być rozpowszechniana mailowo.

Większość fałszywych Facebookowych loterii rozpowszechnia się poprzez email. Wiadomości te wyglądają, jakby były wysyłane przez Facebook i mogą wyglądać na wiarygodne. Schemat ten działa zwykle w taki sposób, że „zwycięzca” musi się skontaktować z określonym „agentem”, by zapłacić określoną kwotę w zamian za nagrodę. Bez względu na brak logiki w tym, wielu ludzi daje się nabrać na to oszustwo i stosuje się do dziwnych zasad, byleby tylko mieć szansę na wygranie setek bądź tysięcy dolarów.

Według ofiar, oszuści wykorzystują nawet fałszywe ID, by przekonać ludzi, że na prawdę pracują dla Facebooka. Chcemy jednak zwrócić uwagę na to, że te loterie nie są prowadzone przez spółkę – jeśli taką zobaczysz, natychmiast ją usuń.

Fałszywe loterie FacebookFałszywe loterie Facebook twierdzą, że użytkownik wygrał dużą sumę pieniędzy.

W kwietniu 2018 roku, kolejne oszustwo Facebookowe zostało zauważone podczas rozpowszechniania się po sieci wmawiając, że wygrali na loterii. Oszustwo nazwane, oszustwem Marka Zuckerberga było rozpowszechniane z pomocą fałszywych kont.

Według dziennika New York Times, istnieje około 205 kont na Facebooku podszywających się pod Zuckerberga. Z nich zaś oszuści wysyłali ofiarom informacje mówiąca, że wygrali kilkaset dolarów. Ci, którzy uwierzyli, że otrzymali wiadomość od twórcy sieci, zostali poproszeni o przekazanie 200$ w formie kart podarunkowych iTunes bądź drobnych płatności. Oszustwo to było więc wykorzystane tylko do wyłudzenia pieniędzy od użytkowników Facebooka.

Inne rodzaje wirusa na Facebooku chcą wykraść informacje osobiste bądź instalować malware

Inny rodzaj oszustw Facebookowych zazwyczaj rozpowszechnia się poprzez fałszywe linki wideo na Messengerze oraz postach. Różne wersje wirusa Facebooka sugerują obejrzenie różnych szokujących, lub osobistych wideo. Zazwyczaj, link jest też opisany słowami:

  • Czy to Ty na tym filmie?
  • Moje prywatne wideo
  • Ekskluzywne wideo
  • Specjalne wideo

Wirus FacebookWirus na Facebooka ma wiele różnych form, lecz zazwyczaj rozpowszechnia się jako złośliwy link wideo.

Linki te często zawierają obrazek profilowy ofiary oraz jej dane osobowe. Po kliknięciu, link przekierowuje na złośliwą stronę podszywającą się pod YouTube bądź inną popularną stronę udostępniającą wideo. Użytkownicy otrzymują zapytanie o instalację bądź aktualizację pluginu potrzebnego do dostępu do treści.

Ludzie, którzy instalują treści pobierają złośliwą aplikację na ich urządzenie, która to uruchamia malware lub spyware na komputerze. Dodatkowo, ich konta na Facebooku zostają zhakowane i wykorzystane do rozpowszechniania złośliwego linku po całej liście znajomych.

Malware FacebookaOszustwa Facebookowe mogą nakłaniać ludzi do instalacji złośliwych wtyczek lub rozszerzeń.

Jeśli kliknąłeś na dziwny link wysłany przez znajomego i zainstalowałeś podejrzane rozszerzenie, musisz natychmiast usunąć Facebookowe oszustwo. Odinstaluj te dodatki z przeglądarki i przeskanuj urządzenie programem anty-malware. Następnie, zwiększ bezpieczeństwo twojego konta Facebook zmieniając hasło.

Jest sposób na identyfikację i unikanie oszustw na Facebooku

Mnogość różnorakich oszustw sprawia, że znalezienie rozwiązania na ich aktywność w sieci społecznościowej jest ciężkie. Główną wskazówką jest jednak bycie krytycznym i nie śpieszenie się do udostępnianie bądź klikania treści, które niby wszyscy rozpowszechniają. Zalana strona newsów powinna zmotywować Cię do poszukania informacji na temat, co się dzieje.

Wskazówki do unikania:

  • Nie bierz udziału w podejrzanych loteriach oferujących drogie nagrody, takie jak iPhone'y, MacBooki, bilety na wakacje itd. Przed zapisaniem się sprawdź, czy jest to konkurs organizowany przez zaufaną firmę.
  • Nie wysyłaj ostrzeżeń znajomym. Jeśli otrzymasz wiadomość o nadchodzącej fakturze, zmianach w polityce prywatności i podobnych informacjach mówiących o dzieleniu się ze znajomymi, jest to definitywnie oszustw. Jeśli byłyby jakieś znaczne zmiany, wiedziałbyś o nich z wiadomości bądź bezpośrednio od Facebooka.
  • Nie klikaj na niespodziewane wiadomości mówiące o resecie hasła. Jeśli podejrzewasz, że ktoś mógł włamać się Tobie na konto, powinieneś zalogować się bezpośrednio na Facebooka i zmienić tam hasło. Klikanie na linki bądź przyciski w takich wiadomościach mogą prowadzić do stron phishingowych stworzonych do wyłudzania danych.
  • Nie śpiesz się z zakupami na nieznanych e-sklepach. Oszuści nauczyli się, jak korzystać z reklam Facebookowych, by promować fałszywe sklepy online. Oszustwo to jest niezwykle popularne wśród sprzedawców ubrań, którzy kradną zdjęcia świetnie wyglądających ciuchów, by namówić ludzi do zakupi. W odpowiedzi, ludzie otrzymują kiepskiej jakości ubrania ledwie podobne do tych reklamowanych. W niektórych wypadkach nie otrzymują jednak ani przedmiotów, ani zwrotu pieniędzy. Dlatego, przed zakupami, upewnij się, że sprzedawca jest zaufany. Czytanie opinii pomaga!
  • Nie reaguj na dziwne posty, w których jesteś oznaczony. Jeśli ktoś oznaczył Cię w filmie bądź zdjęciu z linkiem do wodeo bądź do jakiejś oferty, nie klikaj. Link ten może przekierować Cię n przechwyconą stronę i włamać się na twoje konto, by rozpowszechniać to samo oszustwo.
  • Nie dodawaj nieznanych ludzi do listy znajomych. Mogą być oni przestępcami chcącymi nie tylko dokonać cyberprzestępstwa, lecz także obrabować w prawdziwym życiu.
  • Jeśli otrzymałeś zaproszenie od znajomego, którego znasz i masz już na liście, nie śpiesz się z dodawaniem go do grona znajomych. Może być to fałszywe konto wykorzystywane do wyłudzania pieniędzy, podszywające się pod Twojego znajomego.
  • Zanim przekażesz pieniądze na jakiś cel, np. do ofiar katastrof naturalnych, bezdomnych dzieci itd. zawsze sprawdź informacje, czy problem jest prawdziwy i czy twoje pieniądze zostaną przekazane osobom, które na prawdę ich potrzebują, a nie twórcom oszustw.

Pozbywanie się Facebookowych oszustw

Ogółem rzecz mówiąc, usunięcie oszustw Facebookowych jest niemożliwe. Przestępcy ciągle szukają nowych sposobów na dostanie się do nowych celów, a światowa sieć społecznościowa jest do tego celu świetnym miejscem. Nie ważne, jak mocno firma walczy przeciwko cyberprzestępstwom, oszuści poznają nowe sztuczki. Bez wątpienia więc zobaczysz fałszywe linki, posty lub inne oszustwa na Facebooku.

Najważniejszym zadaniem jest trzymanie się z dala od tych treści. Jeśli jednak dałeś się nabrać bądź prawdopodobnie zainstalowałeś coś szkodliwego, musisz sprawdzić stan twojego komputer bądź smartfona. Jeśli twoje konto zostało zhakowane i rozpowszechniasz złośliwe wiadomości lub posty, musisz usunąć oszustwa Facebookowe z pomocą programów anty-malware.

Po tym, jak przeskanujesz wszystkie urządzenia, z których łączysz się z Facebookiem programami takimi, jak FortectIntego, Malwarebytes bądź inne anty-malware, zmień hasło i przejrzyj ustawienia konta. Jeśli widzisz jakiś nieautoryzowany dostęp, rozłącz się z tych urzączeń. Usuń też nieznane zewnętrzne aplikacje powiązane z Twoim kontem.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach