Usuń wirusa Facebook Messenger (Instrukcj usuwania) - Ostatnia aktualizacja, paź 2017

Instrukcja usuwania wirusa Facebook Messenger

Czym jest Wirus Wiadomosci Facebooka?

Wirus wiadomości Facebooka wysyła automatycznie wiadomości znajomym ofiary

Przykład wirusa wiadomości Facebook

Wirus wiadomości Facebook to złośliwe oprogramowanie, które przechwytuje konto Facebook ofiary i wysyła wiadomości zawierające złośliwe linki do wszystkich jej znajomych. Wiadomości te zwykle dostarczają skrócony link wyglądający na wideo. Po kliknięciu, link przenosi nas na stronę phishingową oferującą instalację złośliwego rozszerzenia przeglądarki lub fałszywej aktualizacji do Flash Playera. Po instalacji przejmuje konto użytkownikka i zaczyna dalej rozpowszechniać te linki.

Złośliwy wirus działa tak, jak konie trojańskie i należy do szerokiej grupy wirusów Facebooka. Wirus ten jest aktywny od 2013 roku i był już kilka razy aktualizowany. Najnowsza odmiana pojawiła się w sierpniu 2017 roku – przestępcy rozpowszechniają złośliwy link krótkim zdaniem „[imię odbiorcy] Video :o”, by wciągnąć ofiary na kliknięcie linku.

Celem tego wirusa jest zhakowanie konta Facebook ofiary. W tym celu wirus atakuje ludzi poprzez okienko czatu: wyskakuje jako wiadomość od znajomego zamieszczającego link do jakieś strony.

Jeśli klikniesz na ten odnośnik, zostaniesz napewniej przekierowany na podróbkę Youtube'a lub innej strony z wideo sugerującą instalację dodatku do przeglądarki, by zobaczyć zawartość. Jeśli ofiara wyrazi zgodę, komputer zostaje zainfekowany malware'm, który dodatkowo blokuje oprogramowanie antywirusowe przed jego eliminacją.

Co więcej, zaczyna ono wysyłać takie same fałszywe wiadomości znajomym ofiary poprzez okna czatu Facebooka. Prosimy o ignorowanie wszelkich podejrzanych wiadomości przyzchodzących na Twoją skrzynkę. Do tego skontaktuj się z nadawcą i zapytaj się o rzeczony filmik czy zdjęcie.

Facebook Messenger virus

W 2016 roku francuscy użytkownych sieci zostali zaatakowani przez trojana wiadomości Facebookowych nazwanego “Eko”, który śledził użzytkowników i zbierał dane osobiste. W tym samym roku anglijęzyczni użytkownicy ucierpieli z powodu fali spamu rozsiewającej wirusa Facebook wideo. Istniały dwa rodzaje wadomości, pytających po angielsku: „You are in this video? [link]” oraz “This is your video? [link].”

W zeszłym zaś roku odmiana ransomware'a Locky była ropowszechniana także z pomocą Messengera. Przestępcy wysyłali wiadomość z obrazkiem w formacie SVG. Po kliknięciu na grafikę, ludzie byli przekierowywani na stronę proponującą instalację fałszywego rozszerzenia do Google Chrome. Instalacja dodatku prowadziła do infiltracji ze strony groźnego, szyfrującego pliki wirusa.

Inną rzeczą robioną przez wirusa wiadomości Facebooka, jest stała dystrybucja poprzez konto Facebook ofiary. Możesz pytać, czemu scammerzy tworzą takie wirusy. Odkryto, że wirus pomaga wykraść dane osobiste takie, jak loginy, dane bankowe i hasła.

Wirus Facebook Messengera z 2017 roku kontynuuje dzieło porzednich wersji. Ofiary otrzymują fałszywy link YouTube od znajomych Po kliknięciu na ten link, wirus przekierowuje na fałszywą stronę wyglądającą identycznie, jak Facebook. Tam prosi się ich o zalogowanie się. W rezultacie konto ofiary zostaje przejęte przez hakerów, a złośliwa wiadomość zostaje przekazana dalej wszystkim znajomym ofiary.

Jeżeli kliknąłeś na złośliwy link, powinieneś usunąć wirusa wiadomości Facebooka oraz natychmiast zmienić hasło do konta. Jeśli nie możesz go zmienić, zgłoś w Centrum Wsparcia Facebooka włamanie na konto. Co więcej, powinieneś zmienić hasła też na innyh stronach – szczególnie, jeśli korzystasz z takiego samego hasła.

Do usunięcia wirusa wiadomości Facebooka zalecaky skorzystanie z FortectIntego. Anty-malware ten znajdzie wszystkie złośliwe komponenty w systemie oraz je całkowicie usunie.

Zktualizacja z 25 sierpnia 2017. Zauważono nową falę złośliwego wirusa. Tym razem scammerzy rozprowadzają skrócony w bit.ly link z notką „[Imię odbiorcy] Video.” Po kliknięciu na link, przekierowuje on na stronę Dokumentów Google, zawierającą zdjęcie wzięte ze strony Facebook ofiary.

Zdjęcie wygląda jak film – ofiara przez to kliknie przycisk Play. Niestety, wirus wtedy przekierowuje ofiarę na strony mające wykryć rodzaj przeglądarki, lokalizację i inne szczegóły połączenia ofiary.

W zależności od przeglądarki i systemu, nastepują kolejne przekierowania. Kaspersky informuje, że użytkownicy Firefoksa zostają przekierowani na stronę oferującą fałszywą aktualizację do Flash Playera. Posiadacze Chrome'a zaś otrzymują prośbę o instalację złośliwego rozszerzenia. Korzystającym z Safari i Mac'ów zasugeruje się zaś aktualizację do „najświezszej wersji Media Playera”.

Po instalacji malware'a, konto użytkownika zostaje przejęte i zaczyna automatycznie wysyłać link z wirusem do wszystkich znaomych. Nie wiadomo jednak, jak konkretnie wirus się rozprzestrzenia. Atakujący może kkorzystać z techniki clickjackingu lub oprogramowania szpiegującego, by wykradać szczegóły logowania ofiary.

Przykłady wiadomości od wirusa FacebookaWirus wiadomości Facebook nakłania użytkowników do otwierania zainfekowanych linków bądź obrazków, by przejąć ich konta i wykraść informacje osobiste.

Ofiary wirusa przyspieszają jego dystrybucję

Wirus może bez problemu zainfekować Twój komputer z pomocą zainfekowanej wiadomości pokazanej w Messengerze. Zwykle oferuje ona pokazanie „szokująego zdjęcia” lub „fajnego wideo”. Wielu użytkowników nabiera się na ten numer, gdyż wiadomość ta wygląda tak, jakby została wysłana przez jednego ze znajomych ofiary.

W momencie, gdy osoba klika na zainfekowany link, wirus wchodzi do systemu. Co więcej, ta sama wiadomość jest zwykle rozsyłwna dalej wśród znajomych ofiary. Powstaje więc cięzka do zatrzymania reakcja łańcuchowa.

Chcemy przypomnieć, że jedynym sposobem na ochronę komputera, konta Facebook i danych jest nie klikanie w podejrzane linki wysyłane przez znajomych, kolegów czy członków rodziny. Jeśli podejrzewasz, że zawartość wiadomości jest podejrzana, spytaj się przyjaciela, czy wysłany przez niego link lub plik jest bezpieczny.

Miej na uwadze, że cyberprzestępcy zwykle odpisują ofiarom. Jeśli jednak znasz osobę, nie będzie ciężko poznać, że rozmawiasz z kimś innym. W przeciwnym wypadku powinieneś spytać siebie, czy ktoś, z kim nie rozmawiałeś od lat, chce się podzielić filmem z Tobą. Najpewniej nie.

Facebook Messenger virusUsuwanie wirusa wiadomości Facebook ze sprzętu

Bez względu na to, że wirus na Facebook to zwykły spam, powinieneś sprawdzić stan komputera. Zalecane jest przeskanowanie komputera programem anty-malware – szczególnie, jeśli kliknąłeś na podejrzany link lub obrałeś nieznaną zawartość.

By usunąć wirusa wiadomości Facebook, sugerujemy skan systemu z pomocą FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Możesz też skorzystać z innego, podobnego programu – nie powinieneś jednak zapomnieć o jego aktualizacji.

Innym ważnym krokiem przy usuwaniu wirusa wiadomośc Facebook jesr zmiana hasła na Facebooku. Jeśli hakerzy przejęli Twoje konto, mogą zdobyć szczegóły przydatne do wejścia na konta mailowe, bankowe i inne. By ochronić więc twoją prywatność, powinieneś posiadać silne hasło. Miej na uwadze, że dobre hasło:

  • ma conajmniej 12 znaków;
  • zawiera cyfry;
  • zawiera duże i małe litery;
  • zawiera symbole (jesli są dozwolone);
  • nie zawiera imienia, nazwiska lub innych informacji osobistych;
  • nie jest wzięte ze słownika.
Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach