Brave browser recenzja
Przeglądarka Brave – nowa przeglądarka podnosząca prywatność w sieci na wyższy poziom
Brave jest nową przeglądarką internetową, która pojawiła się w 2016 roku. Została ona stworzona przez zespół spejalistów kierowany przez Brendana Eich'a and Brian'a R. Bondy'ego, współtwórcę projektu Mozilla. Jest to open-source'owa przeglądarka budowana na silnikach Chromium oraz Blink.
Choć jej ustawienia wydają się bardzo podobne do Google Chrome, te dwie przeglądarki nie powinny być ze sobą wiązane. Brave już teraz zaczął być określany jako Anty-Chrome. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego, wyjaśnimy to nieco później.
Jest to dość tradycyjna przeglądarka w podstawowym tego słowa znaczeniu. Specjaliści jednak przewidują jej świetlaną przyszłość i często przedstawiają ją jako lepszą niż Chrome, Forefox i Safari pod względem szybkości, prywatności oraz kontroli reklam. Jako zwykła przeglądarka, Brave pozwala na przeglądanie sieci i wszystkie inne działania związane z Internetem. Celem jej twórców jest jednak pozytywna zmiana wrażeń użytkowników poprzez blokowanie reklam i komponentów śledzących, które wpływają na prywatność użytkowników oraz marnują ich czas i pieniądze.
Twórcy opisali te cele dość dobrze na swojej stronie:
Brave aims to transform the online ad ecosystem with micropayments and a new revenue-sharing solution to give users and publishers a better deal, where fast, safe browsing is the path to a brighter future for the open web.
Wygląda na to, że nie są to tylko puste obietnice – It seems that they are not just empty promises since the Brave has surpassed Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, and IE in many tests and has been included into the list of Best Secure Browsers of 2018.
Przeglądarka Brave korzysta z technologii ukrywania tożsamości Tor Project
Chcesz prawdziwego poczucia prywatności? Sprawdź przeglądarkę Brave! Dziesiątki takich i podobnych haseł można znaleźć w sieci. Ci, którzy nie próbowali przeglądarki lub dopiero zaczęli z niej korzystać, mogą być sceptyczni na ten temat. Wszyscy eksperci zgadzają się jednak co do faktu, że Brave jest jedną z przeglądarek, które przejmują się prywatnością użytkowników i wyprzedzą pod tym względem konkurencję, jeśli nie uczyniły tego do tej pory.
Tak jak inne popularne przeglądarki, Brave zawiera funkcję „prywatnego przeglądania” pozwalającą na surfowanie po sieci w trybie incognito bez pozostawiania żadnych śladów. Ekskluzywność ustawień prywatności przeglądarki polega w tym wypadku na wykorzystaniu technologii ukrywania tożsamości z projektu Tor, który zapewnia szyfrowanie danych i chroni ludzi przed ich wyciekiem bądź kradzieżą tożsamości.
Technologia ta nie jest domyślnie włączona – jest dostępna poprzez prywatną kartę, którą możesz znaleźć w menu rozwijanym Brave'a w prawym, górnym rogu ekranu.
W porównaniu do Tor'a, Brave jest prosty w użyciu. W niczym jednak nie ustępuje Torowi. Według jednego z programistów, Yana Zhu, karta prywatności „zapewni użytkownikom lepszą ochronę przed lokalnym szpiegowaniem przez np. dostawcę internetu bądź innych użytkowników współdzielących Wi-Fi..”
Poza tym, eksperci wymieniają następujące zalety związane z prywatnością przeglądarki:
- Ulepsza niezabezpieczone linki HTTP do formy zaszyfrowanych linków HTTPS;
- Prywatne karty całkowicie blokują linki HTTP;
- Prywatne karty blokują skrypty i obniżają przez to ryzyko ataku;
- Blokuje śledzące piksele i ciasteczka;
Podsumowując, Brave jest świetnym wyborem dla świadomych swojej prywatności użytkowników sieci, którzy lubią także szybkość i prostotę.
Przeglądarka jest szybsza niż Chrome i Safari
Poza prywatnością, szybkość jest kolejną przewagą Brave'a. Ta nowa przeglądarka dostępna na Windowsa, Linuxa, OS X oraz Androida już pokonała największych graczy na rynku.
Badacze wykazali, że Brave dał radę załadować główne serwisy informacyjne od dwóch do ośmiu razy szybciej w porównaniu do Chrome'a i Safari (wersja komputerowa) oraz dwa razy szybciej niż Chrome w wydaniu na PC.
Jest także chwalona z powodu dopasowanego zużycia zasobów komputera, utrzymując niski poziom przez cały dzień korzystania. Nawet krytycy przeglądarki przyznają, że Brave uruchamia strony błyskawicznie – nawet te, które zawierają przesadną liczbę śmieci.
Wybierając Brave, nie będziesz musiał instalować blokujących rozszerzeń.
Najpewniej nie ma na świecie użytkownika Internetu, który nie zauważył jak perfidne i wszędobylskie stały się reklamy. Twórcy Brave'a myślą, że obecne technologie reklamowe wyszły spod kontroli i trzeba się nimi jak najszybciej zająć. Przeglądarka została stworzona, by stać się „nowym narzędziem przygotowanym do ulepszenia szybkości, bezpieczeństwa oraz prywatności.”
Ta przeglądarka bazująca na Chromium domyślnie zawiera wbudowanego ad blockera, nastawionego na blokowanie reklam i trackerów. Funkcja ta nie tylko pozwala przeglądarkom na szybsze działanie, lecz także podnosi wrażenia z przeglądania sieci, oszczędza czas użytkowników i chroni ich przed cyberatakami wywoływanymi przez złośliwe reklamy w sieci.
Wydanie domyślnego ad-blockera w Brave (przy okazji, Chrome także ostatnio wydał jeden dodatek tego typu) nie znaczy jednak końca reklam online. Jest to wręcz niemożliwe, ponieważ wtedy sieć wolna od reklam musiałaby przestać udostępniać treści za darmo. Brave dąży do blokowania najgorszych rodzajów reklam – takich, jak wyskakujące okienka, reklamy zajmujące większość strony bądź treści nie dające się zamknąć..
Ad-blocker ten skupi się więc na zapobieganiu malvertisingowi pomagającemu rozpowszechniać malware, programy typu adware bądź porywacze przeglądarek biorące udział zmieniające reklamy wygenerowane przez twórców na złośliwe.
Niektórzy ludzie mówią, że domyślny filtr Brave nie jest tak agresywny, jak najpopularniejsze rozszerzenia – może on nie radzić sobie z odfiltrowaniem niektórych reklam, bądź blokować strony posiadające wysokie zagęszczenie reklam.
Zalety przeglądarki to nie tylko szybkość, prostota i prywatność
Lista zalet Brave'a jest dość długa – nie będziemy więc mocno opisywać każdej z nich. Warto jednak wspomnieć o następujących funkcjach przeglądarki Brave:
Korzysta tylko z zaufanych i szeroko wykorzystywanych wtyczek. Chociaż niektórzy mówią, że Brave nie ma rozszerzeń, inni mówią, że taka decyzja jest przemyślana i że czują się bezpieczniej, gdy nie mają dostępnych podejrzanych dodatków..
Posiada narzędzia automatycznego usuwania ciasteczek, historii przeglądania, cache i innych śmieci.
Prosty design. Karta startowa posiada losowy obrazek, zmieniający się co sesję. Poza tym zapewnia ona zegar oraz karty szybkiego dostępu.
Czy Brave posiada wady? Definitywnie.
Nic nie jest doskonałe. Nawet Brave. Przeglądarka stworzona na bazie Chromium posiada wiele wad, które zależą od preferencji użytkowników. Większość z nich jednak zgadza się, że przeglądarka jest dość prymitywna i ma jeszcze sporo miejsca na rozwój.
Krytycy mówią, że przeglądarka ta jest zbyt prosta i porównują jej dizajn z interfejsem Windowsa 10, często krytykowanym za bycie staroświeckim i prymitywnym. Interfejs Użytkownika nie posiada wielu ważnych elementów.
Ludzie informują też, że podczas korzystania z DuckDuckGo, stykają się z problemami podobnymi do Chrome'a i Firefoksa. Problem ten został naprawiony w najświeższej becie Brave'a, więc jeśli korzystanie z DuckDuckGo sprawia Ci problemy na Brave'ie, zainstaluj najnowszą wersję przeglądarki.
Wsparcie techniczne przeglądarki wie też o dwóch bardzo irytujących błędach przeglądarki. Wielu ludzi doświadcza takich awarii w losowych odstępach czasu, że jedynym sposobem na ratunek jest zamknięcie przeglądarki Menedżerem Zadań. Drugi problem jest powiązany z jakością treści – nagle cały ekran zaczyna się rozmywać i nie wraca do pierwotnej formy przez dłuższy czas. Zespół Brave'a mówi jednak, że błędy te są już pod lupą i wkrótce zostaną naprawione.
Mimo tych wad, warto spróbować przeglądarki Brave. Szybkość, Prostota i Bezpieczeństwo – te trzy słowa najtrafniej ją określają.