W jaki sposób zatrzymać podejrzane procesy?

Jeżeli twój komputer został zainfekowany a ty zdecydowałeś się usunąć wirusy manualnie to będziesz musiał usunąc podejrzane procesy. Oczywiście nie polecamy manualnego usuwania wirusów jeżeli nie jesteś pewien tego co robisz, ponieważ najzwyczajniej w świecie możesz uszkodzić swój system. W tym wypadku powinienes skorzystac ze sprawdzonego rozwiazania w postaci programu antyszpiegującego takiego jak SpyHunter lub STOPzilla, z pewnoscia pomoze ci to w łatwy i skuteczny sposob usunac niechciane wirusy niemalże automatycznie. Jednakze zastanówmy sie co moze zrobic wirus znajdujacy sie w twoim komputerze który nie pozwala na zainstalowanie oprogramowania antyszpiegujacego i blokuje ci mozliwosc zainstalowania go abys nie mogl usunac wirusa? Odpowiedz jest prosta – bedziesz musial zatrzymac podejrzane procesy dzialajace na twoim komputerze. Pewnie spytasz w jaki sposób mogę to zrobić? Masz kilka rozwiązań:

Usuń podejrzane procesy korzystając z manadżera zadań:

 • Aby otworzyć Manadżera Zadań, proszę wciśnij kombinację klawiszy ctrl+shift+esc lub ctrl+alt+del w tym samym czasie
 • Jak tylko pojawi się okno Manadżera Zadań przejdź do zakładki Procesy i poszukaj złośliwych procesów.
 • Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Zakończ. Aby osiągnąć najlepszy efekt powinieneś tego dokonać zaraz po włączeniu komputera.

Jeżeli wirus na twoim komputer jest agresywny i uniemożliwił skorzystanie z manadżera zadań powinieneś przejść do sekcji Start -> Uruchom i wpisać tam polecenie taskmgr lub też przejść prosto do C:\Windows\System32 skopiować taskmgr i zmienić jego nazwę na iexplorer.exe lub inne podobne imie. Teraz należy uruchomić narzędzie i wykonać wcześniej podane przez nas kroki.

Jeżeli uda ci się usunąć złośliwe procesy zauważysz że objawy które wskazywały na obecność wirusa naglę mogą ustąpić. Jednakże należy pamiętać o tym że ta procedura nie jest w stanie całkowicie usunąć wirusów. Aby tego dokonać powinieneś kontynuować usuwanie poprzez przeskanowanie komputera sprawdzonym programem antywirusowym.

Zakończ złośliwe procesy korzystając z trybu bezpiecznego.

Aby zatrzymać złośliwe procesy możesz także skorzystać z trybu bezpiecznego. Aby skorzystać z tego trybu zapoznaj się z nastepującymi krokami:

 • Zresetuj swój komputer i rozpocznij klikanie klawisza F8 tak szybko jak twój komputer zacznie się uruchamiać
 • Teraz wybierz Tryb awaryjny.
 • Teraz powinieneś zauważyć że symptomy występowanai wirusa ustąpiły. Oznacza to że udało ci się usunąć wszystkie złośliwe procesy

Teraz nadszedł czas aby uruchomić program antyszpiegujący aby skutecznie usunąć podejrzane pliki i foldery.

Usuń podejrzane procesy korzystając z Taskkill:

Jeżeli twój zainfekowany komputer korzysta z Windowsa możesz postarać się skorzystać z Taskkill i jego opcji /IM które pozwalają zabijać procesy po nazwie ID lub też wymyślonym imieniu. To narzędzie jest wysoce efektywne jeżeli mówimy o walce ze złośliwymi aplikacjami. Jednakże powinieneś wiedzieć że jest ono dostępne wtedy jeżeli znasz dokładną nazwę złośliwego oprogramowania

 • Aby uruchomić taskkill wybierz Start -> uruchom
 • Teraz skorzystaj z komendy taskkill/f/im [nazwa złośliwego procesu].
 • Wybierz Enter.

Jak tylko skończysz tę procedurę to możesz przeskanować swój komputer za pomocą sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego aby dokończyć usuwanie tego wirusa:

Wyłącz złośliwe procesy korzystająć z Process Explorer:

Process Explorer nie tylko pomaga ludziom usuwać podejrzane procesy. Program ten pokazuje także informacje o aktualnie aktywnych procesach i ich lokalizacji. Aby skorzystać z niego do zablokowania podejrzanych procesów skorzystajcie z tych kilku prostych kroków:

 • Pobierz programowanie Process Explorer poprzez wpisanie tego linku w przeglądarkę: http://download.sysinternals.com/Files/ProcessExplorer.zip .
 • Uruchom proces explorer (wykonaj proces procexp.exe) i poszukaj zlosliwych procesów
 • Wybierz złośliwe procesy i wciśnij klawisz DEL aby je usunac.

Teraz przeskanuj swój komputer za pomocą oprogramowania SpyHunter lub też innego sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego i dokończ usuwanie wirusa

O autorze
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Pasjonat wyszukiwania wirusów komputerowych.

Gabriel E. Hall bada malware z pasji i pracuje z UsuńWirusa od ponad dekady.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj