Przerażająca prawda o Vawtrak malware

Threatening truth about Vawtrak malwareCzasami mamy wrażenie że w dzisiejszych czasach każdy dyskutuje o Vawtrak lub też Neverquest. Jezeli nie masz pojęcia jakiego rodzaju są to wirusy i w jaki sposób mogą zostać użyte to znaczy że ten artykuł jest dla ciebie.

Głównym powodem dla którego zdecydowaliśmy się napisać o tym programie malware jest zwiększona dystrybucja. Wiadomo, że ten program przeniknął już do ponad 15 instytucji finansowych w Kanadzie i nie zamierza zaprzestać swojej działalności. Dodatkowo niektóre źródła ostrzegają, że hakerzy rozpoczęli dystrybucję tego oprogramowania za pomoca nowych technik, które nie były stosowane wczesniej, oczywiscie sa one takze przepelnione oprogramowaniem malware jednakze z nowymi funkcjami, które czynia program jeszcze bardziej niebezpieczny niz w przeszłości.

Tak więc, czym jest Vawtrak?

Nawiązując do naszych ekspertów do spraw bezpieczeństwa Vawtrak (znany też jako Neverquest) jest wyjątkowo niebezpiecznym trojanem który jest uzywane do wykradania danych w szerokim zakresie. Faktem jest to, że Jakub Kroustek z firmy AVG twierdzi ze jest to jeden z bardziej niebezpiecznych wirusow ktore istnieja ze wzgledu na zbieranie personalnych daych a takze nie pozostawianie po sobie sladow.

Ten trojan moze dosc latwo przejac twoje hasla, certyfikaty cyfrowe, przejac historie przegladania a takze oprogramowanie cookies. W tym celu Vawtrak stosuje cala palete narzedzi do ktorych nalezy przechwytywanie wideo, a także screenów ekranu, wpisuje swój własny kod w przegladane strony. Korzystaja z Tor2Web proxy wirus jest zdolny do samodzielnej aktualizacji i wyglada na to ze moze w prosty sposob ukrywac podejrzane pobrania oraz aktualizacji korzystajac ze swoich funkcji. Na koncu warto dodac ze ten antywirus moze stworzyc zdalny dostep do komputerow ktore udalo mu sie zaatakowac.

W tym momencie, Vawtrak jest kompatybilny z przegladarka Internet Explorer, Mozilla Firefox a takze Google Chrome. Jedakze nie oznacza to ze jest on zdolny do wykradania hasel z innych przegladarek.

W jaki sposób rozpowszechnia się oprogramowanie Vawtrak?

W nawiazaniu do najnowszych wiadomosci, hakerzy rozpowszechniaja tego wirusa korzystajac z zalacznikow spam, zlosliwych linkow, oprogramowania Zemot oraz Chaintor a takze innych narzedzi. Wyglada na to ze kraje takie jak Anglia, Stany Zjednoczone, Niemcy juz doswiadczyly dzialania tego wirusa. Jednakze powszechnie wierzy sie takze ze uzytkownicy w Australii, Nowej Zelandii, a takze w calej Europie takze moga byc zaifekowani. Najwieksza aktywnosc wirusa Vawtrak odnotowano w Kanadzie, gdzie jest zlokalizowanych około 90% wszystkich komputerow zainfekowanych wirusem Vawtrak.

Aby uniknac tego zagrozenia powinienes pomyslec o zainstalowaniu na swoim komputerze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegujacego. Dodatkowo powinienes pamietac o jego aktualizacji aby chronic sie przed dziurami w ochronie. Dodatkowo powinienes trzymac sie z daleka od nielegalnych witryn, usuwac maile od nieznanych podmiotow, a takze ignorowac komunikaty które oferuje ci aktualizacje oprogramowania Java, Flash Player i innych podobnych programow.

O autorze
Jake Doevan
Jake Doevan - Życie jest za krótkie na walke z wirusami komputerowymi

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj