No-Code może być przyszłością programowania

Czy narzędzia No-Code są bezpieczne? Odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa

Rok wydaje się pracowity rok w oczekiwaniu na rozwój low-code i no-code. Zarówno użytkownicy, jak i profesjonalni programiści mogą skorzystać z tych rozwiązań, które stają się coraz bardziej popularne. Pojawiające się rozwiązania bezserwerowe szybko zwiększają możliwości planowana, montażu i konserwacji systemów korporacyjnych. Branża programistyczna No-Code rozwija się i cały czas pojawiają się coraz to nowe narzędzia. Appcues ogłosił niedawno, że przeznaczy 32 miliony dolarów na narzędzia no-code, które powinny naprawić proces wdrażania.

Niektórzy ludzie mogą pomyśleć, że te platformy nie są bezpieczne, ponieważ nie widzą, co kryje się za przyjaznym dla użytkownika interfejsem, ale prawda jest zgoła inna. Na te wątpliwości powinien odpowiedzieć zarys najpopularniejszych platform No-Code, takich jak Bubble.io, Webflow i Adalo. Programiści postępują zgodnie z najlepszym praktykami branżowymi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, określając, jakie rodzaje standardów stosują te platformy i na co powinni zwracać uwagę użytkownicy nie-techniczni.

Czy podczas korzystania no-code istnieją zagrożenia dla bezpieczeństwa?

To naturalne, że wiele osób ma obawy dotyczące bezpieczeństwa względem platform No-Code i Low-Code, ponieważ nie wszystkie z nich oferują możliwość eksportu kodu, co uniemożliwia użytkownikom z większą wiedzą techniczną stosowanie tradycyjnych środków, takich jak statyczne testy bezpieczeństwa aplikacji. Wokół tego, jak obchodzić się z wrażliwymi danymi, istnieje pewna tajemnica. Oczywiście No-Code nie jest bezbłędną metodologią tworzenia oprogramowania. Może nieść za sobą pewne zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w narzędziach No-Code są wtyczki i interfejsy API, z których te narzędzia korzystają. Trzeba o tym wspomnieć. Jednak te niebezpieczne API nie są przeznaczone wyłącznie dla platform programistycznych No-Code czy Low-Code, mogą one zagrażać także tradycyjnie tworzonemu oprogramowaniu.

Podczas korzystania z zewnętrznych API, które nie są częścią narzędzia No-Code, z którym je łączysz, bądź uważny. W związku z tym, że wtyczki i interfejsy API niekoniecznie są poddawane rozległym testom, jakie muszą przejść platformy No-Code i Low-Code, mogą występować nieodłączne zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Zanim całkowicie zintegrujesz zewnętrzne API ze swoją aplikacją No-Code, zintegruj kilka proceduralnych środków bezpieczeństwa z twoim procesem programowania: poszukaj problemów z bezpieczeństwem za pomocą testów penetracyjnych lub narzędzi skanujących, użyj wymiany tokenów API opartej na OAuth, która ma funkcjonalny mechanizm odświeżania. Kiedy API zostanie zintegrowany, ukryj go, konfigurując serwer proxy z dodatkowym uwierzytelnianiem dla dobrego pomiaru. Te najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa powinny rozwiązać wszelkie problemy, jakie mogą być powodowane przez interfejsy API.

Standardy bezpieczeństwa popularnych platform

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wszyscy popularni dostawcy oprogramowania No-Code stosują najpopularniejsze na rynku certyfikaty bezpieczeństwa i zgodności. Nie musisz martwić się o kod, frameworki i przepływy pracy w narzędziach, z których korzystasz. Bezpieczeństwo twoich danych jest zawsze głównym priorytetem platform programistycznych No-Code. Poniżej przyjrzymy się bliżej bezpieczeństwu kilku z najbardziej popularnych narzędzi na rynku.

Bubble.io
Bubble.io używa do hostowania swojej platformy Amazon Web Services, jednego z najpopularniejszych rozwiązań hostingowych w chmurze na świecie. Z pewnością utrzymują rozsądny nadzór nad bezpieczeństwem z takimi certyfikatami jak ISO 27001, SOC 2, CSA i innymi.

Gdy mowa o samej platformie, wykazuje imponujący stopień świadomości względem bezpieczeństwa. Posiada zintegrowane automatyczne testowanie kodu, zapewnia użytkownikom kontrolę bezpieczeństwa, ma automatyczne dzienniki aktywności aplikacji (w tym aktywność w tle) i odzyskiwanie danych. Bubble.io zapewnia nawet test na żywo swojej siły szyfrowania danych. Solidne wbudowane zabezpieczenia, elastyczność i mnogość wtyczek to powody, dla których Bubble No-Code jest preferowanym narzędziem wielu agencji w tej niszy.

Adalo
Adalo to dość bezpieczne narzędzie do tworzenia aplikacji, chociaż – gdy mowa o środkach bezpieczeństwa – jest najmniej przejrzyste z trzech tu wymienionych. W styczniu 2020 roku platforma była tylko częściowo zgodna z RODO, ponieważ nie miała serwerów na terytorium UE i nie korzystała z tarczy prywatności UE-USA. W innych aspektach, takich jak przetwarzanie danych, przesyłanie, prawo do bycia zapomnianym, przechowywanie i przesyłanie zaszyfrowanych danych, na wspomniany dzień występuje zgodność.

Jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo, aplikacja stosuje ''przodujące w branży'' szyfrowanie danych zarówno podczas ich przechowywania, jak i przesyłania, z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa dla poufnych danych klientów, takimi jak dane karty kredytowej czy hasła. Jedak na moment publikowania raportu platforma nie oferowała uwierzytelniania dwuskładnikowego ani funkcji Face ID.

Webflow
Webflow jest z zasady bardzo bezpieczną platformą, o czym świadczy duża przejrzystość, jaką wykazują w tym zakresie -przykładowo: Webflow jest zgodny z przepisami SOC2 i RODO, jego dane są również hostowane przy użyciu wspomnianych AWS. Dodatkowo platforma przeprowadza zewnętrzne testy penetracyjne, oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, jednokrotne logowanie i szyfrowanie danych SSL. Narzędzie programistyczne No-Code oferuje nawet własne porady jak sprawić, by twoja strona oparta na WebFlow była bezpieczniejsza.

Budowanie bezpiecznej aplikacji No-Code

Jedyną kwestią, w której No-Code nie może zapewnić bezpieczeństwa, są aplikacje tworzone przez developerów będących zwykłymi użytkownikami – bez znajomości odpowiednich praktyk z zakresu bezpieczeństwa oprogramowania ci użytkownicy nieświadomie mogą tworzyć luki we własnych programach.

Istnieją dwa główne sposoby na rozwiązanie tego problemu – albo poświęcenie dużej ilości czasu na samodzielne uczenie się zasad bezpieczeństwa oprogramowania z filmików na YouTube, webinarów, stron edukacyjnych poruszających tematykę narzędzi No-Code, albo zatrudnienie do tworzenia aplikacji agencji, która posiada profesjonalnych developerów mających duże doświadczenie w bezpieczeństwie No-Code.

Narzędzia No-Code, takie jak Bubble.io, Webflow i Adalo, są bezpieczne w użyciu i wykorzystują najlepsze praktyki branżowe w kwestii bezpieczeństwa danych. Dla programistów No-Code ważne jest, aby nie tylko dowiedzieć się wszystkiego o tworzeniu narzędzia, ale też by znać podstawy bezpieczeństwa oprogramowania, by tworzyć bezpieczne aplikacje, które zapewnią bezpieczeństwo danych osobowych klientów, chroniąc je przed cyberatakami.

O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Ugnius Kiguolis jest profesjonalnym analitykiem malware, który jest także założycielem i właścicielem UsuńWirusa. W chwili obecnej pełni też

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj