Najlepsze narzędzia do usuwania ransomware'ów 2021 roku

Znajdź najlepszy program do ochrony komputera przed atakami ransomware

Ataki ransomware stały się światowym zagrożeniem od ponad dekady. Gdy większe infekcje były zauważane w ciągu ostatnich lat, przestępcy tworzą wirusy szyfrujące pliki od 2005 roku. Niestety, ataki ransomware znacznie przeważyły liczbę tradycyjnych ataków na ostatnie 11 lat i eksperci przyznają, że hakerzy raczej nie porzucą tego intratnego, choć nielegalnego zajęcia.

Widać jednak, że społeczeństwo kieruje się rozwojem technologicznym i globalizacją. Nikt nie planuje wracać do długopisu i kartki papieru – wyobraź sobie na przykład szpital bądź przedsiębiorstwo międzynarodowe bez nowinek technicznych oraz możliwości szybkiego transferu informacji pomiędzy instytucjami. Przez to, takie większe firmy i organizacje publiczne są dużo bardziej wrażliwe na ataki ransomware – mają one przecież możliwość zapłaty okupu w krótkim czasie.

Dlatego też jedynym sposobem na ochronę zarówno użytkowników indywidualnych, jak i firm, przed stratami, jest zaopatrzenie się w profesjonalny program, który ochroni sieci i system przed atakiem ransomware jeszcze zanim wirus szyfrujący pliki wniknie do środka. Podczas, gdy większość narzędzi anty-ransomware musi zostać zakupiona, posiadają one okresy próbne, w których użytkownicy mogą sprawdzić oraz ocenić ich efektywność.

Przygotowaliśmy przewodnik przedstawiający najlepsze narzędzia do usuwania ransomware'ów na 2021 rok przystosowane dla użytkowników oraz dla dużych spółek. Upewnij się jednak, że pobierzesz program anty-ransomware tylko i wyłącznie z oficjalnej strony – oszuści próbują nakłonić ludzi do zakupu podróbek prawdziwych programów. Zalecamy więc ostrożność.

1. Darmowy Bitdefender Anti-ransomware szczepi twój komputer przeciwko cyberzagrożeniom

The image of Bitdefender anti-ransomware tool

Ten program do usuwania ransomware'ów stosuję techniką szczepieni, by chronić komputer przed określonymi rodzinami ransomware'ów. Szczególnie, pomaga on uniknąć wirusów TeslaCrypt, Locky, BTC-Locker oraz oryginalnego wirusa Petya. Zasada ta jest podobna do szczepienia w rzeczywistym życiu – program wmawia wirusowi, że komputer jest już zainfekowany.

Ponieważ przestępcy nie są skłonni do atakowania już zainfekowanych komputerów, program ten dobrze spełnia swoją rolę. Ponowna infekcja mogłaby oznaczać, że zaszyfrowane pliki staną się nie do złamania nawet dla hakerów, którzy stworzyli wirusa. Starają się więc oni unikać takich akcji, by utrzymać szczyptę zaufania między nimi, a ofiarami.

Narzędzie Bitdefendera tworzy specjalny plik, który istnieje jako informacja, że ten komputer jest już zainfekowany, w taki sposób odbija atak. Technika ta może jednak nie zawsze działać, a dodatkowo deweloperzy stworzyli program tak, by uruchamiał się na starcie systemu i działał w tle dla dodatkowej ochrony.

Kolejną świetną cechą ransomware'a jest jego kompatybilność z każdym komputerem i nie wymaga żadnej konfiguracji. Pamiętaj jednak, że jesteś chroniony tylko przed tymi czterema rodzinami ransomware'ów – zaleca się więc korzystanie z innych anty-malware'ów w wypadku innych ataków.

Zalety Wady Podsumowanie
Darmowy do użytku osobistego i biznesowego. Nie chroni przeciwko innym ransomware'om i wirusom. Podczas, gdy Bitdefender Anti-ransomware chroni przed oryginalną wersją Petya, BTC-Locker, Locky i TeslaLockera, musisz korzystać z innych programów, by chronić się przed innymi cyberzagrożeniami.
Chroni komputer przed czterema rodzinami ransomware'ów.
Korzysta z efektywnej techniki szczepienia.
Działa w tle.

2. Darmowy Malwarebytes Anti-ransomware wykrywa krypto-malware na podstawie zachowania

The image of Malwarebytes anti-ransomware beta version

Jest to kolejne darmowe narzędzie, będące świetnym dodatkiem do głównego programu. Podczas, gdy oryginalnie jest jednym z komponentów programu Malwarebytes Antivirus oferowanego za 40 dolarów, użytkownicy mogą też zainstalować za darmo wersję beta programu.

Narzędzie do usuwania ransomware-ów jest kompatybilne z następującymi systemami operacyjnymi:

 • Windows 10 (32/64-bit);
 • Windows 8.1 (32/64-bit);
 • Windows 8 (32/64-bit);
 • Windows 7 (32/64-bit).

Malwarebytes Anti-ransomware Beta chroni komputer swojego użytkownika poprzez kontrolę dostępu do ważnych domen bądź określonych rodzajów pliku. Innymi słowy, jeśli nieautoryzowany program próbuje zmodyfikować lub sięgnąć do zastrzeżonej lokacji/pliku, antywirus ostrzega o potencjalnym ataku ransomware.

Zauważ, że najczęściej używane programy – takie, jak Microsoft Office bądź komponenty Windowsa nie są rozpoznawane jako zagrożenia. Inne programy włączają jednak czerwone światło. Na szczęście użytkownik jest w stanie jednym kliknięciem wpisać program na białą listę, jak również wysłać go do kwarantanny.

Niestety, mogą być przypadki, w których ransomware może podszywać się pod program znajdujący się na białej liście, i w taki sposób po cichu wniknąć do systemu. Z tego powodu eksperci określają ten program, jako dodatkowa warstwa ochronna dla pierwotnego programu zabezpieczającego.

Zalety

Wady Podsumowanie
Wersja beta jest darmowa do użytku osobistego i komercyjnego. Niektóre pliki mogą zostać zaszyfrowane zanim ransomware znajdzie się w kwarantannie. Malwarebytes Anti-ransomware Beta jest świetną dodatkową warstwą ochronną – łapie wszystkie cyberzagrożenia, kóre wymknęły się pierwotnej aplikacji.
Wykrywa ransomware na podstawie zachowania i umieszcza w kwarantannie.
Zawsze działa w tle.

3. Kaspersky Anti-ransomware for Business działa także w wypadku użytkowników indywidualnych

The image of Kaspersky anti-ransomware for business software

Kaspersky Lab także oferuje świetny program anty-ransomware za darmo. Mimo sugestii w nazwie wskazującej że tylko większe przedsiębiorstwa mogą czerpać profity z tego programu, program ten może też bezproblemowo służyć użytkownikom prywatnym. Chociaż od użytkowników wymaga się wysłanie jakichś szczegółów biznesowych podczas procesu rejestracji, mogą oni uzyskać program za darmo.

Kaspersky Anti-ransomware wspiera następujące systemy operacyjne:

 • Windows 7;
 • Windows 8;
 • Windows 8.1;
 • Windows 10.

Ten program anty-ransomware łączy model Strażnika Systemu Kaspersky'ego wraz z bliskim monitorowaniem aplikacji w celach zapewnienia pełnej ochrony. Pozwala też użytkownikom na wpisywanie programów na białą listę – to może pozwolićzłośliwym programom na wnikanie do systemu z pomocą zwodniczych technik. Kaspersky Anti-ransomware oferuje jednak odzyskanie plików w wypadku, gdy komputer jest zainfekowany przez ransomware.

Inną świetną cechą tego programu jest też fakt, że nawet jeśli wirus zdoła zamknąć aplikację, ta się natychmiast otwiera i automatycznie wznawia działanie. Warto jednak wiedzieć, że pogram ten nie może działać wraz z innymi aplikacjami Kaspersky'ego, co mogłoby oferować dodatkową, drugą warstwę ochrony.

Zalety Wady Podsumowanie
Darmowy do celów komercyjnych. Nie jest w stanie działać z innymi programami Kaspersky'ego. Kaspersky Anti-ransomware for Business to program ochronny użyteczny dla wszystkich – chroni przeciwko cyberzagrożeniom i jest w stanie odzyskać prywatne informacje po ataku ransomware'a.
Może też służyć użytkownikom indywidualnym. Wymaga podania określonych danych.
Pozwala na wpisywanie programów na białą listę.
Oferuje odzyskanie zaszyfrowanych plików.

4.Trend Micro RansomBuster zawiera wiele warstw ochronnych

The image of Trend Micro RansomBuster tool

Trend Micro wydał efektywny program ochronny nazwany RansomBuster posiadający nie jedną, lub wiele warstw ochrony przed atakami ransomware. Dodatkowo, jest on dostępny za darmo – zarówno dla regularnych użytkowników i dużych korporacji. Możesz go także otrzymać zakupując program Trend Micro Antivirus + Security.

Główną cechą RansomBuster'a jest tworzenie kopii zapasowych od razu po tym, jak monitor zachowania aplikacji zapala czerwone światło. Jeśli alarm jest prawdziwy, oprogramowanie ochronne eliminuje cyberzagrożenie i przywraca pliki z kopii zapasowych wcześniej przez program zrobionych.

Według ekspertów, Trend Micro RansomBuster jest kompatybilny z następującymi systemami:

 • Windows 7;
 • Windows 8;
 • Windows 8.1;
 • Windows 10 i nowsze.

Dodatkowo, program od Trend Micro posiada funkcję zwaną Folder Shield pozwalającą na ochronę najważniejszych dokumentów przed każdą nieautoryzowaną modyfikacją Pamiętaj jednak, że program ten jest stworzony do działania wraz z podstawowym antywirusem. W przeciwnym wypadku przepuści niektóre infekcje.

Podsumowując, Trend Micro RansomBuster to świetny opcja do wyboru, która jest darmowa. Dodatkowo, jego funkcja Folder Shield wykonuje obiecaną robotę, lecz jest ograniczona do dwóch folderów. Co więcej, eksperci wskazują, że jego detekcja na podstawie zachowań aplikacji może być jeszcze bardziej udoskonalona. Dlatego korzystaj z tego programu tylko jako z dodatkowej warstwy zabezpieczeń.

Zalety Wady Podsumowanie
Funkcja Folder Shield blokuje nieautoryzowane aplikacje przed dostępem do chronionych folderów Folder Shield chroni maksymalnie dwa foldery. Trend Micro RansomBuster oferuje wiele warstw ochrony, co pomaga nie tylko zapobiegać atakom ransomware, lecz także odzyskać zaszyfrowane pliki. Zaleca się jednak korzystać z tego programu jako z dodatkowej warstwy ochronnej z powodu koniecznych ulepszeń w systemie detekcji zachowania aplikacji.
Darmowy dla wszystkich
Posiada wykrywanie behawioralne działające we wszystkich folderach.
Tworzy kopie zapasowe, by przywrócić pliki po ataku.

5. Zemana Anti-malware oferuje nie tylko ochronę nie tylko czasu rzeczywistego, lecz także całodobowe wsparcie techniczne

The illustration of Zemana Antivirus software

Zemana Anti-malware posiada wersję darmową oraz premium, różniącą się pewnymi szczegółami. Podczas, gdy wersja darmowa posiada funkcję mądrego skanu oraz opcje „Przeciągnij i Upuść” pełny wariant oferuje ochronę czasu rzeczywistego oraz głęboki skan systemu. Obydwie wersje posiadają też funkcję całodobowego kontaktu ze wsparciem technicznym aplikacji.

Funkca Smart scan to w praktyce szybki skan sprawdzający tylko najczęściej odwiedzane foldery, w których może przebywać ransomware. Zajmuje też dużo mniej czasu niż pełny skan, który zazwyczaj bada wszystkie pliki w komputerze. Pamiętaj, że wersja premium kosztuje tylko 25 euro na rok, a eksperci definitywnie zalecają zakup Zemana Anti-Malware.

Zemana Anti-malware wspiera następujące systemy operacyjne:

 • Windows XP z Service Pack 2 lub wyższym (32bit i 64bit);
 • Microsoft Windows Vista (32bit i 64bit);
 • Microsoft Windows 7 (32bit i 64bit);
 • Microsoft Windows 8 (32bit i 64bit);
 • Microsoft Windows 8.1 (32bit i 64bit);
 • Microsoft Windows 10 (32bit i 64bit).

Kolejną świetną funkcją Zemana Anti-malware jest funkcja przeciągania plików na program w celu ich skanu. Według testów, funkcja ta przydaje się tym, którzy korzystają z darmowej wersji – skanuje ona dużo głębiej niż standardowa funkcja skanu dostępna dla darmowej wersji. Dodatkowo, stanowi to rozwiązanie dla użytkowników, którzy mają pełną wersję, lecz chcą przeskanować tylko określone pliki.

Zemana AntiMalware zapewnia najlepszą ochronę przed ransomware… (Źródło: MRG Effitas)

Co więcej, jest w stanie wykrywać i usuwać rootkity i bootkity z systemu oraz zapobiegać przyszłym infekcjom. W przeciwieństwie do innych programów anty-ransomware program ten usuwa też potencjalnie niepożądane aplikacje, w tym porywaczy przeglądarki, spyware oraz adware. Jest więc on świetną opcją dla tych, którzy chcę korzystać z jednego programu zapewniającego pełną ochronę.

Zalety Wady Podsumowanie
Oferuje ochronę czasu rzeczywistego i całodobowe wsparcie techniczne. Darmowa wersja nie zawiera Głębokiego skanu bądź ochrony czasu rzeczywistego. Zemana Anti-malware to świetny wybór, jeśli chodzi o pełną ochronę – zapobiega atakom ransomware lecz także eliminuje wiele potencjalnie niepożądanych programów.
Usuwa adware, spyware oraz porywaczy przeglądarki.
Wykrywa przyszłe zagrożenia.
Pozwala na wybór między Szybkim skanem, Głębokim skanem oraz funkcją Przeciągnij i Upuść.

BONUS. Reimage to jedyny w swoim rodzaju program oferujący naprawę systemu Windows

The image of Reimage repair tool

Reimage to jedyny program posiadający obszerną bazę plików Windows i natychmiastowo pobiera i instaluje pliki, które zostały zniszczone, uszkodzone bądź wyeliminowane z systemu operacyjnego. Jest on nawet w stanie kompletnie zreinstalować system bez konieczności reinstalacji programów.

Niezależne studia wykazały że Reimage jest jedną z najlepszych opcji, jeśli chodzi o pozbycie się potencjalnie niepożądanych programów – takich, jak porywacze przeglądarki, adware bądź spyware a nawet takich cyberzagrożeń, jak robaki, rootkity lub konie trojańskie. Eksperci zalecają więc skorzystanie z tego programu, by chronić komputer.

Pamiętaj jednak, że Reimage posiada wiele wersji różniących się funkcjami. Możesz skorzystać z wersji darmowej zanim zakupisz wersję premium. Jeśli wyniki Cię zadowolą Reimage Plus w zamian za niezliczone funkcje życzy sobie 45,92 euro.

Komputery działające na następujących systemach są kompatybilne z Reimage:

 • Windows XP (32bit);
 • Windows Vista (32 & 64bit);
 • Windows 7 (32 & 64bit);
 • Windows 8 (32 & 64bit);

Użytkownicy Maca także mogą wykorzystać Reimage do ochrony systemu. Program ten oferuje stabilność i wykazuje wysoką wykrywalność malware'ów na obydwu rodzinach systemów. Użytkownicy powinni jednak wiedzieć, że program ten nie naprawia plików innych aplikacji niż systemowe.

Zalety Wady Podsumowanie
Przywraca i zastępuje uszkodzone bądź brakujące pliki. Nie zawiera ochrony czasu rzeczywistego. Reimage to cudowne narzędzie naprawiające system po ataku ransomare. Ponieważ program nie zawiera jednak ochrony czasu rzeczywistego, zalecamy go jako dodatkowy program do pierwotnego antywirusa.
Całkowicie reinstaluje system Windows bez potrzeby do reinstalacji programów przez użytkowników.
Utzymuje stabilność komputera.
Zdolny do eliminacji różnych potencjalnie niepożądanych programów oraz niebezpiecznych cyberzagrożeń.
O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj