Usuń Monero Miner (Poradnik usuwania) - Ostatnia aktualizacja, paź 2017

Instrukcja usuwania Monero Miner

Czym jest Monero Miner?

Monero Miner wciąż żyje

Prezentcja Monero Minera

Wirus Monero Miner jest zaprogramowany, by wydobywać kryptowalutę Monero bez wiedzy użytkowników. Gplyra Miner, Vnlgp Miner oraz CPU Miner to tylko kilka z cyberniebezpieczeństw działających podobnie, co ten pasożyt. Cel jest ten sam – wydobywanie kryptowaluty. Podczas, gdy inne kkopacze skupiają się na Bitcoinie, Dashu lub Decred, Monero Miner – jak nazwa wskazuje – bazuje na wydobywaniu Monero. Malware ten był głównie aktywny w ubiegłym roku. Odkryto jednk nową jeo odmianę – Vatico Monero (XMR) CPU Miner.

Malware ten zajmuje komputer po cichu, jednak wciąż może być zauważony pod nazwami NsCpuCNMiner32.exe bądź też Photo.scr w Menedżerze Zadań systemu. Faktem jest, że hakerzy tworzą całe sieci takich komputerów działające w tym samym celu. Oczywiście, ich właściciele nie mają pojęcia o takich czynnościach mających miejsce i zauważających, że coś się dzieje dopiero w momencie dziwnych akcji komputera.

Ponieważ kopacze wykorzystują większość możliwości komputera, komputery naturalnie zaczynają działać dużo wolniej, a nawet mogą się całkowicie zawieszać. Całe to dodatkowe użycie zasobów nie tylko spowolni twój sprzęt, ale także może spowodować uszkodzenie sprzętu z powodu przegrzania.

Twórcy trojana nie przejmują się wydajnością Twojego komputera – interesuje ich tylko generowanie profitu. Na szczęście nie musisz mierzyć się ze wszystkimi utrudnieniami związanymi z wirusem. Istnieje sposób na zatrzymanie i usunięcie Monero Minera z Twojego komputera. By to doprecyzować, programy walczące z malware takie, jak FortectIntego lub Malwarebytes są w stanie pomóc z tym problemem. Kontynuuj zaś lekturę artykułu, by poznać więcej sposobów na usunięcie wirusa.

Aktualizacja z sierpnia August 2017: pojawia się Vatico Monero (XMR) CPU Miner

Najnowsza wersja tego malware kopie XMR, Monero i inne cyberwaluty. Tak jak poprzednia odmiana, malware ten działa też poprzez trojana. Z drugiej strony, może być wykryty jako moloko.exe. Nazwa ta sugeruje, że malware może pochodzić, lub być nakierowane na użytkowników z Rosji. Niestety, trojany kopiące cyberwaluty są dość mocnym problemem w tym kraju.

Menedżer zadań zidentyfikuje go jako Monero (XMR) CPU. Kluczowym wskaźnikiem na obecność kopacza w systemie jest niezwykle wysokie wykorzystanie procesora. Malware to łączy się też ze źródłem XMP będącym pod adresem xmr-eu.dwarfpool.com:8050 i zaczyna swoją działalność.

Nawet jeśli nie jesteś przyzwyczajony do sprawdzania menedżera zadań raz na jakiś czas, zobaczysz osłabione możliwości komputera. Jeśli Ci się przytrafił takie nieszczęście, pozbądź się go.

Prezentcja Monero Minera

Zastanawiając się nad zasadą działania Monero Minera warto spojrzeć na jedną rzecz – infekcja ta dostaje się do komputera poprzez plik Photo.scr i zostawia kopię tego pliku na wzystkich zainfekowanych dyskach. Trojan ten nastepnie wypakowuje plik wykonywalny NsCpuCNMiner32.exe odpowiedzialny za proces kopania.

Plik ten zostaje umieszczony w folderze %Temp% i operuje z tamtego miejsca. Proces ten uruchomi się tez za każdym razem, gdy komputer jest uruchamiany. Na szczęście, hakerzy są bezradni, jeśli twój komputer jest odłączony od sieci – kopanie kryptowaluty do poprawnego działania wymaga dostępu do Internetu. Zalecanym jest więc kasowanie Monero będąc rozłączonym od sieci. By nauczyć się, jak to robić, przewiń niżej. Przedstawienie koncepcji kopacza Monero na obrazkachMonero Miner wciąż atakuje niczego nie podejrzewających użytkowników

Strony internetowe miejscem zbierania malware

Monero Miner głównie jest dystrybuowany poprzez różne podejrzane domeny i zwodnicze strony internetowe Użytkownicy pobierający go na swoje komputery są wprowadzani w błąd – myślą, że pobierają przydatną aplikację. W rzeczywistości zaś ściągają podejrzany plik, który natychmiast zaczyna rozprzestrzeniać wirusa po komputerze, przygotowując go do kopania.

Niezwykle ważym jest regularne sprawdzanie komputera – szczególnie, jeśli pobierasz programy online. Warto też notować, jakie programy są instalowane na komputerze i dodatkowo sprawdzać je zaufanymi skanerami antywirusowymi.

Sposoby na usunięcie Monero Minera

Mimo, żw Monero Miner jest nieco bardziej skomplikowany niż porywacze przeglądarek, adware i podobne lekkie cyberinfekcje, tak jak one może być usunięty z systemu bez znacznego wysiłku. Potrzebujesz tylko wybrać zaufanego antywirusa do tego zadania.

Przeskanuj komputer programem anty-malware, anty-spyware bądź antywirusem i nie będziesz musiał mierzyć się ze spowolnieniami systemu oraz zawieszaniem się sprzętu. Powinniśmy też przypomnieć, że usuwanie Monero Miner lepiej wyjdzie offline, z pomocą Trybu Awaryjnego.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania Monero Miner

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Zrestartuj komputer i uruchom oprogramowanie antymalware, by pozbyć się trojana Monero Miner.

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Monero Miner korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Monero Miner. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Monero Miner

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Monero Miner i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach