Skala niebezpieczeństwa:  
  (52/100)

Usuń wirusa JS:Cryptonight (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, Mar 2021

stworzone przez Lucia Danes - - | Rodzaj: Malware

Trojan Cryptonight – kolejny kopacz kryptowaluty błędnie wykorzystujący zasoby komputera

Wirus JS:Cryptonight wydobywa Monero

Cryptonight to koń trojański wykorzystywany do wydobywania Monero. Jego cechą szczególną jest to, że może on atakować zarówno system Windows, jak i Mac. Trojan może wniknąć do systemu niezauważony oraz natychmiast wykorzystywać procesor i kartę graficzną urządzenia w celach nielegalnego wydobywania kryptowaluty.

Nazwa Cryptonight
Rodzaj Koń trojański/kryptokopacz
Poziom zagrożenia Średni. Inicjuje zmiany systemu, wykorzystuje zasoby komputera do wydobywania kryptowaluty
Objawy Spowolnienie komputera, nieznane procesy w Menedżerze Zadań
Metody dystrybucji Fałszywe pobierania, przechwycone strony
Główne zagrożenia Uszkodzenie komputera, utrata informacji osobistych
Eliminacja By pozbyć się tego trojana, użyj ReimageIntego

Wirus Cryptonight może wniknąć do systemu po odwiedzeniu podejrzanej strony – przykładowo, nielegalnego serwisu streamującego wideo bądź strony hazardowej. Jeśli masz zainstalowanego antywirusa w komputerze, powinien ostrzec Cię przed taką aktywnością. Dodatkowo, nielegalne wydobywanie kryptowaluty powinno zniknąć po zamknięciu strony.

Trojan Cryptonight może też dostać się do systemu podszywając się pod prawdziwą aplikację lub jej aktualizację. Przez to, kopacz ten może zostać zainstalowany po pobraniu programu freeware lub shareware. W takim wypadku, złośliwa aplikacja może powodować zmiany systemu oraz natychmiastowo zacząć wykorzystywać zasoby komputera do wydobywania kryptowaluty.

Kopacz ten działa na algorytmie Javascript zwanym Cryptonight. Jest on stworzony specjalnie do wydobywania kryptowaluty Monero, która zdobywa coraz większą popularność. Możesz podejrzewać, że został on zainstalowany na komputerze Mac lub Windows, jeśli zauważasz podejrzane procesy w Menedżerze Zadań i widzisz spowolnienia komputera.

W tym wypadku, NIGDY nie powinieneś próbować ręcznie usunąć trojana Cryptonight. Malware może składać się z wielu różnych plików, które także powinny zostać usunięte. Dodatkowo, inne złośliwe programy mogły także zostać zainstalowane na komputerze.

Z tego powodu, zaleca się skorzystać z automatycznej eliminacji Cryptonight, która wymaga przeskanowania systemu programem anty-malware, takim jak [d1. Nie powinieneś zwlekać z tym zadaniem. Malware może nie tylko uszkodzić komputer, lecz też zagrozić prywatności. Takie cyberzagrożenia mają nieograniczone możliwości.

Zdjęcie malware'a JS:CryptonightWirus JS:Cryptonight atakuje komputery Windows i Mac, by wydobywać nielegalnie Monero.

Infiltracja kopacza kryptowaluty

Koń trojański może wniknąć do systemu na kilka różnych sposobów. Każdy z nich jednak wymaga nieświadomej współpracy ofiary. Zazwyczaj, malware jest przedstawiany jako użyteczny program bądź aktualizacja do aplikacji. Przez to użytkownicy mogą chcieć ją zainstalować samemu.

Programy te są zwykle dostępne na nieautoryzowanych stronach dzielących się plikami, sieciach P2P, torrentach i podobnych podejrzanych źródłach. Z tego powodu użytkownikom zaleca się trzymać z daleka od takich miejsc. Jeśli potrzebujesz określonego programu, powinieneś polegać tylko na stronach deweloperów.

Dodatkowo, eksperci z LosVirus.es przypominają, że warto zwracać uwagę także na proces instalacyjny. Jeśli zdecydujesz się instalować aplikacje freeware lub shareware, musisz korzystać z ustawień Zaawansowanych/Własnych oraz odznaczyć wszystkie wcześniej zaznaczone opcjonalne programy. Zazwyczaj przynoszą użytkownikowi więcej szkód niż korzyści.

Pamiętaj, że instalacja Szybka/Zalecana nie ujawnia, co znajduje się w środku paczki oprogramowania. Jeśli korzystasz z tych ustawień, dajesz pśrednią zgodę na instalację zewnętrznych aplikacji nawet o tym nie wiedząc.

Usuń wirusa JS:Cryptonight z urządzenia

Aby poprawnie usunąć trojana Cryptonight z systemów Windows i Mac, musisz skorzystać z mocnego oprogramowania ochronnego, takiego jak [d1 lub Malwarebytes. Nie ma znaczenia, jaki system został zaatakowany przez trojana, automatyczna eliminacja jest jedyną bezpieczną metodą eliminacji kopacza kryptowaluty.

Ręczna eliminacje trojana JS Cryptonight może nie być efektywna. Kopacz może nawracać i wznawiać działanie po ponownym uruchomieniu komputera. Dodatkowo, możesz przez przypadek usunąć pliki systemowe, co może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń systemu.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
JS:Cryptonight virus snapshot
JS:Cryptonight virus snapshotJS:Cryptonight virus snapshotJS:Cryptonight virus snapshotJS:Cryptonight virus snapshot
JS:Cryptonight virus snapshot

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa JS:Cryptonight:

Usuń JS:Cryptonight korzystająć z Safe Mode with Networking

Jeśli JS:Cryptonight blokuje dostęp do oprogramowania ochronnego, skorzystaj z następujących kroków i pozbądź się wirusa z pomocą Trybu Awaryjnego z Obsługą Sieci:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń JS:Cryptonight

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz ReimageIntego lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie JS:Cryptonight.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń JS:Cryptonight korzystająć z System Restore

Ta metoda także może pomóc pozbyć się tego trojana. Wykorzystuje ona Przywracanie Systemu:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem JS:Cryptonight. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program ReimageIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie JS:Cryptonight

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed JS:Cryptonight i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach