Jak przetrwać atak WannaCry?

Cyber-atak rozpoczęty 12 maja 2017 roku sprawił, że ransomware WannaCry trafił na nagłówki wszystkich liczących się stron z informacjami. Ten złośliwy wirus komputerowy (krążący też po sieci jako Wana Decrypt0r, WannaCryptor, WannaCrypt0r, Wcry or WNCRY) atakuje głównie starsze wersje systeu Windows, jednak specjaliści nie radzą posiadaczom Windows 10 cieszyć się przedwcześnie. Mimo powstrzymania ataku dzięki specjaliście od radzenia sobie z takim problemami znanego w sieci pod pseudonimem MalwareTech, wirus najpewniej będzie atakował dalej – tym razem z wykorzystaniem innych metod niż użyte do pierwszych ataków. Wirus zdołał zaszyfrować pliki w ponad 230 tysiącach komputerów w niemal 150 krajach – nie dziwi więc nerwowe poszukiwanie sposobów na zabezpieczenie się przez użytkowników. Atak przez wirusa, którry tak jak Wana Decrypt0r 2.0 obiecuje skasować pliki bezpowrotnie w przypadku nie zapłacenia okupu nie należy przecież do przyjemnych doświadczeń. W takiej sytuacji ciężko zachować spoków i działać rozważnie. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat, jak ochronić komputer przed WannaCry oraz co zrobić w przypadku zostania ofiarą tego cyber-ataku.

Jak ochronić się przed WannaCry?

 1. Wirus ten jest zdolny zainfekować wszystkie wersje systemu poza Windows 10. Aktualizacja Windowsa do najnowszej wersji jest więc jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed atakiem.
 2. Microsoft załatał już lukę, która pozwalała wirusom na przenikanie do komputera z wykorzystaniem EternalBlue, którą jest aktualizacja zabezpieczeń MS17-010.
 3. Wyłącz SMBv1 wykorzystując instrukcje zapewnione przez Microsoft. Zapoznaj się z nimi bardzo uważnie!
 4. Zainstaluj zaufane oprogramowanie zabezpieczające sprzęt i utrzymuj je włączone cały czas. Pamiętaj o jego regularnych aktualizacjach.
 5. Zadbaj o posiadania aktualnych programów na komputerze. Jeśli posiadasz jakieś stare, nigdy nie używane aplikacje – usuń je. Co jakiś czas aktualizuj też wszystkie używane przez siebie programy. To niezwykle ważne – atakujący bardzo często wykorzystują luki w przedawnionym i niezbyt zaawansowanym kodzie.
 6. Nie wyłączaj swojego Firewalla.
 7. Utwórz kopię zapasową danych. Zbierz wszystkie ważne dla Ciebie pliki, skopiuj je, a następnie przenieś na zewnętrzny nośnik danych, na przykład pendrive. Odłącz potem nośnik od komputera i schowaj w bezpiecznym miejscu.

Co zrobić, jesli WannaCry zaszyfrował Twoje pliki?

 1. Zdecyduj – czy chcesz wspierać przestępców i zapłacić okup? Stanowczo tego odradzamy – w wielu przyadkach po zapłacie okupu kontakt między przestępcą i ofiarą po prostu się urywa.
 2. Jeśli decydujesz się nie płacić – uruchom ponownie komputer, w Trybie Awaryjnym z obsługą sieci. Wirus w tym trybie nie będzie mógł działać. Poczekaj następnie, aż komputer w pełni się uruchomi a następnie pobierz aktualizacje do twojego oprogramowania ochronnego. Następnie przeskanuj z jego pomocą komputer – jeśli program nie zauważy wirusa, skorzystaj z mocniejszego narzędzia.
 3. Usuń wirusa z pomocą programu anty-malware.
 4. Zabezpiecz się przed atakami w przyszłości korzystając z powyższych metod.
 5. Mimo tego, że obecnie pliki z rozszerzeniem .wcry, .wncry, .wncryt nie mogą zostać rozszyfrowane z pomocą dostępnych dekrypterów, nie trać nadziei w odzyskanie danych. Jeśli masz kopię zapasową – zastąp z jej pomocą zaszyfrowane pliki. Jeśli takowej nie posiadasz, spróbuj sposobów na odzyskanie danych zamieszczonych w tym artykule.
O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Analityk oprogramowania malware...

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj