Usuń wirusa WCrypt (Instrukcj usuwania) - Bonus: Kroki Odszyfrowywania

Instrukcja usuwania wirusa WCrypt

Czym jest WCrypt ransomware virus?

Co należy wiedzieć, kiedy ransomware WCrypt zaatakował twój komputer?

Wirus WCrypt to ransomware blokujący wszystkie pliki za zarażonych komputerach i sieciach oraz domagający się okuu w zamian za odszyfrowanie zablokowanych danych. Pierwsze wersje wirusa pojawiły się 1 lutym 2017 roku. Teraz jest znany pod takimi nazwami jak WannaCry, Wcry, Wncry, WannaCryptor, WannaCrypt0r, WanaCrypt0r 2.0, Wana Decrypt0r, Wana Decrypt0r 2.0 czy nawet DarkoderCrypt0r. Wystarczy chwila, by – po dostaniu się do komputera – groźny program zainfekował wszystkie pliki. Podczas tego procesu mogą one otrzymać rozszerzenie .Wcrypt. Inne odmiany wirusa nadają zaś rozszerzenia .wcry bądż .wncry. Celem takiej procedury są: pozostawie plików niezdatnych do użytku oraz żądanie okupu od ofiary. Ofiara może śmiało zignorować problem, jeśli posiada kopię zapasową danych na zewnętrznym nośniku. Jednak w większości przypadków użytkownicy zapominają utworzyć takowej kopii – wtedy jedyną opcją a odzyskannie ważnych plików zostaje zapłata cyberprzestępcom – my jednak surowo tego odradzamy. Pamiętaj o tym, że kontakt z oszustami urywa się zwykle w momencie zapłaty okupu, ponieważ to jedyna rzecz, jaka ich interesuje. Zamiast tego, zalecamy usunięcie złośliwego kodu za pomocą FortectIntego czy SpyHunter 5Combo Cleaner, zgodnie z instrukcjami, jakie zamieściliśmy.

Ransomware WCryptPo zaszyfrowaniu wszystkich plików wirus zmienia tło pulpitu na czarne ze znajdującym się na nim tekstem informującym o zaszyfrowaniu plików. Obraz ten, podobnie do najświeższych odmian wirusa Cryptolocker, wyjaśnia, w jaki sposób odzyskać plik @WanaDecryptor@.exe w wypadku zablokowania go przez program antywirusowy. Następnie złośliwy kod wyświetla wiadomość głoszącą „Ups, twoje pliki zostały zaszyfrowane!” i dostacza adres portfela Bitcoin należącego do przestępców. Poza tym wyświetla wysokość okupu (zaczynającą sie od 300$) oraz instrukcję zakupu Bitcoinów. Wirus akceptuje okup tylko w Bitcoinach; ofiara musi jednak zapłacić w ciągu trzech dni od momentu zainfekowania komputera. Wirus ten obiecuje również usunąć wszelkie pliki, jeśli ofiara nie zdąży zapłacić w ciągu siedmiu dni. Dlatego sugerujemy usunięcie Wcrypt, by uniemożliwić mu spowodowanie większych szkód na plikach twoich czy kolegów.

Wirus ransomware WCryptWCrypt szyfruje dane, zmienia tapetę pulpitu i domaga się zapłaty 300$ w ciągu trzech dni. Grozi usunięciem wszystkich plików, jeśli ofiara nie zapłaci w ciągu tygodnia.

Dystrybucja wirusa Wcrypt

Wcrypt, znany także jako WannaCry, zaszokował społeczność 12 maja 2017 roku. Tego dnia został przeprowadzony atak na ogromną skalę, wymierzony w użytkowników Windowsa. Atakujący wykorzystali lukę EternalBlu, by zainfekować komputery oraz wziąć pliki ofiar jako zakładników. Dodatkowo, wirus rozpowszechniał się po każdej sieci, w której znajdował się zarażony komputer. Wygląda na to, że wirus przestał atkować nowe ofiary (specjaliści od bezpieczeństwa powstrzymali cyber atak), jest jednak jeszcze za wcześnie na euforię. Twórcy złośliwego kodu mogą przygotoywać kolejną sztuczkę w celu dostania się do komputerów – użytkownicy powinni więc zrobić wszystko, by zabezpieczyć swoje komputery przed cyber-atakami. Zwykle zalecamy instalację programów anty-malware i aktualizację wszelkich używanych programów – w tym wypadku najlepszą opcją do odzyskania plików jest jednak posiadanie ich kopii zapasowych. Jeśli jeszcze nie masz takiej kopii – utwórz ją tak szybko, jak tylko to możliwe. Po prostu utwórz kopię ważnych danych, przenieś ją na nośnik zewnętrzny, a na koniec odłącz go od komputera. Mogą Ciebie też zainteresować inne sposoby na przetrwanie ataku Wcrypt.

Instrukcja usuwania Wcrypt

Ze względu na powody podane na poprzedniej stronie, powinno się usunąć wirusa Wcrypt tak szybko, jak to tylko możliwe. Trzymanie go na komputerze nie ma sensu z powodu jego szybkiej replikacji na inny sprzęt w momencie podpięcia tegoż do zainfekowanego peceta. Najbezpieczniejszym sposobem na usunięcie Wcrypt jest pełny skan systemu z użyciem oprogramowania anty-malware. By je rozpocząć, musisz najpierw przygotować komputer. Trzymaj się poniższych instrukcji w celu pełnego usunięcia wirusa.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa WCrypt

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń WCrypt korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem WCrypt. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie WCrypt

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania WCrypt z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jeśli nie posiadasz kopii zapasowych plików ale mimo to chcesz spróbować je odzyskać, spróbuj tego sposobu. Pamiętaj jednak, że te metody nie są przeznaczone do odzyskania plików zaszyfrowanych przez WannaCry. Różne sposoby na rozszyfrowanie plików nie powinny jednak zaszkodzić tymże.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez WCrypt mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Użycie DataRecoveryPro

DataRecoveryPro szybko odnajduje i odzyskuje usunięte/uszkodzone pliki, przez co jest niezwykle pożądanym narzędziem w wypadku każdego ataku ranomware. Instrukcje odnośnie używania tego programu poniżej.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu WCrypt.
 • Przywróć je

Wsparcie ShadowExplorer

Jeśli ransomware został zneutralizowany zanim dostał się do poprzednich wersji plików, zalecamy skorzystanie z ShadowExplorera. To narzędzie pomoże w przeszukiwaniu poprzednich wersji i naprawie uszkodzonych plikow.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Brak dekryptora Wcrypt

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed WCrypt i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach