Usuń EternalRocks worm (Poradnik prostego usuwania) - Poradnik usuwania wirusa

Instrukcja usuwania EternalRocks worm

Czym jest EternalRocks worm?

Robak EternalRocks wykorzystuje działanie aż 7 słabych punktów twojego komputera celem przeniknięcia i zainfekowania twojego systemu

Wirus EternalRocks jest samoreplikującym się oprogramowaniem, które to moze rozpowszechniac sie poprzez 7 roznych slabych punktow Windows SMB i przeprowadzac zlosliwe dzialania na twoim komputerze. Robak posiada rozne nazwy – roznego rodzaju firmy prowadzace dzialania antywirusowe nazywaja go jako: MicroBotMassiveNet, DoomsDay czy tez BlueDoom. Robak wykorzystuje EternalBlue (wykorzystywany do rozpowszechniania oprogramowania WannaCry), EternalChampion, EternalSynergy oraz EternalRomance a takze powiazane z nimio programy takioe jak: DoublePulsar, SMBTouch oraz ArchiTouch. Funkcjonalnosc tego typu oprogramowanie jest oparta na kilku poziomow, pierwszy z nich wykorzystuje oprogramowanie UpdateInstaller.exe, ktory to pobiera w nastepnej kolejnosci pliki .NET wykorzystywane w dalszych procesach, SharpZLib oraz TaskScheduler, a takze proces sbchost.exe (pobiera, rozpakowuje i uruchamia przegladarke Tor) a takze taskhost.exe. Jak tylko te pliki zostana umieszczone w systemie drugim poziomem dzialania aplikacji jest rozpoczecie dzialania. Po uplynieci 24 godzin zlosliwy robak laczy sie z ubgdgno5eswkhmpy[.]onion, pobiera i uruchamia pliki taskhost.exe. Jak tylko zostanie uruchomiony wykorzystuje paczke shadowbrokers.zip i rozpakowuje jej komponenty. Nazwa archiwum ZIP jest samorozpakowująca, wykorzystuje ona archiowa przygotowan przez grupe o nazwie Shadow Brokers . Archiwum zawiera konfiguracje i pliki bin. Zaraz po rozpakowaniu wirus rozpoczyna szukanie portow SMB, a wlasciwie tego z numerem 445 w internecie, w tym samym czasie exploity ktore to rozpoczynaja swoje zlosliwe dzialania. Robaki niemalze natychmiast komunikuja sie z serwerem zarzadzajacym poprzez siec Tor i czekaja na dalsze instrukcje. Wirusa mozna zatrzymac jedynie poprzez silne narzedzie antyszpiegujace ktore to powinno zostac zaaktualizowane. Celem usuniecia oprogramowania EternalRocks polecamy ci skorzystanie z oprogramowania FortectIntego lub tez Malwarebytes.

Robak EternalRocks

EternalRocks jest zlosliwym oprogramowaniem. To najkrotsze podsumowanie go poprzez ekspertow. W tym momencie jest to po prostu zlosliwy kod ktory pragnie przejac kontrole nad twoim komputerze. Nawet jezeli w tej chwili robak nie jest mocno uzbrojony to nie znaczy ze powinienes myslec ze taka sytuacja dlugo sie utrzyma. Ze wzgledu na komunikowanie sie z serwerem C&C robak moze przeprowadzac najrozniejsze dzialania i przenikac do zlosliwych systemow dodajac rozszerzenia, w tym oprogramowaniem do wykradania twoich danych. EternalRocks jest skierowany glownie na slabe punkty systemu Windows, nawet w wiekszym stopniu niz slawny juz wirus WannaCry (Wana Decrypt0r 2.0 które bylo wykorzystywane do atakow zaczynajac od 12go maja 2017, wykorzystujac exploity EternalBlue oraz DoublePulsar), które to pokazuja ze robaki sa duzo bardziej skomplikowane niz inne oprogramowanie . Nowy robak na twoim komputerze nie posiada kill switch, jak to mialo miejsce w przypadku poprzednich programow. W tym momencie wyglada na to ze nie ma zadnych mozliwosci usuniecia czy tez zablokowania oprogramowania McroBotMassiveNet jak tylko przeniknie do systemu. Jedyna rzecza ktora mozesz zrobic jest jego usuniecie korzystajac ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegujacego i automatyczne usuniecie oprogramowania EternalRocks.

Wirus EternalRocksRobak EternalRocks wykorzystuje dwustopniowy system przenikania do twojego komputera. Wirus wykorzystuje do 7 problemow z systemem Windows celem atakowania niezabezpieczonych komputerów.

Rozpowszechnianie złośliwego robaka

Wraz z szerokim zasiegiem expliotow Windows SMB, oprogramowanie EternalRocks pragnie przeniknac do niezabezpieczonych komputerow w dosc prosty sposob. Jeden z wykorzystuwanych exploitow znany jako DoublePulsar pozostaje na komputerze bez zadnej ochrony, co oznacza ze cyber przestepcy beda starac sie polaczyc z komputerem i przesylac tam zlosliwe programy. W tym momencie nie ma zbyt wielu informacji dotyczacych mozliwych drog unikania tego typu oprogramowania. Dlatego tez polecamy ci pamietanie o aktualizacji twojego komputera, instalacji sugerowanych aktualizacji dla programow na twoim komputerze (upewnij sie prosze ze korzystasz tylko ze sprawdzonych zrodel) i unikanie instalacji podejrzanych programow ze stron internetowych a takze unikanie podejrzanych wiadomosci email w ktorych nie wiesz nawet kto jest nadawca wiadomosci. Z pewnoscia zaaktualizujemy ten artykul jak tylko dowiemy sie wiecej na temat tego wirusa.

Usuwanie oprogramowania EternalRocks

Jezeli bedziesz chcial usunac wirusa EternalRocks powinienes rozumiec ze jest to profesjonalnie przygotowany zlosliwy program ktory niestety nie moze zostac szybko deinstalowany z twojego komputera. Z pewnoscia nie uda ci sie znalezc opcji deinstalacji oprogramowania w panelu sterowania, tak wiec nawet nie marnuj swojego czasu na szukanie takich opcji. Co wiecej, usuwanie zlosliwych komponentow moze nie wystarczyc. Dlatego tez sugerujemy ci przeprowadzenie usuwania oprogramowania EternalRocks korzystajac z profesjonalnego oprogramowania, ktory to bedize w stanie zidentyfikowac ktore foldery zostaly zainfekowane i jakie ustawienia zostaly zmienione.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania EternalRocks worm

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Zanim przejdziesz do usuwania oprogramowania EternalRocks, zresetuj swoj komputer do trybu awaryjnego

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń EternalRocks worm korzystająć z System Restore

Wykorzystaj te metode do usuniecia Eternal Rocks.

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem EternalRocks worm. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie EternalRocks worm

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed EternalRocks worm i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach