Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Usuń wirusa .WNCRY (Zawiera Kroki Odszyfrowywania)

stworzone przez Julie Splinters - - | Rodzaj: Ransomware

Wirus .WNCRY może zostać następnym przedstawicielem najbardziej destruktywnego krypto-malware

Nazwa „wirus .WNCRY” jest jedną z nazw wirusa ransomware, znanego również jako WannaCryWanaCryptor, WanaCrypt0r czy Wana Decrypt0r. Nazwa pochodzi od rozszerzenia .WNCRY, jakie otrzymują zaszyfrowane pliki tak szybko, jak wirus ukończy kryptyzację. Pierwsze wzmianki o wirusie pochodzą z 12 maja 2017 roku, gdy hiszpańska firma telekomunikacyjna „Telefonica” zgłosiła spotkanie się z cyber-wyłudzeniem okupu. Niewiele później kilka bryryjskich szpitali poinformowało o okienku z „Ups, Twoje pliki zostały zaszyfrowane!” znalezionym na ekranach komputerów w placówkach. Japońskie Hitachi, portugalski Telecom, franuskie Renault, FedEx czy Deutsche Bahn AG również znajdują się wśród tych, którzy znaleźli pliki @Please Read Me@.txt, @WanaDecryptor@.exe czy inne związane z WNCRY. Głównym celem ataku są komputery z Windowsem. Na chwilę obecnę liczba potwierdzonych infekcji przekracza już 230 tysięcy. Do końca tygodnia ponad 150 krajów spotkało się z wirusem WNCRY. Sukces ten ransomware zawdzięcza luce w EternalBlue – konkretnie CVE-2017-0145 – znajdującej się w systemach Windows. Informacja o tym problemie wyciekła wraz z planem NSA związanym z uruchomieniem cyberataków przeciwko użytkownikom Windowsa. Przez to malware ma na celowniku cały sprzęt z systemami tej marki, począwszy od WIndowsa XP. Wyciek mógł zachęcić jednak hakerów do ulepszenia swojego wirusa i przyczynić się do drugiej fali ataków. Na chwilę obecną, można już podjąć walkę z wirusem. Usuń więc wirusa .WNCRY bez zastanawiania. Uaktualnione wersje ReimageIntego czy Malwarebytes przyjdą z pomocą.WNCRY w pełnej okazałości

Możliwe, że atak WNCRY nigdy nie doszedłby do skutku, gdyby nie wyciek rozwiniętego narzędzia hakerskiego z amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Agencja, korzystając z luki EternalBlue, stworzyła narzędzie hakerskie. To zaś – po ataku – znalazło się na jednym z serwerów SMBv1. Zdobycie plików przez grupę Shadow Brokers było tylko kwestią czasu. Tak ów luka stała się istną kopalnią złota. Zgodnie z najświeższymi doniesieniami, liczba ofiar wirusa wciąż gwałtownie rośnie mimo pojawiających się już informacjach o udaremnianiu ataków. Część cech tego złośliwego kodu cechuje również robaki, co pozwala wirusowi zainfekować wszystkie komputery w tej samej sieci. Ten malware atakuje komputery we wszystkich krajach, bez wyjątków. 

Ponadto, wiadomo o wykorzystywaniu przez wirusa mutex'a – obiektu zajemnego wykluczenia. Pozwala to na korzystanie z jednego źródła kodu przez kilka innych programów czy komend. To sprawia, że wirus może działać bez przeszkód nawet bez dostępu do iternetu i zarażać inny sprzęt wykrywany przez daną sieć. Zaobserwowano, że malware korzysta z mutexa Global\\MsWinZonesCacheCounterMutexA0 mutex. Jednocześnie, ta cecha pozwala wirusowi wykryć, czy firma padła już ofiarą wirusa – zapobiega to wzajemnemu przeszkadzaniu sobie nawzajem rónym wersjom tego samego zagrożenia. Obserwując tendencję wśród hakerów, następne wersję dotychczasowych zagrożeń pojawią się w niedalekiej przyszłości. By usunąć wirusa .WNCRY, warto wiedzieć, w jaki sposób kod się rozprzestrzenia.

Screenshot wirusa WNCRY, znanego też jako WanaDecrypterJak tak dalej pójdzie, WNCRY wkrótce odbierze Cerberowi tytuł najgroźniejszego wirusa typu ransomware.

Specyficzny sposób rozpowszechniania wirusa

W porównaniu do innych istniejących crypto-malware'ów, które rozpowszechniają się przez spreparowany spam, wirus WNCRY znajduje się na zupełnie innym poziomie. W poprzednim wypadku wirus ma małe szanse na dostanie się do komputera jeśli użytkownik po prostu zignoruje otrzymaną wiadomość z wątpliwego pochodzenia makrem czy załącznikiem. W tym wypadku jednak malware tworzy sobie tylne wejście poprzez lukę w systemach Windows, dostaje się do komputera i paraliżuje pracę poprzez szyfrowanie plików. Później, ofiarom przedstawione zostaje żądanie zapłaty 300 dolarów w zamian za odlblokowanie plików. Rzecz jasna, szansa na odzyskanie plików po zapłacie jest raczej mikra. Dodatkowo, ze względu na sporą liczbę zainfekowanych komputerów, proces rozszyfrowania może zostać szybko przerwany przez problem stale rosnącej liczby ofiar. Wirus WNCRY jest dodatkowo monitorowany przez szeroką sieć botnetów. Możliwe, że twórcy takich ransomware jak Cerber czy Locky zdecydowali się połączyć siły i znacznie zwiększyć skalę ataku. Duże możliwości tego wirusa sprzyjają serii exploitów SMB, które najpewniej wkróte zostaną wykorzystane do dalszego usprawniania wirusa. Na chwilę obecną jedynym sposobem na wydostanie się z grona zagrożonych komputerów jest aktualizacja systemu operacyjnego.

Instrukcje usuwania wirusa .WNCRY

Jeśli zwykle przekładasz aktualizacje systemu, jesteś na straconej pozycji – możliwe, że żaden antywirus jnie będzie w stanie pomóc Tobie zabezpieczyć sie przed tym cyber-zagrożeniem. Sprawdź swoją historią aktualizacji, by upewnić się czy wszystkoe aktualizacje zostały zainstalowane. Ponadto, utwórz kopie zapasowe plików na wypadek odzyskiwania danych po ataku wirusa. W wypadku wirusa już znajdującego się w systemie, uruchom komputer w Trybie Awaryjnym i uruchom odpowiednie aplikacje w celu usunięcia wirusa WNCRY. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, skorzystaj z poniższych instrukcji. Zwróć uwagę na to, że dopiero po usunięciu złośliwego kodu możesz przystąpić od odzyskiwania danych. Dopóki nie ma potwierdzonego dekryptera, nie zalecamy korzystania z programu przekazywanego przez hakerów.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa .WNCRY:

Usuń .WNCRY korzystająć z Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń .WNCRY

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz ReimageIntego lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie .WNCRY.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń .WNCRY korzystająć z System Restore

Jeśli chcesz odzyskać dostęp do komputera, możesz spróbować z poniższej metody:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem .WNCRY. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program ReimageIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie .WNCRY

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania .WNCRY z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez .WNCRY mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Data Recovery Pro

Ze względu na zaawansowanie problemu, program może nie dać rady z rozszyfrowaniem wszystkich plików zaszyfrowanych przez WNCRY. Zawsze jednak warto spróbować.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu .WNCRY.
 • Przywróć je

Korzyści ShadowExplorer'a

Ten malware jest wciąż w trakcie analizy – możliwe, że usuwa poprzednie wersje programów z systemu. Jednak jeśli nie chcesz płacić okupu, możesz również spróbować tej medody. Pamiętaj jednak – w tym wypadku ważny jest czas.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed .WNCRY i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-wncry-file-extension-virus.html
Poradniki w innych językach

Twoja opinia na temat: .WNCRY file extension virus